Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 жовтня 2011 року 11:42 № 2а-9531/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В., при секретарі Сервачинській І.М., за участю представників сторін:
від позивача: Надельнюка С.В.,
від відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
до Закритого акціонерного товариства "Страхова компанія "Єврорезерв"
простягнення заборгованості у розмірі 8 500 гривень
В С Т А Н О В И В:
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі позивач, Держфінпослуг) звернулась до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Єврорезерв» (далі відповідач, ЗАТ «СК «Єврорезерв») про стягнення штрафу у розмірі 8500,00 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про фінансові послуги № СК-421/11-155 від 09 лютого 2011 року до ЗАТ «СК «Єврорезерв»було застосовано штраф в розмірі 8500,00 грн., сума якого добровільно не була погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва справі від 15 липня 2011 року відкрито провадження у даній справі.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
У судові засідання 09 серпня, 02 вересня, 14 вересня, 30 вересня та 20 жовтня 2011 року уповноважений представник відповідача не зявився; відповідач належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від відповідача заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, тому суд відповідно до ст. 71, ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу за відсутності представника відповідача на основі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та прокуратури, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідач - ЗАТ «СК «Єврорезерв» зареєстровано Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 08 червня 1998 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 14.07.2011 року № 10516044.
02 лютого 2011 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було складено акт № 72/42/5 про відсутність за заявленим місцем знаходження ЗАТ «СК «Єврорезерв», яким встановлено, що відповідач за місцезнаходженням відповідно до інформації, внесеної до Державного реєстру фінансових установ, а саме: м. Київ, вул. Шота Руставелі, 16, не знаходиться.
Крім того, при проведенні позапланової перевірки ЗАТ «СК «Єврорезерв»встановлено порушення вимог чинного законодавства України у сфері надання фінансових послуг, а саме:
- вимог п. 2.2 Положення про внесення інформації про юридичних осіб, які мають намір набути статусу страховиків (перестраховиків) до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 4934 від 22.11.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.12.2005 р. за № 1506/11786, щодо невідповідності заявника вимогам цього Положення як на дату подання заяви про внесення інформації до Реєстру, так і протягом усього строку перебування інформації про нього в Реєстрі;
- вимог п. 13 розділу 1, п. 10 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг № 41 від 28.08.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 р. за № 797/8118, щодо невиконання вимог, встановлених законодавством України стосовно діяльності, повязаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, фінансовою установою протягом усього строку перебування інформації про неї в Реєстрі та щодо нерозміщення Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи та отриманих ліцензій в доступному для огляду споживачами фінансових послуг місці за місцезнаходженням фінансової установи;
- вимоги п. 1.13, п. 6.1 розділу 6 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг № 40 від 28.08.2003 р., зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.09.2003 за № 805/8126, щодо невиконання відповідачем вимог, встановлених законодавством України у сфері регулювання страхової діяльності, протягом дії ліцензії та в частині невиконання обовязкової вимоги переоформити ліцензію у разі зміни місцезнаходження;
- вимоги п. 9.3 розділу 9 Ліцензійних умов здійснення страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг № 40 від 28.08.2003 р. та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.09.2003 р. за № 805/8126, в частині невиконання відповідачем обовязкової вимоги протягом десяти робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до документів, поданих ним для одержання ліцензії, письмово повідомити Держфінпослуг та надати відповідні підтверджувальні документи;
- вимог п. 1 розділу 6, п. 3 розділу 10 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 р. № 41, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 р. за № 797/8118 в частині невиконання обовязкової вимоги переоформити свідоцтво у разі зміни місцезнаходження, а також в частині невиконання зобовязання фінансової установи протягом пятнадцяти робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до документів, поданих нею для внесення в Державний реєстр фінансових установ, письмово повідомити Держфінпослуг та надати відповідні підтверджувальні документи;
- пункту 1 розділу 8 Положення Державний реєстр фінансових установ затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 р. № 41, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 р. за № 797/8118 щодо виявлення недостовірної інформації в поданих заявником документах, що передбачені п.1 розділу 4 цього Положення, що є підставою для виключення інформації про фінансову установу з Реєстру та анулювання Свідоцтва та подання недостовірної інформації при подачі документів для отримання ліцензії відповідно до п. 8.1 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 р. № 40 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.09.2009 р. за № 805/8126 є підставою для анулювання ліцензії.
Вказаний акт було направлено відповідачу поштою рекомендованим листом 07.02.2011 року, що підтверджується копією поштового конверта та супровідним листом від 03.02.2011 р. № 1306/42-8, які долучені до матеріалів справи.
09 лютого 2011 року членом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України було прийнято постанову № СК-421/11-155 про накладення штрафу за порушення законодавства про фінансові послуги, якою на підставі вищевказаного акту перевірки застосовано до ЗАТ «СК «Єврорезерв»штраф в розмірі 8500,00 гривень.
Також цією ж датою 09 лютого 2011 року Держфінпослуг було винисено припис, яким приписано відповідачу усунути виявлені порушення вимог законодавства України у сфері надання фінансових послуг, повідомити про виконання вимог припису та подати підтверджуючі документи до Держфінпослуг у термін до 31.03.2011 року.
Зазначена постанова разом з приписом були направлені відповідачу поштою рекомендованим листом 11.02.2011 року, що підтверджується копією поштового конверта та супровідним листом від 03.02.2011 р. № 1306/42-8, які долучені до матеріалів справи.
Відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 року № 2664-III (далі по тексту Закон № 2664-III) державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється, зокрема, спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 157 від 03 лютого 2010 року визначено, що Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до статті 1 Закон № 2664-III фінансова установа юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Статтею 39 цього Закону передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Держфінпослуг застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону № 2664-ІІІ уповноважений орган застосовує до субєктів підприємницької діяльності штрафні санкції за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.
Частиною 2 статті 42 Закону № 2664-ІІІ встановлено, що про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Порядок застосування Держфінпослуг штрафів за порушення вимог законодавства про фінансові послуги визначено в Положенні про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року № 125, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2003 року № 1115/8436 (далі - Положення).
Відповідно до Положення факти порушення законодавства про фінансові послуги виявляються посадовими особами Держфінпослуг при здійсненні нагляду за діяльністю установ та фіксується у відповідних актах про порушення.
Відповідно до п. 4.8. Положення у разі незгоди з актом про порушення уповноважені представники особи у п'ятиденний строк з дати отримання примірника акта мають право подати письмові заперечення (пояснення) разом із доказами, на яких вони ґрунтуються.
Відповідно до п. 6.1, 6.2. Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу рішення про застосування заходів впливу можуть бути оскаржені до Держфінпослуг або до суду. Рішення про застосування заходів впливу, крім рішень, передбачених підпунктами 4-5 пункту 2.1 цього Положення, можуть бути оскаржені Голові Держфінпослуг протягом 15 календарних днів з дня отримання рішення.
Відповідно до п. 4.20 вищевказаного Положення рішення про застосування заходів впливу, крім тих, що підлягають схваленню Комісією, набирають чинності через 10 днів після дня їх прийняття або в інший строк, передбачений самим рішенням.
Відповідно до п. 6.12 Положення рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов'язковими до виконання Особами. У разі невиконання Держфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішення у порядку, визначеному законодавством.
Суду не надано доказів оскарження відповідачем у встановленому законом порядку постанови Держфінпослуг № СК-421/11-155 від 09 лютого 2011 року про накладання штрафу за порушення законодавства про фінансові послуги, тому визначена ним сума штрафу у розмірі 8 500,00 грн. підлягає сплаті в обовязковому порядку.
Доказів сплати зазначеної суми штрафу станом на день розгляду цього спору відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Єврорезерв» (код ЄДРПОУ 25641935, адреса: 01023, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 16) на користь Державного бюджету України штрафу у сумі 8 500,00 гривень (вісім тисяч пятсот грн. 00 коп.), який підлягає перерахуванню на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства України по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 100.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Патратій
Повний текст складено та підписано: 25 жовтня 2011 року.