Постанова № 19922039, 17.11.2011, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
5002-21/2653-2011
Номер документу
19922039
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

<Список >

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2011 року Справа № 5002-21/2653-2011 Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого суддіМаслової З.Д.,

суддівЛатиніна О.А.,

Градової О.Г.,

за участю представників сторін:

прокурора: заступник прокурора Автономної Республіки Крим 27.10.2011 р., 17.11.2011 р. не з'явився,

позивача: Рада Міністрів Автономної Республіки Крим - 17.11.2011 р. ОСОБА_1, дов. № 01-01/409 від 24.02.2011 р., 27.10.2011 р., ОСОБА_2, дов. № 01-01/409 від 24.02.2011 р.,

позивача: Республіканський комітет з земельних ресурсів Автономної Республіки Крим - 27.10.2011 р., 17.11.2011 р. не з'явився,

відповідача: Ленінська районна державна адміністрація в Автономній Республіці Крим - 27.10.2011 р., 17.11.2011 р. не з'явився,

відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю "КНК" - 17.11.2011 р. ОСОБА_3, дов. б/н від 01.07.2011 р., 27.10.2011 р., не з'явився,

третьої особи: Державне підприємство "Ленінське лісове господарство" - 27.10.2011 р., 17.11.2011 р. не з'явився,

третьої особи: Мисівська сільська рада - 27.10.2011 р., 17.11.2011 р. не з'явився,

третьої особи: Ленінська районна рада Автономної Республіки Крим - 27.10.2011 р., 17.11.2011 р. ОСОБА_4, дов. б/н від 01.10.2011 р.

розглянувши апеляційну скаргу заступника прокурора Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Чонгова С.І. ) від 08 вересня 2011 року у справі №5002-21/2653-2011

за позовом заступника прокурора Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 21,Сімферополь,95015)

в інтересах держави в особі Ради Міністрів Автономної Республіки Крим (пр. Кірова, 13,Сімферополь,95000)

Республіканського комітету з земельних ресурсів Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114,Сімферополь,95038)

доЛенінської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим (вул. Пушкіна, 22,Леніне, Автономна Республіка Крим, 98200)

товариства з обмеженою відповідальністю "КНК" (вул. Приморська, 53, с. Заводське, Ленінський район, АРК, 98212, ЄДРПОУ 31913257)

3-ті особи: Державне підприємство "Ленінське лісове господарство" (вул. Чернишевського, 13,Леніне, Ленінський район, АР Крим, 98200)

Мисівська сільська рада (вул. Анджиєвського, 32, с. Мисове, Ленінський район, АРК, 98210)

Ленінська районна рада Автономної Республіки Крим (вул. Пушкіна, 22, Леніне, АР Крим,98200)

Прокурору міста Севастополя для відома (вул. Павліченко, 1, Севастополь, 99011)

про визнання недійсними розпорядження та договору оренди землі, спонукання до повернення земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

23 червня 2011 року заступник прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Ради Міністрів АР Крим, Республіканського комітету з земельних ресурсів АР Крим на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України, ст.ст. 122, 149 Земельного кодексу України звернувся до господарського суду АРК з позовною заявою до Ленінської райдержадміністрації в АР Крим, ТОВ "КНК" про визнання недійсними розпоряджень Ленінської РДА в АРК від 07.06.2004 р. №468 „Про дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки ТОВ ”КНК” для подальшої передачі в оренду”; від 19.10.2004 р. № 876 „Про внесення змін до розпорядження від 07.06.2004 р. № 468”; від 07.12.2004 р. № 988 „Про надання земельної ділянки в оренду ТОВ „КНК”; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 07.12.2004 р. реєстровий № 000401100005, укладеного між Ленінською РДА та ТОВ „КНК”, та зобовязати ТОВ „КНК” повернути земельну ділянку 7,920 га державі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Ленінська РДА в АРК не мала повноважень на укладення спірного договору оренди земельної ділянки в рекреаційних цілях за межами населеного пункту, так як ці повноваження має тільки Рада Міністрів АРК (т.1 а.с. 3-7).

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 08 вересня 2011 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Рішення мотивоване тим, що спірна земельна ділянка відноситься до земель рекреації, не відноситься до земель лісового фонду, відповідно до ч.3 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень районних райдержадміністрацій віднесені питання розпорядження земельними ділянками у межах сіл, селищ, міст районного значення для усіх потреб (т.2 а.с. 64-69).

Не погодившись з рішенням суду, заступник прокурора АР Крим з посиланням на п.6 ст. 122 Земельного кодексу України звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві (т.2 а.с. 75-77).

Від Мисівської селищної ради надійшли письмові пояснення, в яких сільська рада зазначає, що спірний договір оренди укладений саме Ленінською РДА в АРК, так як спірна земельна ділянка розташована на території Мисівської селищної ради, але за межами населеного пункту, а тому доводи апеляційної скарги є безпідставними (т.2 а.с. 86).

Від ТОВ „КНК” надійшов письмовий відзив, в якому товариство заперечує проти доводів апеляційної скарги, так як відповідно п.6 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень Ради міністрів АРК належить розпорядження земельними ділянками у межах та за межами міст республіканського значення, до яких с. Мисівське та смт Леніно не відносяться (т.2 а.с. 90-91).

У судовому засіданні 17 листопада 2011 року представник Ради Міністрів АР Крим підтримав доводи апеляційної скарги на підставах, викладених в ній, представники ТОВ „КНК” та Мисівської селищної ради проти доводів апеляційної скарги прокурора заперечували з підстав, викладених в письмових відзивах, вважають рішення суду законним.

Інші представники сторін, прокуратури та третіх осіб у судове засідання повторно не зявились, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином ухвалою суду від 27.10.2011 р., про причини неявки суд не сповістили.

Оскільки явка в судове засідання згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України це право, а не обовязок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо незявлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а явку представників обовязковою визнано не було, колегія вважає за можливе переглянути рішення суду першої інстанції за відсутності повторно не зявившихся представників сторін, прокуратури та третіх осіб.

Розглянувши справу повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що рішенням Господарського суду АР Крим від 09 грудня 2003 р. по справі № 2-6/7896-2003 за позовом ТОВ „КНК” до КП „Дитячий оздоровчий комплекс „Алые Паруса”, ПАП „Україна”, КСП «Завіт Ілліча», КСП «Красное Знамя», КСП «Красная Заря», КСП «Родіна», КСП ім. Калініна, КСП ім. Войкова, Ленінської районної ради АРК, про визнання права власності, визнання рішень недійсними, - було визнано право власності за ТОВ «КНК»на нерухоме майно цілісного майнового комплексу Дитячого оздоровчого комплексу „Алые Паруса”, розташованого за адресою: АР Крим, Ленінський район, с. Заводське, який знаходився у податковій заставі та був придбаний відповідачем - ТОВ „КНК” за результатами цільового аукціону, проведеного 18.12.2002 р., продавцем якого була Державна податкова інспекція в Ленінському районі АРК (т. 1 а.с. 143-148).

Право власності на майно за ТОВ „КНК” було зареєстровано 11.02.2004 р. номер запису 79 в книзі 5, що підтверджено витягом про реєстрацію права влас ності на нерухоме майно № 2800325 від 11.02.2004 р. (т. 1 а. с. 149).

Розпорядженням Ленінської районної державної адміністрації № 468 від 07.06.2004 р. дозволено ТОВ „КНК” проведення робіт з інвентаризації земельної ділянки, площею 6,5 га, для подальшої передачі в оренду строком на 49 років, зайнятої будівлями та спорудами КП „Дитячий оздоровчий комплекс „Алые Паруса”, що належить йому за рішенням суду, із земель Мисівської сільської ради, з наданням для розгляду технічної документації у 4-х місячний строк для укла дення договору довгострокової оренди (т.1 а.с. 100).

Розпорядженням Ленінської РДА в АРК 19.10.2004 р. № 876 внесено зміни до розпорядження № 468 від 07.06.2004 р. в частині розміру земельної ділянки (кадастровий № 0122785800:06:001:0099), який збільшено до 7,92 га (7,92-6,5=1,42 га) та продовжено термін на дання на розгляд технічної документації (т.1 а.с. 30).

Розпорядженням № 988 від 07.12.2004 р. затверджено техні чну документацію ТОВ „КНК” на надання в оренду зайнятої будовами та спорудами ДОК „Алые Паруса” земельної ділянки площею 7,9200 га із земель Мисівської сільської ради, прийнято рішення передати зазначену земельну ділянку ТОВ „КНК” в оренду строком на 49 років (т.1 а.с. 29) .

На підставі вказаного розпорядження 07.12.2004 р. Ленінською РДА в АРК та ТОВ „КНК” було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7,9200 га, із земель рекреаційного призначення Мисів ської сільської ради під існуючими будівлями та спорудами Дитячого оздоровчого комплексу „Алые Паруса” (т.1 а.с. 72-74).

З положень статті 13 Конституції України, статей 11, 167 Цивільного кодексу України, статей 2, 8, 133 Господарського кодексу України, статей 84, 123 Зе мельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або у користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах відповідно до статті 14 Конституції України держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, підвідомчі господарським судам.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України № 2768-III від 25.10.2001 р., ст. 17 Земельного кодексу України, у редакції, що діяла на момент прийняття спірного розпорядження та укладення спірного договору, зазначено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері земельних відносин відноситься розпорядження землями державної влас ності у межах визначених даним кодексом.

Відповідно Державного акту на право постійного користування землею серія І-КМ № 002092 від 23.10.1997 р. міжколгоспному дитячому оздоровчому комплексу „Алые Паруса” була надана у постійне користу вання земельна ділянка площею 7,92 га з земель рекреаційного призначення Мисівської сільської ради (т.1 а.с. 32-34).

Як витікає з висновку Ленінського районного відділу земельних ресурсів при технічній документації для надання в оренду вказаної земельної ділянки ТОВ „КНК”, зазначена земельна ділянка була віднесена до земель рекреаційного приз начення (а.с. 35 зворот, т.1).

Згідно висновку комплексної судової будівельно-технічної екс пертизи Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз у криміна льній справі № 12011032770010 від 28 березня 2011 р., наданого прокуратурою у матеріали господарської справи, - в процесі досліджень встановлено, що на дату винесення розпорядження № 988 від 07.12.2004 р. цільове призначення земельної ділянки площею 7,92 га, що знаходиться у постійному користуванні дитячого оздоровчого табору „Алые Паруса”, відповідно державному акту на право постійного користу вання землею І-КМ № 002092 від 23.10.1997 р. не було змінено, і на дату прийняття розпорядження № 988 від 07.12.2004 р. у відповідності з УКЦИЗ земельна ділянка від носилася до земель населених пунктів рекреаційного призначення; при співзіставлені наявних даних, ви значити фактичне розташування земельної ділянки, що належить ДП „Ленінське лісове господарство” неможливо, можливі втрати лісогосподарського виробництва, визнаного вилученням лісогосподарських угідь з земель ДП „Ленінське лісове господарство” у зв'язку з наданням земельної ділянки в оренду ТОВ „КНК” немож ливо у зв'язку з відсутністю рішень органів державної влади або органів місцево го самоврядування про надання земель Ленінському Держлісгоспу у користуван ня, а також відсутністю на дату досліджень інформації про те, що межі Ленінсь кого лісового господарства визначені та винесені в натурі (а.с. 10-23 т.1).

Згідно ст.ст. 50, 51 Земельного кодексу України до земель рекреацій ного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочи нку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Відповідно п. 6 Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок (Постанова КМ, КМ України, від 16.05.2007, № 733) до рекреаційно-оздоровчих лісів відносяться лісові ділянки, що виконують рекреаційну, санітарно-гігієнічну та оздоровчу функцію, використовуються для туризму, зайняття спортом, санаторно-курортного лікування та відпочинку населення.

До земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарсько го призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах на селених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і са дових ділянках, що встановлено статтею 55 Земельного кодексу України.

Посилання позивача, що на спірній земельній ділянці розташовані лісові насадження площею 5,0953 га, а тому вона відноситься до земель лісового фонду, є безпідставними, так як лісові насадження, які знаходяться на земельних ділянках, що використовуються під обєктами рекреації, не відносяться до земель лісового фонду.

Спірна земельна ділянка використовувалася у потребах дитячого оздоровчого комплексу „Алые Паруса”. Таким чином, документів на підтвердження віднесення спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення, або використання для потреб лісового господарства у період прийняття спірних розпоряджень та укладення договору оренди, суду не надано.

В силу ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частина 1 статті 124 Земельного кодексу України, що діяла на момент виникнення у 2004 р. спірних правовідносин, визначала, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підста ві рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самовря дування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно статті 16 Земельного кодексу України до повноважень Ради мі ністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин належить розпо рядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 6 ст. 122 Земельного кодексу Украйни, що діяла на момент виникнення у 2004 р. спірних правовідносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим надає земельні ділянки із земель державної власності у постійне користу вання юридичним особам у межах міст республіканського значення (Автономної Республі ки Крим) та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті: для сільськогосподарського використання, ведення лісового і водного господарства, будівництва обєктів, повязаних з обслуговуванням жителів територіальних громад окремих районів АРК.

Частиною 3 статті 122 Земельного кодексу Украйни, яка діяла на період прийняття спірних розпоряджень, передбачено, що районні державні адмініст рації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у по стійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного зна чення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарсь кого використання; ведення лісового і водного господарства, крім випадків, пе редбачених частиною сьомою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з об слуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Отже, приписами норм земельного законодавства повноваження Ради міні стрів АР Крим стосуються розпорядження (а саме надання у постійне користу вання) земельних ділянок із земель державної власності у межах та за межами міст республіканського значення, якою не є передана в оренду спірна земельна ділянка за своїм розташуванням.

Розпорядженням № 988 від 07.12.2004 р. затверджено техні чну документацію ТОВ „КНК” на надання в оренду зайнятої будовами та спорудами ДОК „Алые Паруса” земельної ділянки площею 7,9200 га із земель Мисівської сільської ради, як відповідаюче чинному законодавству (т.1 а.с. 29).

Стаття 16 Закону України «Про оренду землі», що діяла на момент виникнення у 2004 р. спірних правовідносин, встановлює, що у разі зміни цільового призначення земе льної ділянки, надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в поряд ку, встановленому законом.

Судом встановлено, що земельна ділянка площею 7,92 га знаходилася у пос тійному користуванні ДОК „Алые Паруса” відповідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою І-КМ № 002092, виданого 23 жовт ня 1997 р. Ленінською районною радою народних депутатів і її цільове призначення не змінилось. Інших даних суду позивачами не надано (т.1 а.с. 32-34).

Рішенням Господарського суду АР Крим від 09 грудня 2003 р. по справі № 2-6/7896-2003, ТОВ «КНК»за дого вором купівлі-продажу від 21.11.2003 р. отримало будівлі та споруди ДОК „Алые Паруса” у влас ність як переможець конкурсу. Рішення вступило в закону силу (т. 1 а.с. 143-148).

Відповідно до частини 1 статті 120 Земельного кодексу України при пере ході права власності на будівлі та споруди, право користування на земельну діля нку може переходити на підставі договору оренди.

На підставі розпорядження Ленінської районної державної адміністрації № 988 від 07.12.2004 р. ТОВ „КНК” земельна ділянка 7,92 га надана у тих самих розмірах, що була у користуванні ДОК „Алые Паруса”. Цільове призначення земельної ділянки не змінювалось.

Посилання позивачів на перевищення відпо відачем - ТОВ „КНК” площі фактично зайнятої земельної ділянки, яка загалом становить не 7,92 га, а 10,1761 га, не є підставою для задоволення апеляційної скарги так як користування земельною ділянкою з перевищенням площі, наданої у користування є самовільним та не може впливати на договірні від носини, і не є підставою для визнання рішень або договору недійсними, так як не порушує істотних умов договору оренди земельної ділянки площею 7,92 га.

На підставі викладеного, рішення суду першої інстанції відповідає вимогам діючого законодавства, прийняте при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись статтями 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу заступника прокурора Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 08 вересня 2011 року у справі №5002-21/2653-2011 залишити без змін.

Головуючий суддя< Підпис >З.Д. Маслова

Судді< Підпис >О.А.Латинін

< Підпис >О.Г. Градова

Розсилка:

1. заступнику прокурора Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 21,Сімферополь,95015)

2. Раді Міністрів Автономної Республіки Крим (проспект Кірова, 13, Сімферополь, 95000)

3. Республіканському комітету з земельних ресурсів Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114,Сімферополь,95038)

4. Ленінській районній державній адміністрації в Автономній Республіці Крим (вул. Пушкіна, 22,Леніне, Автономна Республіка Крим, 98200)

5. товариству з обмеженою відповідальністю "КНК" (вул. Приморська, 53, с. Заводське, Ленінський район, АРК, 98212)

6. Прокурору міста Севастополя (вул. Павліченко, 1,Севастополь,99011)

7. Державному підприємству "Ленінське лісове господарство" (вул. Чернишевського, 13, с. Леніне, Ленінський район, АР Крим, 98200)

8. Мисівській сільській раді (вул. Анджиєвського, 32, с. Мисове, Ленінський район, АРК, 98210)

9. Ленінській районній раді Автономної Республіки Крим (вул. Пушкіна, 22, с. Леніне, Ленінський район, АРК, 98200)