Постанова № 19991544, 06.12.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
2а-9125/11/1370
Номер документу
19991544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2011 р. № 2а-9125/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Падляк О.І.

за участю:

представника позивача Куксова В.Г.

представника відповідача Чабана О.С.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Сетвік" до ДПІ у Франківському районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ЗАТ "Сетвік" звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Франківському районі м.Львова, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.07.2011 р. №0005671530.

В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач неправомірно застосував штрафні санкції в розмірі 10 % від суми податкового зобовязання за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобовязання. Вважає, що чинним законодавством, а саме п.7 підрозділу Перехідних положень ПК України, визначені інші розміри штрафних санкцій не більше 1 гривні за кожне порушення.

Представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позові, просить його задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає, що штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання нараховано правильно, оскільки розмір штрафу визначено п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України (надалі ПК України). Просить у позові відмовити.

Заслухавши думку представників сторі, перевіривши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідач ЗАТ "Сетвік" зареєстроване як юридична особа та є платником податку на додану вартість.

ЗАТ "Сетвік" подало до податкової інспекції податкові декларації з ПДВ за серпень, вересень, листопад 2010 р., січень 2011 р. в яких самостійно визначило суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на загальну суму 13000,00 грн., отримані ДПІ 22.03.2011 р. та 09.06.2011 р.

Останнім днем сплати узгоджених податкових зобовязань в сумі 13000,00 грн. було 09.06.2011 р. 09.06.2011 р. згідно квитанції №6515222 ЗАТ "Сетвік" перерахувало до державного бюджету 13000,00 грн.

05.07.2011 р. ДПІ у Франківському районі м.Львова проведено перевірку ЗАТ "Сетвік" на предмет своєчасності розрахунків з бюджетом, про що складено акт № 969/15-2/33073065. Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобовязань по ПДВ товарів за серпень, вересень, листопад 2010 р., січень 2011 р., а саме суму податкового боргу 13000,00 грн., граничний термін сплати якої настав 20.02.2011 р., фактично сплачено 09.06.2011 р., тобто із простроченням 109 днів. Податковим органом встановлено порушення п. 57.1 ст.57 ПК України та нараховано штрафні санкції в розмірі 10 % від суми. За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 18.07.2011 р. №0005671530 на суму 2600,00 грн.

Позивач не погоджується з нарахованим йому податковим зобовязанням, тому оскаржив податкове повідомлення-рішення в судовому порядку.

Таким чином, спір виник щодо правомірності нарахування штрафних санкцій платнику в розмірі 10 % за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобовязання.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 16.1.3 ст. 16 ПК України платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Стаття 203 ПК України визначає порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом, так податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Матеріалами справи підтверджується, що ЗАТ "Сетвік" самостійно визначило в декларації з ПДВ за за серпень, вересень, листопад 2010 р., січень 2011 р.суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, останній день сплати якої настає 20.02.2011 р., фактично сплачено податок до бюджету 09.06.2011 р., тобто з протермінуванням на 109 днів. Позивач не заперечує дані обставини, визнає порушення з його сторони терміну сплати узгодженої суми податкового зобовязання на 1 днів. Однак не погоджується з розміром сплати штрафних санкцій за дане порушення, оскільки вважає, що Податковим кодексом України визначено розмір штрафу за кожне порушення 1 гривня, вчинене протягом періоду з 01 січня по 30 червня 2011 р.

Оцінюючи доводи позивача,суд вважає, що такі є обґрунтованими та законними.

Відповідно до п. 20.1.28 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до 126.1 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Керуючись саме положеннями ст. 126 ПК України податковий орган нарахував штраф в розмірі 10 %. Однак суд вважає, що податковий орган неправомірно застосував положення саме цієї статті закону. При цьому суд виходив з наступного.

Згідно з п. 7 підр. 10 р. Перехідних положень ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Згідно з п. 109.1 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Несвоєчасну сплату узгодженого зобовязання слід вважати бездіяльністю платників податків. Отже, несвоєчасно сплативши податкове зобовязання, платник податків порушив податкове законодавство. І відповідно до гл. 11 ПК України до нього повинні бути застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Згідно з п. 113.3 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковий кодекс не робить будь-яких винятків щодо кола порушень податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року, для яких застосовується штраф в розмірі 1 гривня.

Враховуючи те, що порушення податкового законодавства (несвоєчасна сплата податкового зобовязання), допущене ЗАТ "Сетвік", мало місце в період з 1 січня по 30 червня 2011 року, тобто в червні 2011 р., то й штрафні санкції повинні нараховуватися з урахуванням пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення повністю.

Під час звернення до суду позивач сплати судовий збір у розмірі 3,40 гривень. Судові витрати у вигляді судового збору відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 18.07.2011 р. №0005671530.

Стягнути з державного бюджету на користь Закритого акціонерного товариства "Сетвік" 3,40 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

повний текст постанови виготовлено 12.12.2011 р.

Суддя Брильовський Р.М.