Рішення № 19895924, 23.11.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
23.11.2011
Номер справи
5015/5955/11
Номер документу
19895924
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.11.11 Справа№ 5015/5955/11

Господарський суд Львівської області у складі судді Матвіїва Р.І., при секретарі судового засідання Боржієвській Л.А., розглянув справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Львівській області, м. Львів

до відповідача: Пониквянської сільської ради, с. Пониква Бродівського району Львівської області

про: стягнення 1535 грн. 54 коп.

В судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: не з’явився;

відповідача: не з’явився.

Обставини розгляду справи: Ухвалою господарського суду від 12.10.2011 року прийнято до розгляду позовну заяву від 23.08.2011 року про стягнення грошових коштів в розмірі 1535 грн. 54 коп., порушено провадження та призначено справу до розгляду на 31.10.2011 року.

В судове засіданні представники сторін не з’явились, у зв’язку з чим розгляд справи було відкладено на 23.11.2011 року.

В судове засідання 23.11.2011 року представники сторін не з’явилися, хоча були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Причини неявки в судове засідання сторони не повідомили, вимог ухвал суду не виконали. Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає, що справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.

23.11.2011 року судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складене та підписане 24.11.2011 року.

В процесі розгляду справи суд встановив наступне.

Державна екологічна інспекція в Львівській області (надалі про тексту рішення - позивач) звернулась до господарського суду Львівської області із позовом до Пониквянської сільської ради (надалі по тексту рішення - відповідач) про відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в розмірі 1535 грн. 54 коп.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що 25.03.2011 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області, в межах своєї компетенції, було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Пониквянською сільською радою.

В ході перевірки встановлено, що Пониквянська сільська рада за період з 06.12.2010 року по 17.03.2011 року здійснювала самовільне водокористування - добування води із свердловини, без дозволу на спецводокористування в с. Підгір’я Бродівського району, що є порушенням чинного законодавства, а саме вимог ст. ст.44, 48, 49, 110 Водного кодексу України, про що складено акт № 38 перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 25.03.2011 року. Акт перевірки підписаний державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Львівській області та сільським головою Поникв’янської сільської ради. В результаті порушення відповідачем вимог чинного законодавства України, державі заподіяно збитки на суму, яка згідно розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного видобування підземної прісної води Поникв’янською сільською радою становить 1535,54 грн.

Розрахунок проведено за Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України № 767/16783 від 14.06.2009р.

З метою надання можливості відповідачу провести добровільну оплату нарахованих позивачем збитків, на його адресу Державною екологічною інспекцією в Львівській області було скеровано претензію про добровільне відшкодування завданих державі збитків (№ 3-1217 від 30.03.2011 року) на суму 1535,54 грн., яка залишена без відповіді і задоволення.

Дані факти матеріалами справи підтверджуються, сторонами не заперечувались та документарно не спростовувались.

Дослідивши представлені суду докази, суд вважає позовні вимоги підставними, обгрунтованими та такими що підлягають до задоволення повністю з огляду на наступне.

Державна екологічна інспекція у Львівській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007 року № 55, є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.

Інспекція, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за: додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами; додержання правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди, скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об’єктів рослинного та тваринного світу; виконує інші функції.

Інспекція має право: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об’єкти, об’єкти органів внутрішніх справ, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до п. 35 ст. 4 та п. 1 ст. 20 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до державного та місцевого бюджету. У зв’язку з тим, що шкода заподіяна на території Підгорецької сільської ради, відповідач зобов’язаний відшкодувати її на спеціальний рахунок місцевого бюджету Підгорецької сільської ради.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 43 Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Таким чином, з огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги та стягує із відповідача 1535 грн. 54 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Згідно з п. 27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993 р. № 7-93, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.

Судові витрати за розгляд справи господарським судом, покласти на відповідача відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82-84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в :

Позов задоволити повністю.

Стягнути з Пониквянської сільської ради, с. Пониква Бродівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 36056105) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів) збитки в розмірі 1535 грн. 54 коп. на спеціальний рахунок Підгорецької сільської ради (р/р 33119331700036, банк УДК у Бродівському районі, ЄДРПОУ 23966573, МФО 825014, код платежу 24062100), в рахунок відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушенням природоохоронного законодавства.

Стягнути з Пониквянської сільської ради, с. Пониква Бродівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 36056105) в доход державного бюджету 102 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили, в порядку статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Матвіїв Р.І.