Рішення № 19896734, 01.12.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
5015/5863/11
Номер документу
19896734
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.12.11 Справа№ 5015/5863/11

Господарський суд Львівської області у складі судді Ділай У.І.

при секретарі Кохановській Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою: ОСББ «Дорошенка-45», м. Львів

до відповідача: Будинкоуправління №4 Львівської КЕЧ району ЗОК, м. Львів

про: зобовязати передати на баланс житловий будинок

Суддя У.І.Ділай

Представники :

Від позивача: Беген Б.І. - голова ОСББ «Дорошенка-45»

Від відповідача: ОСОБА_1 - представник (Довіреність б/н від 11.01.2011р.)

Представникам сторін розяснено права і обовязки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало.

Суть спору:

На розгляд Господарського суду Львівської області поступила позовна заява ОСББ «Дорошенка-45», м. Львів до відповідача Будинкоуправління №4 Львівської КЕЧ району ЗОК, м. Львів про зобовязати передати на баланс житловий будинок.

Ухвалою суду від 07.10.2011 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 27.10.2011 р. З підстав, викладених в ухвалах суду розгляд справи відкладався. Для надання сторонам можливості подати додаткові докази у справі в судовому засіданні оголошувалась перерва.

В судовому засіданні представник позивача викладені у позовній заяві вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та поясненнях по суті справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням загальних зборів ОСББ «Дорошенка-45», оформленого Протоколом № 2 від 28.01.2011 р. вирішено прийняти на баланс житловий комплекс за адресою: м. Львів, вул. Дорошенка, 45. 28.01.2011 р. примірник Протоколу Загальних зборів та лист-повідомлення були надіслані начальнику БУ № 4(1) Львівської КЕЧ району. Проте, жодних дій, які б свідчили про підготовку передачі будинку з балансу БУ №4(1) Львівської КЕЧ району на баланс позивача відповідач не вчинив. Позивач вважає, що невиконання законних вимог ОСББ «Дорошенка-45»порушує права співвласників приміщень на володіння та користування спільним майном об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Як вказано у відзиві Житловий будинок № 45 по вул. Дорошенка в м. Львові розташований на території військового містечка № 394, внесений до переліку об'єктів, які передаються та приймаються у власність територіальної громади м. Львова. На даний час вказаний будинок з балансового обліку Будинкоуправління №4 не знято, однак правових підстав передавати будинок на баланс ОСББ Будинкоуправління №4 не має.

В процесі розгляду матеріалів справи судом встановлено:

Протоколом Установчих зборів ОСББ «Дорошенка-45»№ 1 від 01.12.2010 р. затверджено Статут ОСББ «Дорошенка-45», який 16.12.2010 р. зареєстровано Управлінням державної реєстрації Львівської міської ради за № 255.

20.12.2010 р. ОСББ «Дорошенка-45»видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 719814, а також включено відомості про юридичну особу до ЄДРЮО та ФОП.

26.01.2011 р. проведено Загальні збори членів ОСББ «Дорошенка-45»на яких, прийнято рішення про прийняття житлового комплексу за адресою: м. Львів, вул. Дорошенка, 45, на баланс ОСББ «Дорошенка-45». Прийняте рішення оформлено Протоколом № 2 зборів ОСББ «Дорошенка-45»від 26.01.2011 р., примірник якого разом із листом-повідомленням вих. № 28-01/11 від 28.01.2011 р. було надіслано начальнику БУ № 4(1) Львівської КЕЧ району ЗОК Гідею В.К. Проте, як стверджує позивач, до цього часу жодних дій, які б свідчили про підготовку передачі будинку з балансу БУ №4(1) Львівської КЕЧ району на баланс ОСББ «Дорошенка-45»відповідач не вчинив, письмових пояснень з приводу ситуації, що склалася не надав.

Як зазначається у позовній заяві підставою для прийняття рішення про прийняття житлового комплексу на баланс ОСББ «Дорошенка-45»стало невиконання Будинкоуправлінням № 4(1) Львівської КЕЧ району ЗОК своїх обов'язків балансоутримувача, що в свою чергу негативно впливає на технічний стан будинку (руйнування покрівлі, замокання внутрішніх конструкцій будинку). Мешканці, а в подальшому і об'єднання, неодноразово зверталися до відповідача із вимогою усунути пошкодження, однак заходів для ліквідації виявлених несправностей елементів жилих будинків в строки встановлені «Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій»затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 р. відповідачем вжито не було.

25.01.2011 р. мешканці будинку керуючись положеннями статті 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»склали Акт-претензію про неналежне надання або ненадання послуг, відповідно до якого відповідач не надавав послуги або надавав їх неналежним чином з квітня 2009 року до 25.01.2011 р. Відповіді на Акт-претензію відповідачем також не надано. Таким чином, відповідач і надалі продовжує ухилятися від виконання своїх обов'язків, водночас вимагаючи здійснювати оплату за комунальні послуги в повному розмірі. Такі дії, за словами позивача, є порушенням прав мешканців будинку та чинного законодавства.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що на виконання ухвали Львівської міської ради від 29.12.2005р. № 3028 «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчого житлового фонду, об'єктів інфраструктури інженерного забезпечення квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова війська Західного оперативного командування»(зі змінами), враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2010р. № 193-Р «Про передачу нерухомого військового майна у м. Львові»Львівською міською радою прийнято рішення № 651 від 08.07.2011р. «Про затвердження переліку об'єктів житлового фонду та інженерного забезпечення квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова військ Західного оперативного командування, які приймаються у власність територіальної громади м. Львова». Згідно додатку № 1 до вказаного рішення житловий будинок № 45 по вул. Дорошенка в м. Львові розташований на території військового містечка № 394, внесений до Переліку об'єктів житлового фонду квартирно-експлуатуційного відділу м. Львова військ Західного оперативного командування, які приймаються у власність територіальної громади м. Львова.

Відповідно до п.2. вищевказаного рішення департаменту житлового господарства та інфраструктури доручено затвердити акти передачі-приймання об'єктів житлового фонду та інженерного забезпечення у власність територіальної громади за умови прийняття КМ України рішень про вилучення з користування МО України та передачу у комунальну власність іншого майна та земельних ділянок. На даний час акти передачі-приймання не підписані, житловий будинок № 45 по вул. Дорошенка в м. Львові з балансового обліку Будинкоуправління №4 не знято.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши докази по справі та оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав:

Як встановлено в процесі розгляду справи ОСББ «Дорошенка-45»створено та зареєстровано у відповідності до вимог законодавства та набуло статусу юридичної особи.

Згідно приписів ст. 4 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку»Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Положення вищенаведених нормативно правових норм відображено у положеннях. Статуту ОСББ «Дорошенка-45», зареєстрованого Управлінням державної реєстрації Львівської міської ради 16.12.2010 р. за № 255.

Для забезпечення виконання покладених на ОСББ функцій, ст. 11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку»ОСББ надано право після набуття статусу юридичної особи прийняти на власний баланс весь житловий комплекс. Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об'єднання.

Як встановлено судом, з метою забезпечення виконання статутних завдань, рішенням Загальних зборів членів ОСББ «Дорошенка-45», оформленим Протоколом № 2 від 26.01.2011 р. вирішено прийняти на баланс ОСББ «Дорошенка-45»житловий комплекс за адресою: м. Львів, вул. Дорошенка, 45.

Процедуру передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання), а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача, врегульовано Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. № 1521 (надалі Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що питання прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання вирішують загальні збори об'єднання.

Згідно положень п. 3 Порядку для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, а у разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, - у складі представників попереднього балансоутримувача, юридичної особи, на баланс якої передається майно, та об'єднання. Комісію очолює представник приймаючої сторони.

Змістом п. 5 Порядку визначено, що передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.

Зернення ОСББ «Дорошенка-45»щодо підготовки необхідних документів для передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, викладено у листі № 28-01/11, який 28.01.2011 р. разом із примірником Протоколу № 2 від 26.01.2011 р. було надіслано начальнику БУ № 4(1) Львівської КЕЧ району ЗОК. Проте, мотивованої відповіді на звернення позивача відповідач не надав, дій, які б свідчили про підготовку передачі будинку з балансу БУ №4(1) Львівської КЕЧ району на баланс ОСББ «Дорошенка-45»не вчинив.

Викладені у відзиві на позовну заяву твердження відповідача щодо відсутності у Будинкоуправління №4 Львівської КЕЧ району ЗОК правових підстав для передачі спірного житлового комплексу на баланс ОСББ суд вважає безпідставними з огляду на наступне:

Як вбачається із матеріалів справи Ухвалою Львівської міської ради 29.12.2005 р. № 3028 «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчого житлового фонду, об'єктів інфраструктури інженерного забезпечення квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова війська Західного оперативного командування», вирішено прийняти у власність територіальної громади м. Львова відомчий житловий фонд, об'єкти інфраструктури та інженерного забезпечення квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова військ Західного оперативного командування, а також військові містечка та транспортні засоби згідно з додатком № 1.

Вказаною Ухвалою зобов'язано районні адміністрації, управління інженерного господарства, управління житлово-комунального господарства, управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин у встановленому порядку здійснити приймання-передачу відомчого житлового фонду.

На виконання ухвали Львівської міської ради від 29.12.2005р. № 3028 (зі змінами), враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2010р. № 193-Р «Про передачу нерухомого військового майна у м. Львові»прийнято рішення Львівської міської ради № 651 від 08.07.2011р. «Про затвердження переліку об'єктів житлового фонду та інженерного забезпечення квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова військ Західного оперативного командування, які приймаються у власність територіальної громади м. Львова».

Житловий будинок № 45 по вул. Дорошенка в м. Львові розташований на території військового містечка № 394, внесений до переліку об'єктів, які, відповідно до вказаного розпорядження КМ України та рішення ЛМР передаються та приймаються у власність територіальної громади м. Львова.

Відповідно до п.2. рішення ЛМР № 651 департаменту житлового господарства та інфраструктури доручено затвердити акти передачі-приймання об'єктів житлового фонду та інженерного забезпечення у власність територіальної громади, за умови прийняття КМ України рішень про вилучення з користування МО України та передачу у комунальну власність іншого майна та земельних ділянок.

Судом встановлено, що рішення Львівської міської ради № 651 від 08.07.2011р. на сьогоднішній день не виконано, Житловий будинок № 45 по вул. Дорошенка в м. Львові розташований на території військового містечка № 394 надалі перебуває на балансі Будинкоуправління №4 Львівської КЕЧ району ЗОК.

Враховуючи, що органом, уповноваженим управляти спірним майном була надана згода на передачу цього майна до комунальної власності, в свою чергу Львівською міською радою була надана згода на прийняття цього майна до комунальної власності, при цьому, невиконання рішення про передачу майна свідчить про усунення зазначених осіб від обов'язків щодо утримання майна в належному стані, суд доходить висновку, що відносно спірного майна склалася ситуація, коли не вживання учасниками спірних правовідносин передбачених законодавцем заходів призводить до фактично відсутності здійснення будь-яких фінансових витрат або інших заходів щодо утримання цього майна в належному стані та може привести до зруйнування даного об'єкту взагалі. Наведене, в свою чергу, призводить до порушення прав членів ОСББ «Дорошенка-45», яким квартири, що розташовані у житловому будинку № 45 по вул. Дорошенка в м. Львові, належать на праві власності.

Відповідно до Конституції України всі суб'єкти права власності рівні перед законом. У багатоквартирних будинках, де не всі квартири приватизовані чи приватизовані повністю, власник (власники) неприватизованих квартир (їх правонаступники) і власники приватизованих квартир багатоквартирного будинку є рівноправними співвласниками допоміжних приміщень. Вони є рівними у праві володіти, користуватися і розпоряджатися допоміжними приміщеннями. Ніхто з власників квартир не має пріоритетного права користуватися та розпоряджатися цими приміщеннями, в тому числі і з питань улаштування мансард, надбудови поверхів і т. ін. (Дана позиція викладена у Рішенні Конституційного суду України № 4-рп/2004 від 02.03.2004 р. у справі № 1-2/2004).

У відповідності до ст. 386 ЦК України Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до ст.16 цього Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути в тому числі примусове виконання обов'язку в натурі Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Приймаючи до уваги, що вимоги ОСББ «Дорошенка-45»спрямовані на прийняття на себе функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання, що, в тому числі, є засобом реалізації вимог Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 4, 11 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.4-3, 33, 43, 49, 82-84 ГПК України , суд

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задоволити.

2.Зобов'язати Будинкоуправління № 4 Львівської КЕЧ району ЗОК (79019, м. Львів, вул. Гайдамацька, 9А. Ідентифікаційний код 24964599) передати зі свого балансу на баланс Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка-45»(79000, м. Львів, вул.. Дорошенка, 45. Ідентифікаційний код 37444564) житловий будинок за адресою: м. Львів, вул. Дорошенка, 45.

3.Стягнути з Будинкоуправління № 4 Львівської КЕЧ району ЗОК (79019, м. Львів, вул. Гайдамацька, 9А. Ідентифікаційний код 24964599) на користь Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Дорошенка-45»(79000, м. Львів, вул.. Дорошенка, 45. Ідентифікаційний код 37444564) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.Наказ на стягнення видати згідно ст.116 ГПК України.

Суддя Ділай У.І.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 05.12.2011р.