Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.11.11р.Справа № 23/5005/11676/2011 За позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ
про визнання недійсним рішення засідання комісії, оформлене протоколом № 93 від 13.07.2011р.
Суддя Бєлік В.Г.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2 - дов. № 913 від 06.08.2009р., представник;
ОСОБА_3 - дов. № 2114 від 16.11.2010р., представник;
від відповідача: ОСОБА_4 - дов. № 130 від 12.04.2011р., юрисконсульт 1 категорії.
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" про визнання недійсним рішення засідання комісії, оформлене протоколом № 93 від 13.07.2011р.
До початку судового засідання, призначеного на 27.10.2011р., позивачем подана уточнена позовна заява, відповідно до якої позивач просить суд скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (Рішенням загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства “Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" від 31.03.20011р. Відкрите акціонерне товариство “Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" перейменовано у Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго") у вигляді донарахування ФОП ОСОБА_1 не облікованої електроенергії внаслідок порушення ним правил користування електричною енергією в розмірі 62 645,79 грн.
Позивач посилається на те, що енергопостачальною компанією порушені його права без достатніх на те підстав, оскільки, енергопостачальником не було встановлено факт втручання споживача в роботу приладу обліку відповідно до вимог нормативно-правових актів. Позивач вважає, що за таких обставин, енергопостачальна компанія має привести свої дії по відношенню до споживача у відповідність до вимог законодавства шляхом скасування нарахувань по Акту Б № 002696 від 28.03.2011р.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
За згодою представників сторін у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Між Відкритим акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (Рішенням загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" від 31.03.20011р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" перейменовано у Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго") та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Споживач) укладений Договір про постачання електричної енергії ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" № 99 для споживачів Дніпропетровської області від 11.03.2002р.
Предметом Договору є постачання і передача електроенергії Енергопостачальником та оплата спожитої електроенергії споживачем.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.03.2011р. Енергопостачальною організацією було проведено контрольний огляд або технічну перевірку дотримання вимог споживачем Правил користування електричною енергією та /або умов договору. Перевіркою встановлено, що споживач - Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 при користуванні електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1, магазин гастроном, порушив п. 6.40 Правил користування електричною енергією та/або умов договору, затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28 в редакції Постанови НКРЕ від 22.11.2006 року № 1497, а саме виявлено недоврахування спожитої електричної енергії, яке становить 2,67%.
Позивач вважає, що відповідач не мав законних підстав для складення даного акту та застосування Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, просить скасувати нарахування по Акту № Б 002696 від 28.03.2011р.
У зв'язку з тим, що позивач не погодився із зафіксованим в акті порушень фактом пошкодження пломб та/або засобів обліку лічильник № 0300918 типу НІК 2301 АПЗ було направлено на експертизу.
За результатами проведеної експертизи було складено Акт проведення експертизи лічильника електроенергії від 05.05.2011р. № 000762, відповідно до якого лічильник було визнано непридатним, крім того зазначено, що пломба лічильника № 0300918 має ознаки підробки. Сліди механічного пошкодження на барабанчиках рахункового механізму. Знищено кріплення букси верхнього пломбірувального вінта.
Крім того, позивач вважає, що відповідач не мав законних підстав для складення даного акту, оскільки до отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.
13.07.2011р. відбулося засідання комісії по розгляду акту про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та /або умов договору.
Рішенням комісії по розгляду акту про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору від 13.07.2011р. оформлене протоколом від 13.07.2011р. № 93. Споживачу було проведене нарахування та сформовано рахунок на сплату недорахованої електричної енергії за період з 10.11.2009р. по 28.03.2011р. у розмірі 62645,79 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Представником постачальника електричної енергії 28.03.2011р. було проведено перевірку об'єкта, що належить позивачу, за результатами якої складено Акт про порушення Правил користування електричною енергією та/або договору Б № 002696.
Перевіркою було встановлено, що відповідачем допущені порушення п. 6.40 Правил користування електричною енергією, а саме при перевірці приладу обліку № 0300918 зразковим приладом РТЛ 36 № 00027 виявлено недоврахування споживання електричної енергії, яке встановлено 2,67%
Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.
Також, п. 6.41. Правил користування електричною енергією містить певні вимоги щодо порядку складання та змісту акту порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Акт Б № 002696 від 28.03.2011р. про порушення споживачем ПКЕЕ складений повноважним складом осіб постачальника електроенергії та підписаний споживачем.
Що стосується порушень, Правил користування електричною енергією, зафіксованих відповідачем під час перевірки об'єкта, що належить позивачу, слід зазначити наступне.
Відповідно до положень пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562 (зі змінами) (далі Методика), у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та /або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі експертиза). До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.
Відповідно до положень пункту 3.30 Правил експертиза засобу обліку в частині дослідження його відповідності нормованим метрологічним характеристикам та умовам експлуатації здійснюється у присутності уповноважених представників власника засобу обліку або організації, яка відповідає за його збереження, постачальника електричної енергії, електропередавальної організації, представника територіального органу, уповноваженого центральним органом виконавчої влади у сфері метрології на проведення державних приймальних і контрольних випробувань і повірки засобів вимірювальної техніки та на проведення атестації методик виконання вимірювань, що використовуються у сфері та/або поза сферою поширення державного метрологічного нагляду.
Експертиза засобу обліку в частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлені засіб обліку та/або пломби, здійснюється спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт.
Проте, актом від 05.05.2011р. № 000762 проведення експертизи приладу обліку електричної енергії не було підтверджено факту перевищення похибки для класу точності лічильника, також не було підтверджено і факту втручання споживача у роботу розрахункового засобу обліку електричної енергії, а лише було вказано на факт пошкодження пломби про повірку приладу обліку електричної енергії. .
Судом встановлено, що експертизу приладу обліку електричної енергії проведено за участю представників територіального органу Держспоживстандарту, енергопостачальника та споживача.
У пункту 3 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006р. № 122 зазначено, що факти пошкодження приладів (систем) обліку, пломб на приладах, а також факти втручання в їх роботу, що призвели до заниження показань, встановлюються спеціалізованими організаціями (підприємствами), які мають право на проведення відповідної перевірки, із залученням представників Дерджспоживстандарту.
Такі висновки мають право надавати установи та організації, уповноважені на те, згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 7 Закону України, "Про судову експертизу", судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ.
До державних спеціалізованих установ належать:
науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України;
науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України;
експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Для проведення деяких видів експертиз, які не здійснюються виключно державними спеціалізованими установами, за рішенням особи або органу, що призначили судову експертизу, можуть залучатися крім судових експертів також інші фахівці з відповідних галузей знань.
Згідно до підпункту 2 пункту 5 Положення про експертну службу Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000р. № 988, виконувати на госпрозрахункових засадах дослідницькі, навчальні, консультаційні та інші роботи мають право експертні підрозділи експертної служби Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до положень пункту 103 Переліку платних послуг, які можуть надаватись органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ України можуть проводити трасологічні дослідження, а також дослідження матеріалів, речовин та виробів.
Положеннями пункту 1.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 30.12.2004р. № 144/5), зазначено, що результати експертних досліджень викладаються в письмових висновках спеціалістів згідно з чинним законодавством України.
Під час проведення експертизи пошкоджених засобів обліку, представники Дерджспоживстандарту можуть робити висновок виключно щодо відповідності метрологічних характеристик засобу обліку вимогам нормативно - технічної документації.
Отже, надання висновків щодо фальсифікації пломб, встановлених на приладі обліку, та щодо несанкціонованого втручання у роботу приладу обліку не входить до компетенції Дерджспоживстандарту.
Відтак, суд вважає, що енергопостачальником не доведено факт втручання споживача в роботу приладу обліку відповідно до вимог нормативно правових актів.
Крім того, слід зазначити, що згідно з п.6.40 Правил, у разі виявлення у споживача пошкоджень пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного зняття представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.
Отже, враховуючи вищезазначений пункт Правил користування електричною енергією, можна зробити висновок, що перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії здійснюється електропередавальною організацією при наявності таких складових: як самого порушення, так і мети заниження значення показників засобу обліку.
Доданий відповідачем до матеріалів справи Акт проведення експертизи лічильника електроенергії № 000762 від 05.05.2011р. містить перелік пошкоджень, які не дозволяють використовувати лічильник для подальшого обліку електроенергії, але не містить висновку щодо заниження показників лічильника пов'язаних з такими пошкодженнями.
Тому суд вважає, що енергопостачальник не мав підстав для здійснення нарахувань відповідно до Методики без наявності відповідних висновків уповноважених організацій.
За таких обставин, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, заперечення відповідача не приймаються до уваги.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати повязані з розглядом справи при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-84, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (Рішенням загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" від 31.03.20011р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" перейменовано у Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго") (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, ідентифікаційний код 34367351)у вигляді донарахування Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)не облікованої електроенергії внаслідок порушення ним правил користування електричною енергією в розмірі 62 645,79 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 22, ідентифікаційний код 34367351) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 85,00 грн. - державного мита, 236,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяВ.Г. Бєлік Повне рішення складено 21.11.2011р.