Рішення № 19896382, 30.11.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
30.11.2011
Номер справи
5015/5104/11
Номер документу
19896382
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.11.11 Справа№ 5015/5104/11

За позовом: Державної екологічної інспекції в Львівській області, м.Львів

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства “Миколаївцемент”, м.Миколаїв

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Державне управління охорони навколишнього середовища у Львівській області, м. Львів

про: стягнення 217021грн. 90коп.

Суддя: Гоменюк З.П. Секретар судового засідання: Старостенко О.В.

Представники:

від позивача: Калітєєвська Є.О.

від відповідача: Заліско О.В.

від третьої особи: не з’явився

Представникам сторін, які з”явилися в судове засідання, роз’яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов’язки, зокрема, право заявляти відводи. Заяв про відвід судді не поступало.

Суть спору: Позов заявлено Державною екологічною інспекцією у Львівській області до Відкритого акціонерного товариства “Миколаївцемент” про стягнення на користь держави збитків в розмірі 217021грн. 90коп. за порушення вимог природоохоронного законодавства.

Ухвалою суду від 08.09.2011р. за даним позовом порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 28.09.2011р.

За клопотанням представника відповідача, ухвалою суду від 28.09.2011р. відкладено розгляд справи на 19.10.2011р. та залучено до участі у справі як третю особу на стороні відповідача Державне управління охорони навколишнього середовища у Львівській області (79026, м.Львів, вул.Стрийська, 98) оскільки ним видано відповідачу дозвіл на спеціальне водокористування №Укр-822-08/Львів ГДС від 26.11.2008р., яким передбачено використання свердловини №4 Гаївської ділянки надр.

В судовому засіданні 19.10.2011р. судом оголошувалась перерва до 09.11.2011р. З метою витребування додаткових доказів у справі та надання можливості сторонам виконати вимоги ухвали, розгляд справи відкладено на 30.11.2011р.

В судовому засіданні 30.11.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити з підстав, викладених в позовній заяві, зокрема покликається на те, що відповідачем здійснювалось самовільне водокористування із свердловини №4 Гаївської ділянки надр, однак забір води з вказаної свердловини не передбачений п. 6 чинного дозволу на спеціальне водокористування за № Укр-822-08/Львів від 26.11.2008р. та є порушенням чинного законодавства, а саме: ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 19.10.2011р. № 04816 (зареєстроване канцелярією суду 19.10.2011р. за № 23920/11) просить відмовити в задоволенні позовних вимог оскільки 24.02.2009р. отримав спеціальний дозвіл на користування надрами за №353 (дійсний до 01.12.2011р.), яким зазначено про отримання у користування Гаївську ділянку надр, а саме свердловини №3 і №4 та зазначено, що “режим роботи свердловин №№3,4 є перемінним”. Також покликається на те, що свердловини №3 і №4 Демне-Добрянського комплексу працюють з 1968р. і протягом цього часу режим роботи свердловин був перемінний (почерговий). В попередніх дозволах на спеціальне водокористування (зокрема №Укр-822/льв.ГДС від 29.12.2006 р., №Укр-822/льв.ГДС від 28.12.2007р.) свердловина №4 теж була включена в водні об'єкти відповідача.

Третя особа в судове засідання явку повноважного представника не забезпечила, письмових пояснень щодо невключення свердловини № 4 в Демне-Добрянському кар”єрі у дозвіл на спеціальне водокористування від 26.11.2008р. №Укр-822-08/пов ГДС не подала, матеріалів справи щодо видачі дозволу на спеціальне водокористування, який передбачає використання свердловини №4 Гаївської ділянки надр для огляду в судовому засіданні не надала, однак на вимогу ухвали суду від 28.09.2011р. направила копію дозволу на спеціальне водокористування №Укр-822-08/Львів ГДС від 26.11.2008р.

За згодою представників позивача та відповідача в судовому засіданні 30.11.2011р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено та підписано 02.12.2011р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

01.03.2011р. –09.03.2011р. уповноваженими представниками позивача проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем та було встановлено, що протягом 2010-2011р. здійснювалось самовільне водокористування із свердловини №4 Гаївської ділянки надр, оскільки забір води з свердловини не передбачений п. 6 чинного дозволу на спеціальне водокористування за № Укр-822-08/Львів від 26.11.2008р.

01-09.03.2011р. про даний факт в присутності представників відповідача складено акт №39 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, примірник якого надано для ознайомлення.

Як вбачається із ст. 10 акту №39 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 01-09.03.2011р., відповідно до представленої форми звітності 2-тп (водгосп) за 2010р., на свердловинах Демне-Добрянського кар”єру загалом було видобуто - 6,7 тис. м.куб. По свердловині №3 видобуто 6,7 тис.м.куб., з них 3,4 тис.м.куб. використано на госппитні потреби. Видобуток по свердловині №4 відсутній. Згідно журналу форми ПОД-11 по свердловині №3 видобуток з 01.03.2010р. не здійснювався, початковий показник у 2010 році становив 00205, розпочато 01.10.2010р., станом на 03.03.2011р. показник становив 01498, свердловина протягом 2011 року не експлуатувалася. На день перевірки свердловина не діюча, показник 01498. Таким чином, за 2010 рік з свердловини №3 видобуто 1293 м.куб. води, а з свердловини №4 - 5407 м.куб. води. Згідно журналу форми ПОД-11 по свердловині №4 видобуток здійснювався з березня 2010 року, показник становив 00447, на день перевірки зафіксовано показник 06839, тобто без дозволу видобуто 6392 м.куб. (враховуючи видобуток в 2010 році 5407 м.куб, у 2011 видобуто 985 м.куб.).

В п. 6 дозволу на спеціальне водокористування за № Укр-822-08/Львів від 26.11.2008р. зазначено про використання води на власні потреби з свердловини №3 території проммайданчика Демне-Добрянського кар”єру –госппитні потреби: 4,6тис.м. куб/рік; 14,44 м.куб. /добу.

Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, розраховано позивачем згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього середовища за № 389 від 20.07.2009р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.06.2009р. за № 767/16783 та становить 217021грн. 90коп.

Позивачем надіслано відповідачу претензію № 03-1220 від 31.03.2011р. про добровільне відшкодування завданих державі збитків на суму 217021грн. 90коп., яка залишена без відповіді і задоволення.

21.03.2011р. позивач звернувся до управління охорони навколишнього середовища у Львівській області з листом про надання дозволу на експлуатацію артезіанської свердловини №4 в зв”язку із виходом з ладу електродвигуна насосу артезіанської свердловини №3 в Демне-Добрянському кар”єрі вапняку. Враховуючи даний факт в п. 6 дозволу на спеціальне водокористування за № Укр-822-08/Львів від 26.11.2008р. з 21.03.2011р. зазначено про забір та використання води з свердловини №4 в межах встановлених лімітів в зв”язку із виходом з ладу насосного обладнання свердловини №3).

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, природних територій та об’єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища

Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів є Міністерство навколишнього природного середовища та ядерної безпеки. Наказом Міністерства, в областях, містах Києві та Севастополі, створено державні екологічні інспекції, які відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства №548 від 19.12.2006р., є спеціальним підрозділом Міністерства навколишнього природного середовища. На інспекції, серед інших, покладається завдання із здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.

Повноваження інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя.

Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за:

а) додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональним використанням, відтворенням та охороною природних ресурсів, екологічною та в межах своєї компетенції радіаційною безпекою, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб’єктами господарювання, фізичними особами;

б) додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об’єктів рослинного та тваринного світу.

Відповідно до Положення (п.п. 1, 6, 7, 9) інспекція має право: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об’єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об’єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об’єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (ст. 49 Водного кодексу України).

Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на викладені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 44,48,49,111 Водного кодексу України, ст.ст.33,34,44,49,82,84 ГПК України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Миколаївцемент”, вул.Стрийське шосе, 1, м.Миколаїв, Миколаївського району Львівської області (ідентифікаційний код 00293025) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області, м.Львів, вул.Стрийська, 98 (одержувач коштів: місцевий бюджет Тернопільської сільської ради, р/р 33119331700359 в УДК у Миколаївському районі, ЄДРПОУ 23949770, МФО 825014, код платежу 24062100) 217021грн. 90коп. збитків заподіяних державі за порушення вимог природоохоронного законодавства. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Миколаївцемент”, вул.Стрийське шосе, 1, м.Миколаїв, Миколаївського району Львівської області (ідентифікаційний код 00293025) в доход державного бюджету 2170грн. 21коп. державного мита та 236грн. 00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати відповідно до вимог ст.116 ГПК України.

Суддя Гоменюк З.П.