Постанова № 19987191, 01.11.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.11.2011
Номер справи
2а-12150/11/0170/19
Номер документу
19987191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

<Текст >

01 листопада 2011 р.

( 10:50) Справа №2а-12150/11/0170/19 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Кузнякової С.Ю.,

при секретарі Устіновій І.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

< Текст >, <Поле для ввода текста >

за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим <Список ><Позивач в особі >

до Приватного підприємства "Скрім" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >

про стягнення заборгованості,

Суть спору: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення заборгованості у розмірі 335140,59 грн., з яких 334764,91 грн. податку на додану вартість, штрафних санкцій та пені, 375,68 грн. податку на прибуток, штрафних санкцій та пені. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачені в повному обсязі узгоджені суми податкових зобовязань та штрафних санкцій по податку на додану вартість та податку на прибуток, що нараховані за результатами проведених перевірок.

Представник позивача у судове засідання не зявився, скерував на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, на позовних вимогах наполягав.

Представник відповідача до суду не зявився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника позивача відповідно до заявленого ним клопотання та у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Скрім" (код ЄДРПОУ 36582878, юридична адреса: 95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова,127) 30.07.2009 року зареєстроване виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 635654 (а.с.9) та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а. с. 8).

Суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин (надалі Закон України №2181)) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону України №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Також згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України №2181, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 19.05.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку з питання правомірності нарахування податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "Укркомплект" за лютий 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки № 6517/15-2 від 19.05.2010 року (а. с.17-19). За результатами її проведення позивач дійшов висновку про порушення відповідачем вимог пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.2.3, пп. 7.2.1 п.7.2 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: завищення податкових зобовязань з податку на додану вартість по операціям позивача з ТОВ "Укркомплект", оскільки позивачем до складу податкових зобовязань з податку на додану вартість за лютий 2010 року завищено податковий кредит на суму 230000,00 грн.

Згідно пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ в м. Сімферополі АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення №007501502/0 від 25.05.2010 року на суму за основним платежем 230000,00 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 69000,00 грн., всього на суму 299000,00 грн. (а.с.14). Зазначене податкове повідомлення-рішення у звязку з неврученням відповідачу поштою було розміщено на дошці податкових оголошень (акт від 25.05.2010 року а.с.15).

Судом встановлено, що відповідач частково сплатив узгоджене податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 574,64 грн.

ДПІ в м. Сімферополі АР Крим 04.06.2010 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 та п.7.8 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: неподання відповідачем декларації з податку на додану вартість за березень 2010 року, результати перевірки знайшли відображення в акті №8514/15-2/36582878 від 04.06.2010 року ( а. с. 24).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0008021502/0 від 07.06.2010 року (а.с.20) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 170,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, у звязку з неможливістю його вручення відповідачу розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт позивача від 08.06.2010 року (а.с.22).

ДПІ в м. Сімферополі АР Крим 09.04.2010 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону №2181 та п.7.8 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: неподання відповідачем декларації з податку на додану вартість за січень 2010 року, результати перевірки знайшли відображення в акті №8794/15-2/36582878 від 09.06.2010 року (а.с.27).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0008691502/0 від 10.06.2010 року (а. с.26) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 170,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, у звязку з неможливістю його вручення відповідачу розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт № 4031/15-2 від 11.06.2010 року (а.с.29 зворотній бік).

ДПІ в м. Сімферополі АР Крим 05.05.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181, а саме: неподання відповідачем декларації з податку на додану вартість за лютий 2010 року, результати перевірки знайшли відображення в акті №5894/15-2 від 05.05.2010 року (а.с.32).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0007241562/0 від 19.05.2010 року (а.с.31) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 170,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, у звязку з неможливістю його вручення відповідачу розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт № 365/15-2 від 19.05.2010 року (а.с.33 зворотній бік).

ДПІ в м. Сімферополі АР Крим 26.08.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкової звітності, в ході якої виявлені порушення п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, а саме: у разі анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу, платник зобов'язаний повернути податковому органу свідоцтво платника податку на додану вартість протягом двадцяти календарних днів від дня ухвалення рішення про анулювання, у разі затримки в поверненні такого свідоцтва така затримка прирівнюється до неподання податкової звітності даного податку, результати перевірки знайшли відображення в акті №11209/15-2 від 26.08.2010 року (а.с.38).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0012541502/0 від 27.08.2010 року (а.с.36) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 170,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення, у звязку з неможливістю його вручення відповідачу розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт № 6362/15-2 від 27.08.2010 року (а.с.36 зворотній бік).

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем узгоджена сума податкового зобовязання з податку на додану вартість 299105,36 грн.

Законом України “Про податок на додану вартість”, зокрема пунктом 10.2 статті 10 встановлено, що платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).

Згідно з пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/1828 від 07.06.2010 р. на суму 298425,36 грн. (а.с.47) та друга податкова вимога №2/2192 від 15.07.2010 р. (а.с.49), які у зв'язку з неврученням відповідачу розміщені на дошці податкових оголошень (акт від 15.06.2010 р. про розміщення першої податкової вимоги (а.с.48); акт № 6036/241 від 17.08.2010 р. про розміщення другої податкової вимоги (а.с.49 зворотній бік)).

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

На суму податкового боргу відповідача по податку на додану вартість нарахована пеня у розмірі 35659,55 грн., що підтверджено копією особового рахунку відповідача станом на 07.07.2011 рік (а. с.5).

Порядок, підстави та строки сплати податку на прибуток, надання податкової звітності був встановлений Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року N 333/94 ( що діяв на момент виникнення податкового зобов'язання), п.п. 11.1 якого були передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.

Таким чином, відповідач був зобовязаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до податкової інспекції декларації з податку на прибуток.

Згідно з п.п. 16.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” платники податку самостійно визначали суми податку, що підлягають сплаті.

Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. (п.п. 16.4 зазначеного Закону).

Згідно з п.п. 20.1. ст. 20 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства ніс платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

Позивачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання відповідачем податкової звітності, за результатами якої складений акт № 6810/15-1/36582878 від 20.05.2010 року (а. с. 43).

Зазначеною перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, п. 16.4 ст. 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а саме: встановлено неподання декларацій з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2009 року та за 2009 рік.

На підставі акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення про визначення сума податкового зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями з податку на прибуток №0009221501/0 від 07.06.2010 року у розмірі 340, 00 грн. ( а. с. 41).

Зазначене податкове повідомлення-рішення, у звязку з неможливістю його вручення відповідачу розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчить акт № 4073/151/36582878 від 14.06.2010 року (а.с.41 зворотній бік).

На суму податкового боргу відповідача по податку на прибуток нарахована пеня у розмірі 35,68 грн., що підтверджено копією особового рахунку відповідача станом на 07.07.2011 рік (а. с.5).

Суд вважає необхідним зазначити, що прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення у судовому порядку відповідачем не оскаржувались, на час розгляду справи не визнані неправомірними та не скасовані, будь-які документи, що підтверджують необґрунтованість та неправомірність застосування штрафних санкцій відповідачем під час розгляду справи у суді не надано. У звязку з викладеним, суд зазначає, що на час розгляду справи в матеріалах справи відсутні будь-які відомості, що дають підстави вважати дії та прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення і податкові вимоги неправомірними та необґрунтованими.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів).

На час розгляду справи набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1. ст. 20 якого, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 зазначено, що контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового Кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку передбаченому ст. 71 КАС України не надав доказів сплати заборгованості у розмірі 335140,59 грн., з яких 334764,91 грн. податку на додану вартість, штрафних санкцій та пені, 375,68 грн. податку на прибуток, штрафних санкцій та пені, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Приватне підприємство "Скрім" (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова,127, код ЄДРПОУ 36582878, зареєстроване виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 30.07.2009 року) заборгованість в загальній сумі 335140,59 грн.:

- на користь державного бюджету м. Сімферополя (код платежу 14010100, п/р 31114029700002, ГУ ДКУ в АР Крим, ЕДРПОУ 34740405, МФО 824026) заборгованість з податку на додану вартість, шрафних санкцій та пені у сумі 334764,91 грн.;

- на користь державного бюджету м. Сімферополя (код платежу 3011021000, п/р 31112009700002, ГУ ДКУ в АР Крим, ЕДРПОУ 34740405, МФО 824026) заборгованість з податку на прибуток, штрафних санкцій та пені у сумі 375,68 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Кузнякова С.Ю.

<Текст >