Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01.12.11 р. Справа № 36/213пн
Суддя господарського суду Донецької області Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Державної податкової інспекції у Петровському районі м.Донецька, м.Донецьк
до Петровської районної у м.Донецьку ради, м.Донецьк
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на боці позивача 1. Державної податкової служби України, м.Київ, 2. Державної податкової адміністрації у Донецькій області, м.Донецьк,
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на боці відповідача комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк
про визнання права власності
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю №4382/10/10-013 від 09.03.2011р.; ОСОБА_2 за довір. №9554/10/10213-4 від 09.06.10р.
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи-1: ОСОБА_3 за довір. №3274/10/10-213 від 27.02.10р.
Від третьої особи-2: не з'явився
До господарського суду Донецької області надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Петровському районі м.Донецька, м.Донецьк (далі позивач) до Петровської районної у м.Донецьку ради, м.Донецьк (далі відповідач) про визнання права власності за державою Україна в особі Державної податкової служби України з правом оперативного управління за Державною податковою інспекцією у Петровському районі м.Донецька на нерухоме майно будівлю архіву літ. Б-1, що розташована за адресою: 83010, м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”.
Ухвалою суду від 31.10.2011р. позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі № 36/213пн, сторони зобовязані надати документи та виконати певні дії. Цією ж ухвалою до участі у справі залучені треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет позову на боці позивача, - Державна податкова служба України та Державна податкова адміністрація у Донецькій області; а також третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на боці відповідача, - комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Донецька”.
Позивач надав до суду заяву про уточнення позовних вимог №20482/10/10-013 від 14.11.2011р., в якій просив суд визнати право власності за державою Україна в особі Державної податкової служби України з правом оперативного управління за Державною податковою інспекцією у Петровському районі м. Донецька на нерухоме майно будівлю архіву літ. Б-1 площею 69,3 кв.м, що розташована за адресою: 83010, м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”. Вказану заяву суд згідно ст. 22 ГПК України прийняв до розгляду та в подальшому розглядав уточнені позовні вимоги.
Відповідач Петровська районна у м.Донецьку рада надала до суду відзиви на позовну заяву №01/21-1112 від 07.11.2011р. та №01/21-1157 від 14.11.2011р., в яких проти позовних вимог не заперечувала та просила суд розглянути справу без участі свого представника.
Треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет позову на боці позивача, - Державна податкова служба України та Державна податкова адміністрація у Донецькій області надали до суду письмові пояснення, в яких позовні вимоги вважали обґрунтованими та просили суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі для захисту права державної власності.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на боці відповідача, - комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Донецька”, надала до суду письмові пояснення, в яких також по суті позовних вимог не заперечувала та просила суд розглянути справу без участі свого представника.
Клопотання відповідача та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на боці відповідача, судом розглянуті та задоволені, оскільки неявка представників відповідача та третьої особи не перешкоджає вирішенню спору між сторонами.
У судовому засіданні 01.12.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши в судових засіданнях пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між акціонерним товариством „Петровське” (продавець) та Державною податковою адміністрацією у Донецькій області (покупець) укладений договір купівлі-продажу б\н від 27.05.1997р., згідно якого продавець продав, а покупець купив адміністративну будівлю з прибудованим актовим залом загальною площею 1362 кв.м, розташовану за адресою: м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”.
До договору сторони підписали додаткову угоду б\н від 18.09.1998р., в якій внесли зміни до пункту 1 договору, виклавши його в наступній редакції: „продавець продав, а покупець купив адміністративну будівлю з прибудованим до двохповерхової будівлі актовим залом загальною площею 1362 кв.м, з окремо розташованою будівлею за адресою: м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”. Договір купівлі-продажу б\н від 27.05.1997р. та додаткова угода до нього підписані представниками обох сторін та скріплені відбитками печаток, завірені копії додані до позову. Оригінал додаткової угоди б\н від 18.09.1998р. позивачем втрачений.
Згідно свідоцтва про право власності, виданого управлінням комунального господарства Донецької міської ради 17.07.2001р., власником адміністративної будівлі літ. А-2, гаражу літ. В-1, загальною площею 1432,1 кв.м., побудованих в 1999р. та розташованих за адресою: м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”, є держава в особі Верховної Ради України (в оперативному управлінні Державної податкової адміністрації в Донецькій області). Завірена копія свідоцтва міститься в матеріалах справи.
На балансі позивача з вересня 1998 року обліковується нерухоме майно будівля архіву літ. Б-1, розташована за адресою: м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції у Петровському районі м.Донецька №14/29/8/05-013 від 19.08.2011р. та інвентарною карткою №3 обліку основних засобів в бюджетних установах, завірені копії яких додані до позову. Балансова вартість вказаного обєкту нерухомості складає 11041,00 грн. Право власності на будівлю архіву літ. Б-1 площею 69,3 кв.м, розташовану за адресою: м. Донецьк, вул. Літня, 4 „а”, не зареєстровано.
Вказаний обєкт нерухомості утримується за рахунок коштів позивача, що підтверджується довідками ТОВ „Строитель-94Д”, завірені копії яких містяться в матеріалах справи.
В листопаді 2007 року проведена технічна інвентаризація нерухомого майна, розташованого за адресою: м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”, за результатами якої комунальним підприємством „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” було виготовлено інвентарну справу №5/11579. Зі зведеного акту та плану земельної ділянки, експлікації будівель та споруд, виготовленої Донецькою регіональною філією Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру”, вбачається, що набувачем речового права на будівлю архіву літ. Б-1 є позивач. Вказана будівля архіву набута позивачем згідно договору купівлі-продажу б\н від 27.05.1997р. та додаткової угоди до нього б\н від 18.09.1998р. правомірно.
З метою оформлення права державної власності на спірне нерухоме майно позивач листом №13356/10/10-013 від 05.08.2011р. звернувся до Петровської районної у м.Донецьку ради, але остання листом №01/16-865 від 08.08.2011р. повідомила про відсутність правових підстав для оформлення права державної власності. Завірені копії вказаних листів додані до позову. Звернення до суду обумовлено втратою оригіналу додаткової угоди б\н від 18.09.1998р. до договору купівлі-продажу б\н від 27.05.1997р., згідно якої будівлю архіву придбано податковою адміністрацією у акціонерного товариства „Петровське”, яке на даний час ліквідовано.
Позивач на підставі ст.ст. 326, 328, 392, 396 ЦК України просив суд визнати за ним право власності за державою Україна в особі Державної податкової служби України з правом оперативного управління за Державною податковою інспекцією у Петровському районі м.Донецька на будівлю архіву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з урахуванням наступного.
Державна податкова служба України як центральний орган виконавчої влади є субєктом управління обєктами державної власності згідно ч.3 ст.326 ЦК України, ч.1 ст.4 Закону України „Про управління обєктами державної власності”, п.п.39 п.4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011р. №584/2011.
Відповідно до ч.5 ст.22 Господарського кодексу України держава реалізує право державної власності через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління, які здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Статтею 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” від 21.09.2006р. визначено, що управління об'єктами державної власності це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Відповідно до ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; Фонд державного майна України; міністерства та інші органи виконавчої влади (далі - уповноважені органи управління); органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури); юридичні та фізичні особи, які виконують функції з управління корпоративними правами держави (далі - уповноважені особи); Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Державна податкова інспекція у Петровському районі м.Донецька згідно ч.2 ст.326 ЦК України, п.п. 4.4.1, п.4.4 Положення про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районі в місті, міжрайонну, обєднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №412 від 25.06.2008р., є субєктом права оперативного управління.
Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні регламентовано тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003 р. за реєстраційним №66/7387 зі змінами та доповненнями (далі - Положення).
Відповідно до п. 1.3 Положення реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Приписами п. 1.2 Положення встановлено, що воно діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності. Речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, в особі органів, уповноважених управляти державним майном, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” та п. 1.5. Положення, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
Ст. 41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно зі ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Зміст права власності визначений ст. 317 цього ж Кодексу, з якою власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Згідно зі ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд і має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна субєктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх субєктів господарювання.
Статтею 137 Господарського кодексу України передбачено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган. Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Оскільки, право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності, то господарський суд вважає, що позивач мав право звернутись до суду з позовом про захист його права оперативного управління на дане майно, яке було ним придбане за рахунок бюджетних коштів, а отже є державною власністю.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання права власності за державою Україна в особі Державної податкової служби України з правом оперативного управління за Державною податковою інспекцією у Петровському районі м.Донецька на нерухоме майно будівлю архіву літ. Б-1 площею 69,3 кв.м, що розташована за адресою: 83010, м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з того, що з боку відповідача не було припущено будь-яких неправильних дій, внаслідок яких виник спір по цій справі, а позивач у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат, згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України питання про розподіл судових витрат не розглядається судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Петровському районі м.Донецька, м.Донецьк до Петровської районної у м.Донецьку ради, м.Донецьк, за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет позову на боці позивача, - Державної податкової служби України та Державної податкової адміністрації у Донецькій області, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет позову на боці відповідача, - комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, про визнання права власності за державою Україна в особі Державної податкової служби України з правом оперативного управління за Державною податковою інспекцією у Петровському районі м.Донецька на нерухоме майно будівлю архіву літ. Б-1 площею 69,3 кв.м, що розташована за адресою: 83010, м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а” задовольнити.
Визнати за державою Україна в особі Державної податкової служби України (04655, м.Київ, пл. Львівська, 8; ідентифікаційний код 37472277) право власності з правом оперативного управління за Державною податковою інспекцією у Петровському районі м.Донецька (83010, м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”; ідентифікаційний код 21958517) на нерухоме майно будівлю архіву літ. Б-1 площею 69,3 кв.м, що розташована за адресою: 83010, м.Донецьк, вул. Літня, 4 „а”.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя М.М.Гриник
Повний текст рішення складено та підписано 06.12.2011р.
Суддя Гриник М.М.
< Список ><Довідник >
< Список ><Довідник >
< Текст >