ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.11 Справа№ 5015/5950/11
За позовом Державна екологічна інспекція у Львівській області
До відповідача КП «Стрийводоканал», м. Стрий, Львівської області
Третя особа на стороні відповідача: Стрийська міська рада, м. Стрий
Про стягнення 351171,51 грн.
Суддя Довга О.І.
Секретар Скремета О.О.
Представники :
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 03-2102 від 19.05.2011 року
від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність № 584 від 28.11.2011 року
від третьої особи: Пейко С.Д. - представник
Представникам розяснено права та обовязки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подано.
Суть спору :
На розгляді господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до КП «Стрийводоканал», м. Стрий про стягнення 351 171,51 грн. третя особ на стороні відповідача Стрийська міська рада.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 13.10.11р. порушено провадження у справі, та призначено до розгляду на 01.11.11р. Розгляд справи відкладався з підстав викладених в ухвалі суду від 1.11.11р.
Представник Позивача в судовому засіданні підтримує позовні вимоги, просить позов задоволити.
В судовому засіданні 22.11.2011р. представник позивача заявлені у позові вимоги підтримав.
Представник відповідача надав суду Відзив на позовну заяву № 583 від 28.10.2011р., відповідно до якого просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити. Як вказав представник відповідача у виявленому екологічною інспекцією правопорушенні відсутня вина КП “Стрийводоканал”. На обґрунтування викладених у Відзиві заперечень відповідач зазначає, що у відповідності до приписів ст. 31 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” організацію будівництва, реконструкції і ремонту обєктів комунального господарства та ін. КП “Стрийводоканал” здійснює Стрийська міська рада за рахунок власних коштів і на пайових засадах. В порядку реалізації припису ч.ч. 1,2 ст. 614 ЦК України, ч. 2 ст. 218 ГК України щодо відсутності вини, КП “Стрийводоканал” ще у 2003р. було ініційовано питання щодо необхідності реконструкції очисних споруд м. Стрий, збудованих у 1977 р. та вирішено питання розроблення кошторисної документації інститутом “Львівдіпрокомунбуд” на “Реконструкцію каналізаційних очисних споруд міста Стрий” і затверджено розпорядженням міського голови за № 251 від 19.10.2004р. Проте у 2008-2011р. централізованих коштів на реконструкцію обєкта взагалі не виділялося. Провести реконструкцію за рахунок власних коштів підприємство не має можливості.
В процесі розгляду матеріалів справи судом встановлено:
23-28.02.2011 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП “Стрийводоканал”, за результатами якої складено Акт № 19/17-11 від 23-28.02.2010 р.
В ході перевірки встановлено, що Очисні споруди повної біологічної очистки, що приймають на очистку стічні води від житлового масиву і суб'єктів господарської діяльності м. Стрий, рахуються на балансі КП «Стрийводоканал». Скид зворотних вод після очистки здійснюється у водний об'єкт рибогосподарського водокористування II категорії (р. Стрий, права притока ріки Дністер).
За результатами протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб води, що скидаються з очисних споруд відділом інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Львівській області (протокол №91 від 04.03.2010 р., протокол №330 від 19.05.2011р., та протокол № 662 від 20.09.2010р., протокол № 16 від 31.01.2011 р) встановлено, що скид здійснюється з перевищення встановлених нормативів ГДС (Укр.583-09/Льв) від 01.02.2011 року з терміном дії до 01.02.2012 року). Скид стічних вод з очисних споруд здійснювався з перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування нормативів ГДС, по таких показниках забруднень: сульфати, фосфати, завислі речовини, мінералізація, азот амонійний, фосфати, БСК5, ХСК, зал.загальне.
Скид стічних вод з очисних споруд з перевищенням встановлених норм ГДС призвів до забруднення поверхневих вод р. Стрий, права притока ріки Дністер та є порушенням вимог ст.44,70,95,100 Водного кодексу України, ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та постанови КМУ від 25.03.1999р. № 465.
За виявлені правопорушення позивачем, у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 20.07.2009р. № 389, здійснено розрахунок збитків, розмір яких становить 351171,51 грн.
На адресу відповідача Державною екологічною інспекцією в Львівській області скеровувалась Претензія №03-3429 від 06.07.2011р. із вимогою в місячний термін відшкодувати збитки, завдані навколишньому природному середовищу.
Однак, як встановлено в судовому засіданні, вказана претензія залишена відповідачем без задоволення та реагування, що стало підставою для звернення позивача до суду про стягнення суми боргу в примусовому порядку.
Вивчивши та оцінивши матеріали справи та подані сторонами докази в їх сукупності, заслухавши представників сторін в судовому засіданні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав:
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Водного кодексу України водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” та іншими актами законодавства.
Положеннями ст.ст. 18, 19 Водного кодексу України передбачено, що контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів полягає в забезпеченні додержання усіма юридичними та фізичними особами вимог водного законодавства.
Державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Як встановлено в процесі розгляду справи відповідно до ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” Позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП “Стрийводоканал”. Результати перевірки відображено в Акті № 19/17-11 23-28.02.2011 р.
В ході перевірки Державна екологічна інспекція встановила порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, чим нанесено шкоду навколишньому середовищу.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до забруднення водних об'єктів встановлюється Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Відповідно до п.п. 1.3., 1.4. Методики, Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
За виявлені правопорушення представниками Державної екологічної інспекції в Львівській області у порядку, визначеному Методикою, було здійснено розрахунок завданих державі збитків, розмір яких становить 351171,51 грн.
Суд не приймає до уваги викладені у відзиві на позовну заяву заперечення відповідача, які ґрунтуються на тому, що в діях КП “Стрийводоканалу” не має вини, а тому не може бути відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства, з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод. Згідно з ст.110 Водного кодексу України - відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод.
Матеріалами справи, зокрема Актом перевірки відповідача №15/17-10 встановлено, що всупереч ст.ст. 44, 70, 95, 110 Водного кодексу України, відповідачем не дотримано вимог щодо дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин.
П. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Згідно ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
П. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України передбачено обовязок водокористувачів дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Ч. 2 ст. 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
У відповідності до ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доводів позивача не спростував, доказів, які б свідчили про відсутність факту заподіяння ним збитків чи заподіяння таких збитків у менших розмірах суду не надав.
Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними наявними в матеріалах справи доказами та такими, що підлягають до задоволення.
Судові витрати згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача у повному обсязі.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 20, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 111 Водного кодексу України та ст.ст. 4-3, 33, 34, 43, 44, 49, 82-84 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2.Стягнути із Комунального підприємства “Стрийводоканал” (82400, Львівська обл., м. Стрий, вул. Нижанківського, 49. Код ЄДРПОУ 05432968) на користь держави - одержувач коштів: місцевий бюджет м. Стрий, р/р 33116331700017 в Стрийське УДК у Львівській обл., МФО 825014, код платежу 24062100, код ЄДРПОУ 25260601) 351 171,51 грн. в рахунок відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.
3.Стягнути із Комунального підприємства ”Стрийводоканал” (82400, Львівська обл., м. Стрий, вул. Нижанківського, 49. Код ЄДРПОУ 05432968) в доход державного бюджету 3511,71 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4.Накази видати згідно ст.116 ГПК України.
Суддя Довга О.І.