Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.11 Справа № 28/217/2011
Суддя Семендяєва І.В., при секретарі судового засідання Хухрянській І.В., розглянувши матеріали за позовом
Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ
треті особи, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Артемівська міська рада Перевальського району Луганської області, м. Артемівськ
Георгіївська селищна рада Лутугинського району Луганської області, смт. Георгіївка
про стягнення 7395 грн. 99 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 08.06.2011, головний спеціаліст юридичного сектору, юрисконсульт;
від відповідача: ОСОБА_2 - юрисконсульт, довіреність № 03/5-333, від 12.08.2011;
від 3-ої особи (Артемівська міська рада Перевальського району Луганської області): представник не прибув;
від 3-ої особи (Георгіївська селищна рада Лутугинського району Луганської області): представник не прибув.
в с т а н о в и в:
суть спору: позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства у сумі 7395 грн. 99 коп.
Відповідач у відзиві на позовну заяву повідомив про те, що збитки у сумі 7395 грн. 99 коп. у бухгалтерському обліку не значаться.
Треті особи позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Георгіївська селищна рада Лутугинського району Луганської області просить справу розглянути без участі свого представника.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.02.2007 за №120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
В період з 01.12.2010-21.12.2010 та з 13.07.2011-26.07.2011 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Луганськвугілля", за результатами яких встановлені наступні факти порушень вимог природоохоронного законодавства:
- відокремленим підрозділом "Шахта ім. Артема" ДП "Луганськвугілля" у період з 01.05.2010 по 06.10.2010 здійснювався скид зворотних вод у річку Лозову без дозволу на спеціальне водокористування;
- відокремленим підрозділом "Шахта Лутугинська" ДП "Луганськвугілля" у період з 18.12.2010 по 19.01.2011 здійснювався скид зворотних вод у річку Вільхову без дозволу на спеціальне водокористування.
Зазначені факти підтверджуються актами перевірок від 01.12.2010-21.12.2010 та 13.07.2011-26.07.2011, якими визначені порушення п. 3 ст. 44, ст. 70 Водного кодексу України.
У здійснені перевірок приймав участь представник відповідача Хохленко С.М., зазначені акти перевірки були отримані представником відповідача Кисленко В.М. (а.с. 12 звороті, а.с.18).
Згідно ст. 6 Водного кодексу України води (водні обєкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Розмір збитків, нанесених державі відокремленими підрозділами ДП "Луганськвугілля" внаслідок порушення водоохоронного законодавства, обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009 за № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за № 767/16783, та складає 5837 грн. 10 коп. (збитки, заподіяні ВП "Шахта імені Артема") і 1 558 грн. 89 коп. (збитки, заподіяні ВП "Шахта "Лутугинська"). Загальний розмір збитків складає 7 395 грн. 99 коп.
У звязку з цим, позивач направив відповідачу претензії від 26.08.2011 за №№ 106, 107, з вимогою сплатити нараховану суму збитків, до яких додані розрахунки розміру збитків (а.с. 40, 41). Дані претензій направлені відповідачу 31.08.2011.
Відповідач відповідь на претензію № 106 не надав, у відповіді від 09.09.2011 № 03/2145 на претензію № 10 відповідач пояснив, що відокремлений підрозділ «Шахта «Лутугинська»зобовязується клопотати перед ДП «Луганськвугілля»про надання грошових коштів на погашення заборгованості у сумі 1558 грн. 89 коп., яка виникла внаслідок заподіяння збитків за порушення природоохоронного законодавства.
Однак, збитки залишились несплаченими, що стало підставою для звернення з даним позовом.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Позивач надав пояснення, що первинними документами, якими встановлено перевищення нормативів граничнодопустимого скиду забруднюючих речовин до водних обєктів відокремленими підрозділами відповідача, є довідки, надані підприємством під час перевірок. Контроль за якістю та кількістю зворотних вод здійснюється відомчою лабораторією відповідача.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до п. 2.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються самовільний скид зворотних вод без дозволу на спеціальне водокористування.
Факт скиду шахтних вод у річки Лозову та Вільхову без дозволу на спеціальне водокористування підтверджений матеріалами справи.
Судом не приймаються доводи відповідача про те, що збитки не враховуються в бухгалтерському обліку, оскільки це не підтверджує відсутність порушення відповідачем природоохоронного законодавства або оплату завданих збитків.
Позивач про розмір обрахованих збитків згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, та вихідних даних, наданих відокремленими підрозділами «Шахта імені Артема»і «Шахта Лутугинська», повідомив відповідача вищезазначеними претензіями № 106, 107, до яких додані відповідні розрахунки. Акти перевірки отримані представником відповідача технічним директором Кисленко В.М.
Таким чином, позивач належним чином довів до відповідача про необхідність уплати нарахованих збитків у сумі 7395 грн. 99 коп., а факт їх неврахування відповідачем в бухгалтерському обліку не є підставою для звільнення відповідача від сплати нарахованих збитків.
За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати стягуються з відповідача в дохід Державного бюджету України, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки позивач звільнений від їх сплати відповідно до Декрету КМУ "Про державне мито", який був чинний на час звернення з позовом.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державної екологічної інспекції в Луганській області Державної екологічної інспекції в Луганській області до Державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення 7 395 грн. 99 коп. задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля”, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1в, ідентифікаційний код 32473323, на користь держави:
- збитки в сумі 5 837 грн. 10 коп. на балансовий рахунок №33116331700243 спеціального фонду місцевого бюджету м. Артемівська Перевальського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 24046917 ВДК Перевальського району Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК у Луганській області, МФО 804013;
- збитки в сумі 1 558 грн. 89 коп. на балансовий рахунок №33110331700175 спеціального фонду місцевого бюджету Георгіївської селищної ради Лутугинського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 23487074 ВДК Лутугинського району Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Державного підприємства „Луганськвугілля”, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1в, ідентифікаційний код 32473323, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Ленінський міжрайонній Державній податковій інспекції у м. Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 12.12.2011.
СуддяІ.В. Семендяєва