Справа № 2018/2-а-6999/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" серпня 2011 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Губська Я.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру, -
В С Т А Н О В И В :
22.07.2011 р. до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області щодо відмови в перерахунку виплачуваної йому пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та зобов’язати відповідача здійснити з 01.08.2010 р. перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, стягнути на його користь 400 грн. на правову допомогу. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є працюючим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області і після призначення пенсії протягом двох років продовжував працювати, тому згідно ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” набув права на перерахунок пенсії. 5.07.2011 р. позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок призначеної раніше пенсії у відповідності до вимог ст. 42 Закону і став отримувати пенсію у підвищеному розмірі, проте її розмір встановлено неправильно, оскільки при перерахунку пенсії було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, а не за 2009 рік. Оскільки показник заробітної плати в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік менше розміру того ж показника за 2009 рік, позивач вважає, що діями відповідача порушуються його права, оскільки розмір пенсії в такому випадку зменшується.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова відкрите скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунків пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. У зв’язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р. „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.). Також зазначають, що листом Міністерство праці та соціальної політики України від 11.03.2009 р. № 20/2/18-09/-39 роз’яснюється, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2005 р. проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд відмовляє в задоволенні позову ОСОБА_1 з наступних підстав.
Згідно матеріалів справи та наявних в ній доказів, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінняі Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області та отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.
05.07.2011 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до приписів ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
У відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Формула визначення заробітної плати (доходу)для обчислення пенсії, визначається у відповідності до вимог частині 2 статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Одним з показників, який враховується при обчисленні цієї формули є Зс –середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу була призначена в 1997 році, а 05.07.2011 р. позивач звернувся із заявою не про призначення, а перерахунок пенсії, тому відповідач обґрунтовано не врахував при перерахунку пенсії показник Зс, що наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій.
Відповідно до підпункту 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до зазначеного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Між тим, враховуючи пріоритетність законів на підзаконними актами, суд вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 183-2 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ