ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.08.08
Справа №АС14/419-07нр.
За позовом: Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Суми
До відповідача: Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів», м. Охтирка
Про стягнення: 20 529 грн. 86 коп.
Суддя М.С. Лущик
При секретарі с/з Гордієнко Ж.М.
Представники:
Від позивача: Груздо Т.С.
Від відповідача : Сапіч В.М.
Суть спору: позивач згідно позовної заяви просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 р., та пені у сумі 20529 грн. 86 коп.
Відповідач згідно відзиву на позовну заяву та доповнення до нього, з позовними вимогами не погоджується, оскільки адміністрація підприємства вжила всі заходи для виконання Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема, 06.10.2006 р. листом за № 1133 звернулася до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з проханням надати дані щодо кількості інвалідів, які проживають у м. Охтирка і бажають працевлаштування, а також з проханням дати їм відповідне направлення для працевлаштування на підприємстві відповідача. Крім того, відповідно до Закону сплату адміністративно-господарських санкцій підприємства проводять за рахунок прибутку, а відповідач відповідно до звіту про результати роботи за 2006 р. є збитковим. Відповідач вважає, що з його боку не було ніяких винних дій або бездіяльності по працевлаштуванню інвалідів в 2006 р., оскільки у відповідності із Законом обов’язок щодо працевлаштування інвалідів покладається на центральний орган виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів; законодавство не ставить в обов’язок підприємству здійснювати пошук інвалідів.
Позивач відповідно до письмових пояснень, зазначає, що ст. 18 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Тобто надіслання звітів за формою № 3-ПН до Охтирського міськрайцентру зайнятості може свідчити про виконання відповідачем вимоги ст. 18 Закону, а не вимог ст. ст. 19, 20 Закону, які встановлюють норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши наявні докази для вирішення справи по суті, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного:
Ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" №875-ХІІ від 21.03.1991 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон) передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові і соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.
Згідно ч. 5 ст. 20 Закону, фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, надання позик на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, забезпечення інвалідів технічними реабілітаційними засобами, оплата навчання та перекваліфікація здійснюються Фондом соціального захисту інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст.19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік – у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч.1 ст. 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб - в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві ( в об'єднанні), установі.
Сплату адміністративно-господарських санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об'єднання), установи і організації в порядку, передбаченому законом.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями адміністративно-господарських санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені перераховуються роботодавцям на рахунок, відкрити в органах Державного казначейства до 15 квітня року, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно форми № 10- ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2006 рік що наданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 229 чоловік.
Таким чином, згідно ст.19 Закону, на підприємстві відповідача у 2006 році норматив складає 9 робочих місць. Фактично ж, згідно даних, наданих підприємством у звіті, було створено 7 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Отже, Державним підприємством «Охтирський комбінат хлібопродуктів» не виконано норматив по створенню двох робочих місць по працевлаштуванню інвалідів. Відповідно до наданого відповідачем звіту, розмір середньої річної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 10 074 грн. 67 коп.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 20 149 грн. 34 коп.
Відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (затвю Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70) порушення строку оплати суми адміністративно – господарських санкцій тягне за собою нарахування пені му розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Пеня за несвоєчасну сплату адміністративно – господарських санкцій станом на 18.06.2007 року становить 380 грн. 52 коп.
Загальна сума заборгованості складає 20 529 грн. 86 коп.
Законом України "Про внесення змін та доповнень" до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", передбачено, що надходження до Фонду України соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2006 рік. Таким чином, несплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів призвела до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, що, в свою чергу, перешкоджає державі у створенні економічних, соціально-побутових, соціально-психологічних умов для задоволення потреб інвалідів, - чим порушуються інтереси держави та соціальні гарантії прав інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" саме Фонду соціального захисту інвалідів надано право на стягнення адміністративно-господарських санкції за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Пункт 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Доказів сплати 20 149 грн. 34 коп. штрафних санкцій за два нестворених робочих місця для працевлаштування інвалідів в 2006 року та пені в сумі 380 грн. 82 коп., що разом становить 20 529 грн. 86 коп. відповідно до вимог ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” відповідач суду не подав, тому суд вважає вимоги позивача правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача до уваги не приймаються .
На підставі викладеного, керуючись п. 4 ст. 17, ст. 104 -106 Кодексу адміністративного судочинства України ст.ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів (42700, м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 11, код 00956031) на користь Сумського обласного відділення фонду України соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, р/р 31212230700002 відділення Державного казначейства у Сумській області в банку ГУДКУ м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 23636315, код бюджетної класифікації 50070000) 20 149 грн. 34 коп. штрафних санкцій та 380 грн. 52 коп. пені.
3. Роз’яснити сторонам, що Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного господарського суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Згідно ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання, апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5. Роз’яснити позивачу, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили, виконавчий лист видається за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено. Якщо судове рішення ухвалено на користь кількох позивачів чи проти кількох відповідачів, суд має право видати кілька виконавчих листів, точно зазначивши, яку частину судового рішення треба виконати за кожним виконавчим листом.( ст. 258 КАСУ).
СУДДЯ М.С.ЛУЩИК
Повний текст постанови підписано 26.08.2008 року.