ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.11.11
Справа № 5021/2491/2011.
30.11.2011 р. № 5021/2491/2011
За позовом Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради
до відповідача Підприємство Сумської Облспоживспілки "Центральний ринок м. Суми",
м. Суми
про стягнення 6 720 грн. 44 коп.
СУДДЯ Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ
Представники сторін:
Від позивача – Дудник Н.В.
Від відповідача – Басова Н.В.
За участю секретаря судового засідання Долгополова Н.С.
Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за об’єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод в сумі 820 грн. 51 коп., інфляційні збитки в сумі 33 грн. 63 коп., 3% річних в сумі 18 грн. 39 коп., а також судові витрати, пов’язані з розглядом справи.
Відповідач в судове засідання подав заперечення на позовну заяву, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі і зазначає, що 27.01.2011р. на адресу позивача відповідачем була направлена претензія на суму 820 грн. 51 коп. про стягнення заборгованості за скиди в міську каналізаційну мережу, так як мало місце недотримання Єдиних допустимих концентрацій забруднюючих речовин при скиді. Акт про відбір проб стічних вод був складений позивачем 23.11.2010р. Відомчою лабораторією позивача був складений протокол дослідження, але не встановлена дата дослідження, так як на протоколі вона не вказана. Відповідач зазначає, що листом за № 82 від 02.02.2011р. він звернувся до позивача з проханням провести повторний аналіз стічних вод в присутності незалежного експерта хімічної лабораторії та скориставшись своїм правом звернувся до Сумської обласної санепідемстанції з проханням провести дослідження води. Згідно з протоколом Сумської обласної СЕС від 03.02.2011р. вміст металів у питній воді перевищує допустимі норми металів у скидах, про які вказано у протоколі відомчої лабораторії КП “Міськводоканал”.Отримавши результати аналізу питної води, відповідач 31.03.2011р. надіслав позивачу листа за № 313 з вимогою вжити позивачем відповідних заходів для очищення питної води на що відповідач відреагував відмовою. Виходячи з викладеного, відповідач вважає, що в перевищенні металів в стічних водах винний позивач, а отже позовна заява КП “Міськводоканал”Сумської міської ради задоволенню не підлягає.
30.11.2011р. позивачем надано суду пояснення № 22/4997 від 29.11.2011р., в якому заперечує проти доводів відповідача та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та зазначив, що відповідно акту про відбір проб стічної рідини від 23.11.2011р. проби води були направлені в лабораторію контролю промстоків КП «Міськводоканал Сумської міської ради та визначено час виконання аналізу стічної води: 23.11.2010р, тобто аналіз проводився в день відбору проб. Крім того об’єми скинутих відповідачем понад нормовано забруднених стічних вод розраховано відповідно до «Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджені рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007р. № 596 та погоджено Сумським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України як такі, що не суперечать вимогам законодавства про захист економічної конкуренції, що підтверджується листом від 26.11.2007р.
Представники позивача в судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог. Представник відповідача проти позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши наявні докази що мають значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив:
Основним видом діяльності позивача є забезпечення населення м. Суми, підприємств, установ та організацій питною водою, а також здійснення прийому, очищення, знезараження і скиду стічних вод, що підтверджується довідкою про включення до ЄДРПОУ.
01.10.2005 р. між позивачем - КП «Міськводоканал» Сумської міської ради та відповідачем - Підприємством Сумської Облспоживспілки "Центральний ринок м. Суми" укладено договір на водопостачання та прийом стічних вод № 139. Згідно з п. 6.7. даного договору розрахунковим об'єктом по договору є магазин "Кооператор" (м. Суми, вул. Марко Вовчок, 13 а).
Згідно п.1.1. вищевказаного договору, виконавець (позивач) бере на себе зобов’язання забезпечувати споживача (відповідача) питною водою та приймати стічні води згідно межі розподілу, а споживач зобов’язується своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення.
Умовами договору, а саме п. 4.1. договору передбачено, що споживач (відповідач) несе відповідальність за каналізаційні мережі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, ґрунт, ганчірки, лід, токсичні речовини і т.п., а також ґрунтові води і води промислових підприємств з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктом 4.2. "Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми", затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.07 р. № 596 для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м. Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 до цих Правил. Вони встановлені відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд, з урахуванням затверджених допустимих концентрацій (ДК) речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псел, і якісного складу води із міськводопроводу.
Згідно з п. 7.5. "Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми", затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.07 р. № 596, п. 3.2. Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.02 р. № 37 відповідач зобов'язаний здійснювати оплату за превищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими місцевими правилам приймання, яка рахується за встановленим нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми: Е = Нп х Уго х Кк.
КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, при здійсненні щомісячного контролю, виявлено факт скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими правилами, що підтверджується актом про відбір проб стічної рідини від 23.11.2010 р. № 2 та протоколом дослідження якості стічних вод № 108.
Відповідно до зазначеного акту відібрані проби води було направлено в лабораторію контролю промстокі КП «Міськводоканал» сумської міської ради та визначено час виконання аналізу стічної води – 23.11.2010р.,що підтверджується матеріалами справи. Тобто, аналіз стічних вод проводився в день відбору проб.
За результатами лабораторних досліджень, згідно п. 6.7.15 «Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. суми», затверджених рішенням Сумської міської ради від 10.02.2007р. № 596 складено протокол дослідження якості стічних вод від 23.11.2010р. Наданий позивачем акт про відбір проб стічної рідини та протокол дослідження якості вод від 23.11.2010р., оформлено на основі типових форм наведених у додатках № 3,4 до вказаних Правил.
Вищезазначений акт складений за підписами сторін КП «Міськводоканал» Сумської міської ради та представника Підприємства Сумської Облспоживспілки «Центральний ринок» без зауважень.
Протокол дослідження якості стічних вод від 23.11.2010р. містить інформацію : номер, найменування джерела, місце відбору проби, найменування показників мг/л, висновки за підписом зав. Лабораторією та інші відомості. Дату та час відбору проби, проведення лабораторних аналізів зазначено в акті відбору проб стічних вод.
Як встановлено судом, позивач листом від 06.12.2010 р. № 05/5262 позивач повідомив відповідача про перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими місцевими правилами приймання, надавши протокол дослідження якості стічних вод, розрахунок суми заборгованості та рахунок від 06.12.2010 р. № 139 на суму 820, 51 грн., що підтверджується фіскальним чеком.
Як вбачається з вказаного листа, 23 листопада 2010р. відповідачем було скинуто фосфатів 27,79 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 338,3 при дозволеній нормі 80,40 мг/л, заліза 1,33 мг/л при дозволеній нормі1,00 мг/л, міді 0,020 мг/л при дозволеній нормі 0, 012 мг/л, цинку 0,120 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
У вказаному листі було повідомлено відповідача, що згідно п.7.7. Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми № 596 до підприємства відповідача буде застосовано штрафний тариф за перевищення ГДК скиду токсичних речовин з урахуванням коефіцієнту кратності та обсягу стоків за листопад та коефіцієнту кількості електроенергії, яка затрачена на додаткове очищення стоків, що становить 820 грн. 51 коп. з вимогою сплати боргу в 30-ти денний термін.
З метою досудового врегулювання спору між сторонами позивачем направлялись на адресу відповідача претензія від 27.01.2011 р. № 05/334, яка залишена відповідачем без задоволення. Відповідач в зазначений термін борг не сплатив.
Місцеві Правила приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням Сумської міської ради від 10.12.2007р. № 596 є обов’язковими для всіх підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. Рішення Сумської міської ради не визнано судом протиправним та не скасовано.
Відповідно до п.7.10 Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, для розрахунку плати за скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин використовуються дані лабораторії КП “Міськводоканал” Сумської міської ради або результати контрольної проби (у випадку відкриття та аналізу контрольної проби незалежними лабораторіями, що акредитовані у даній галузі досліджень).
Згідно п.7.8. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, з метою контролю якості стічних вод підприємств, водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовину стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод підприємств виконується уповноваженими представниками водоканалу, що фіксуються у відповідному акті який має бути підписаний як представниками водоканалу так і представниками підприємства - абонента.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно свідоцтва про атестацію № 9 хімічна лабораторія контролю промстоків КП “Міськводоканал” Сумської міської ради атестована на право проведення хімічних і фізико - хімічних показників стічних вод підприємств міста.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах наданих йому повноважень та згідно вимог чинного законодавства, у відповідності до умов договору здійснив відбір проби стічної води та нарахував відповідачеві 820, 51 грн. за скинуті понаднормативно забруднені стічні води.
Статтями 526, 530 ЦК України закріплено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов та термінів визначених договором, а також вимог чинного законодавства. Але, в порушення вимог чинного законодавства та умов договору відповідач свої зобов'язання належним чином не виконує.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, оскільки відповідач не подав до суду доказів сплати боргу в розмірі 820 грн. 51 коп. або обґрунтованих заперечень проти суми боргу, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 820 грн. 51 коп. відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Згідно ст. 625 ЦК України, на підставі пункту п. 5.4. договору відповідач зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми. Таким чином, відповідачу нараховано 33 грн. 63 коп. інфляційних збитків, 18 грн. 39 коп. 3 % річних.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов‘язання, на вимоги кредитора зобов‘язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором, або законом.
З огляду на викладене, позовні вимоги щодо стягнення 33 грн. 63 коп. інфляційних збитків, 18 грн. 39 коп. три проценти річних підлягають задоволенню, оскільки вони нараховані у відповідності з вимогами діючого законодавства.
Відповідно до ст.ст.44,49 ГПК України витрати по сплаті держмита в сумі 102 грн. 00 коп. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. покладаються на відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Підприємство Сумської Облспоживспілки "Центральний ринок м. Суми" (40030, м. Суми, вул. Засумська, 2, код 01562148)на користь Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 9 ; код 03352455) 820 грн. 51 коп. боргу 33 грн. 63 коп. інфляційних збитків, 18 грн. 39 коп. три проценти річних, 102 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
СУДДЯ (підпис) Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ
Повне рішення складено 01.12.2011 р.