Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.11.11 № 5/63/06-АП
суддя К.В. Проскуряков
За позовом органу, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах в інтересах держави: Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 129)
до відповідача Запорізького державного цирку (69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 41)
про стягнення 30 260,00 грн.,
Суддя Проскуряков К.В.
Представники сторін:
Від позивача ОСОБА_1, довіреність № 08-00-17-17-8387 від 02.11.2010р.,
Від відповідача ОСОБА_2, довіреність № 6 від 07.11.2011р.,
СУТНІСТЬ СПОРУ:
14.03.2006р. Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулося до господарського суду Запорізької області з позовною заявою про стягнення з Запорізького державного цирку в доход Державного бюджету України суми у розмірі 30260,00 грн.
Ухвалою суду від 14.03.2006р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст. 108 КАС України для приведення її у відповідність до ст. 106 КАС України.
23.03.2006р. відкрито провадження в адміністративній справі № 5/63/06-АП, закінчено підготовче провадження та призначено судове засідання на 28.04.2006р. У судовому засіданні оголошувались перерви.
Ухвалою суду від 22.05.2006 р. провадження у справі № 5/63/06-АП зупинено до винесення судового рішення у справі № 5/149/06-АП та набрання ним чинності.
Розпорядженням голови господарського суду Запорізької області від 10.04.2008 р. справу № 5/149/06-АП передано на новий розгляд судді Серкізу В.Г.
Ухвалою суду від 14.04.2008 р. справу № 5/149/06-АП прийнято до свого провадження, їй привласнено № 5/149/06-АП-13/258/08-АП.
Ухвалою суду від 02.10.2009 р. провадження у справі № 5/63/06-АП було поновлено, судове засідання призначено на 09.11.2009 р. Ухвалою від 09.11.2009 р. провадження у справі № 5/63/06-АП зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №5/149/06-АП-13/258/08-АП.
08.06.2010 р. провадження у справі № 5/63/06-АП поновлено з 22.06.2010 р., судове засіданні призначено на 22.06.2010 р.
Ухвалою суду від 22.06.2010р. провадження у справі №5/63/06-АП зупинено до розгляду Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги ДП “Запорізького державного цирку” на постанову господарського суду Запорізької області від 22.05.2009р. у справі № 5/149/06-АП-13/258/08-АП.
Відповідно до БД “Діловодство господарських судів”, справа № 5/149/06-АП-13/258/08-АП повернулась до господарського суду Запорізької області 18.08.2011р. у звязку з відмовою у продовженні строку для усунення недоліків апеляційної скарги.
У звязку з тим, що підстави для зупинення провадження у справі відпали, ухвалою суду від 25.10.2011р. провадження у справі № 5/63/06-АП поновлено з 17.11.2011р., судове засідання призначено на 17.11.2011р., у сторін витребувано документи, необхідні для вирішення спору по суті.
У судовому засіданні 17.11.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача у судовому засіданні 17.11.2011р. підтримав позовні вимоги з урахуванням уточненої позовної заяви від 27.04.2006р. за № 08-13-17с/44, які обґрунтовують наступним: Запорізький державний цирк, за договором найму приміщень в Будинку артистів цирку № 33-1 від 01.10.2000р. здавав зазначені обєкти найму для використання під офіс. В порушення п. 17 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 зі змінами та доповненнями, до Державного бюджету на спрямовано 30 відсотків від суми, отриманої за надання в оренду майна. В ході перевірки начальником та заступником начальника Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області було встановлено, що до бюджету перераховано 8230,00 грн., внаслідок чого залишок заборгованості за 2004 рік склав 30260,00 грн. Постановою господарського суду Запорізької області від 22.05.2009р. по справі № 5/149/06-АП-13/258/08-АП відмовлено в задоволенні позову Запорізького державного цирку до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області про визнання листа-вимоги № 08-03/14/579 від 11.04.2005р. та нагадування-вимоги № 08-03-14/3254 від 16.08.2005р. такими, що не є обовязковими для виконання ДП «Запорізький державний цирк»та визнання протиправними дій КРУ у Запорізькій області по стягненню із Запорізького державного цирку в доход Державного бюджету України суми 30260,00 грн., у звязку з порушенням процедури стягнення коштів та необґрунтованістю такого стягнення. Станом на 17.11.2011р., вищезазначена постанова господарського суду Запорізької області набрала законної сили, у звязку з чим, представник позивача зазначає про наявність підстав про стягнення з Запорізького державного цирку 30260,00 грн.
Представник відповідача проти позову заперечив. Просить суд в задоволенні позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області відмовити.
Відповідно до вимог ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснювалось повне фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу, а саме: програмно-апаратний комплекс “Оберіг”.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд,
ВСТАНОВИВ:
Контрольно-ревізійним управління в Запорізькій області в період з 01.03.2005р. по 30.03.2005р. проведено перевірку дотримання вимог законодавства у процесі використання коштів державного та місцевого бюджетів на забезпечення фінансової підтримки, стану збереження та використання державного майна, достовірні бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Запорізькому державному цирку за період з 01.01.2002р. по 01.01.2005р.
На підставі вищевказаної перевірки, Контрольно-ревізійним управління в Запорізькій області складено акт № 030/0026 від 30.03.2005р. яким встановлено, що протягом перевіряємого періоду Запорізький державний цирк надавав приміщення в строкове платне користування субєктам господарювання різних форм власності в приміщенні цирку та в будинку артистів цирку. Станом на 01.01.2005р. діяли пять договорів найму, на підставі яких в тимчасове користування надано приміщення загальною площею 886,72 кв. м., в тому числі здано в оренду 535,01 кв. м., в найом 71 кв. м.
На балансі Цирку обліковується пятиповерховий Будинок артистів цирку за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 137. Згідно з даними технічного паспорту, загальна його площа 2479,3 кв. м., з якої житлова площа 1034,2 кв. м. Директором Цирку затверджено положення про Будинок цирку артистів цирку 01.06.1999р., згідно якого будинок має 63 кімнати на 129 ліжко-місць. У Будинок артистів цирку (далі БАЦ) розташовані номери на два та три ліжко-місця. Відповідно до експертної оцінки здійсненої ПП «Ріелті» станом на 01.03.2003р. вартість 1 кв. м. площі будинку артистів складає 615,15 грн.
Станом на 01.03.2005р. Цирк здає в найом номери БАЦ для розміщення офісів наступним юридичним особам: 1) ЗАТ «Компанія Радіо Крок»(договір від 01.10.2000р. № 33-І зі змінами) 23 номери на 46 ліжко-місць, площею 300,71 кв.м.; 2) ТОВ «Єліта-фонд»(договір від 02.10.2000 № 36) 2 номери на 4 ліжко-місць, площею 51 кв. м.
Перевіркою контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області встановлено, що ЗАТ «Компанія Радіо Крок»повністю займає 5 поверх під офіс, з використанням коридору, холу, туалетів, сходів, які не визначені п. 2.1 договору найму. Загальна площа коридору, холу, туалету складає 98,1 кв. м. При вході на пятий поверх встановлені окремі двері, які знаходяться під охороною, де вхід стороннім заборонено. Експертною оцінкою визначено, що 1 кв. м. площі будинку артистів цирку складає 615,15 грн., за користування ЗАТ «Компанія Радіо Крок»площею коридору, холу та туалетів тільки за 2004 рік втрати Цирку склали 9,44 тис. грн., в т. ч. 1,57 грн. ПДВ. Довідка про втрати плати за тимчасове користування майна відображена в додатку № 47 до акту перевірки.
Також перевіркою встановлено, що ЗАТ «Компанія Радіо Крок»здає в піднайом пять номерів ТОВ «Експеримент». Дозвіл керівництва Цирку про надання в піднайом до перевірки на надано, в результаті чого перевірити дотримання вимог ст. 22 Закону України № 2269 «Про оренду державного та комунального майна», щодо обмеження термінів надання приміщень в піднайом та розміру його оплати не надається можливим. Загальна сума доходу Цирку від здачі приміщень в найм за 2002-2004 роки склала 399,21тис. грн., з яких: у 2002 році - 128,48 тис. грн.; у 2003 році 139,43 тис. грн.; у 2004 році 128,30 грн.
Згідно глави 58 ст. 759 ЦК України, поняття оренди і майнового найму вживаються як тотожні, оскільки при будь-якій оренді має місце найм майна. Таким чином, з дати ведення в дію Цивільного кодексу України (01.01.2004р.) згідно «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. за № 786 зі змінами і доповненнями, від суми, отриманої за найм майна, в 2004 році Цирк повинен перерахувати 30% до державного бюджету. Внаслідок чого втрати державного бюджету за 2004 рік склали 38,49 тис. грн.
З пояснення директора перерахування за найом приміщення не здійснювалось через те, що угоди укладені до введення в дію Цивільного кодексу України.
В ході перевірки до державного бюджету платіжним дорученням за від 30.03.2005р. № 48 перераховано 8,23 тис. грн.
Всього за весь перевіряємий період від здачі майна в найом державним бюджетом на отримано 118,86 тис. грн.
Керуючись Законом України від 16.01.1993р. № 2939-ХІІ «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області вимогою № 08-03-14/579 від 11.04.2005р. про обовязкові вимоги щодо усунення порушень законодавства з питань використання коштів державного бюджету та державного майна, було предявлено ряд вимог до Запорізького державного цирку, серед яких також була вимога про перерахування в повному обсязі до Державного бюджету України 30 % від суми доходів, отриманих від надання в найом державного майна.
Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області Нагадуванням № 08-03-14/3254 від 16.08.2005р. повторно було повідомлено Запорізький державний цирк про неповне усунення виявлених перевіркою порушень законодавства з фінансових питань, а саме, про термінове вжиття заходів по усуненню залишку невідшкодованих сум (30,52 тис. грн. перерахування до державного бюджету тридцяти відсотків від суми отриманої від надання приміщень в найом, 0,64 тис. грн. - комунальні послуги спожиті, мешканцем будинку артистів цирку, 1,86 тис. грн. зайво виплачена заробітна плата з нарахуванням) і в термін до 01 вересня поточного року надіслати інформацію, щодо відшкодування виявлених порушень.
Постановою господарського суду Запорізької області від 22.05.2009р. по справі № 5/149/06АП-13/258/08-АП позов Запорізького державного цирку до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області про визнання листа-вимоги № 08-03-14/579 від 11.04.2005 року та нагадування-вимоги № 08-03-14/3254 від 16.08.2005 року такими, що не є обов'язковими для виконання ДП “Запорізький державний цирк” та визнання протиправними дій КРУ у Запорізькій області по стягненню із Запорізького державного цирку в доход Державного бюджету України суми 30 260 грн., у зв'язку з порушенням процедури стягнення коштів та у зв'язку з необґрунтованістю такого стягнення, залишено без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятою постановою від 22.05.2009р., ДП Запорізький державний цирк оскаржив зазначену постанову до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2011р. по справі № 5/149/06-АП-13/258/08-АП відмовлено Державному підприємству «Запорізький державний цирк»у продовженні строку для усунення недоліків апеляційної скарги. Вказана ухвала не була оскаржена сторонами. Таким чином, постанова господарського суду Запорізької області від 22.05.2009р. по справі № 5/149/06АП-13/258/08-АП станом на 17.11.2011р. вступила в законну силу.
Оцінивши представлені докази у їх сукупності вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від 26.01.1993р. (в редакції станом на 16.02.2005р.) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, відомствах, державних комітетах, державних фондах, бюджетних установах, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних валютних фондів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 18.01.2001 за № 37/5228.
Процедура проведення перевірок органами Державної контрольно ревізійної служби за рішеннями Кабінету Міністрів України передбачена Порядком проведення перевірки робочими групами центральних органів виконавчої влади, який затверджено постановою Кабінету міністрів України від 30.06.2006 р. № 886.
Відповідно до п. 14 Порядку результати виконання завдань, визначених в робочому плані, оформлюються окремою довідкою (актом) на бланку відповідного центрального органу виконавчої влади (його територіального органу).
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 01.03.2005 р. по 30.03.2005 р. Контрольно-ревізійним управлінням в Запорізькій області на виконання п. 2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на перше півріччя 2005 року та за дорученням Служби безпеки України в Запорізькій області від 04.03.2005 р. № 6/1-256 дск, на підставі направлень № 147 від 01.03.2005 р., № 163 від 10.03.2005 р. та № 172 від 16.03.2005 р. виданих начальником та заступником начальника контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, проведена перевірка дотримання вимог законодавства у процесі використання коштів державного та місцевого бюджетів на забезпечення фінансової підтримки, стану збереження та використання державного майна, достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Запорізькому державному цирку за період з 01.01.2002р. по 01.01.2005р.
Під час перевірки було виявлено ряд допущених відповідачем порушень з питань використання державного майна та дотримання чинного законодавства при використанні бюджетних коштів та коштів, отриманих від госпрозрахункової діяльності, одним з яких є недоотримання коштів Державним бюджетом України.
За результатами проведеної перевірки позивачем було складено Акт № 030/0026 від 30.03.2005 р. перевірки дотримання вимог законодавства у процесі використання коштів державного та місцевого бюджетів на забезпечення фінансової підтримки, стану збереження та використання державного майна, достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Запорізькому державному цирку за період з 01.01.2002 р. по 01.01.2005 р. Зазначений акт перевірки підписаний представниками КРУ в Запорізькій області і Запорізького державного цирку. Відповідачем один примірник акту було отримано, про що свідчить відповідна відмітка на акті.
Як вбачається з Акту № 030/0026 від 30.03.2005 р. під час перевірки ревізійною групою було встановлено, що протягом перевіряємого періоду Запорізький державний цирк надавав приміщення в строкове платне користування субєктам господарювання різних форм власності в приміщенні Цирку (фойє) та в Будинку артистів цирку.
Станом на 01.01.2005р. діяли 5 договорів оренди та 2 договору найму, на підставі яких в тимчасове користування надано приміщення загальною площею 886,72 кв. м., в тому числі здано в оренду 535,01 кв. м., в найм 351,71 кв. м. Дозвіл на надання приміщень в оренду надано Цирку листами Міністерства культури і мистецтв України.
Перевіркою дотримання порядку укладання договорів оренди у відповідності до вимог Закону України від 10.04.1992 №2269-ХІІ «Про оренду державного та комунального майна»зі змінами і доповненнями встановлено, що договори оренди містять всі суттєві умови, визначені ст. 10 зазначеного Закону.
Перевіркою правильності застосування ставки орендної плати у відповідності до Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 зі змінами та доповненнями, в залежності від мети використання, зазначеної в діючих договорах, порушень не встановлено.
В ході перевірки встановлена сума доходу Цирку від здачі приміщень в найм за 2002-2004р. у розмірі 399,21 тис. грн., з яких: у 2002р. 128,48 тис. грн., у 2003р. 139,43 тис. грн.., у 2004р. 128,30 тис. грн..
У відповідності до ч. 2 п. 17 «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 зі змінами і доповненнями, у разі, коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, крім підприємств, установ та організацій які перебувають у віданні Національної академії наук, орендна плата за нерухоме майно спрямовується наступним чином: 70% орендної плати підприємству, організації, 30% до державного бюджету.
Разом із тим, за наслідками перевірки було виявлено порушення відповідачем пункту 17 вищевказаної Методики в частині не перерахування до Державного бюджету 30 % отриманої орендної плати.
Так, протягом періоду з 01.01.2002 р. по 01.01.2005 р. виходячи з суми фактично отриманої відповідачем орендної плати сума належна для зарахування до Державного бюджету становила 38490,00 грн. Протягом періоду, який підлягав перевірці, а саме, 30.03.2005 р. відповідачем до Державного бюджету було спрямовано лише 8230,00 грн.
Отже, перевіркою було встановлено, що внаслідок порушення відповідачем вимог чинного законодавства Державним бюджетом було недоотримано доходів у вигляді 30 % плати за оренду державного майна на загальну суму 30260,00 грн.
Постановою господарського суду Запорізької області від 22.05.2009р. по справі № 5/149/06АП-13/258/08-АП позов Запорізького державного цирку до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області про визнання листа-вимоги № 08-03-14/579 від 11.04.2005 року та нагадування-вимоги № 08-03-14/3254 від 16.08.2005 року такими, що не є обов'язковими для виконання ДП “Запорізький державний цирк” та визнання протиправними дій КРУ у Запорізькій області по стягненню із Запорізького державного цирку в доход Державного бюджету України суми 30 260 грн., у зв'язку з порушенням процедури стягнення коштів та у зв'язку з необґрунтованістю такого стягнення, залишено без задоволення.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2011р. по справі № 5/149/06-АП-13/258/08-АП відмовлено Державному підприємству «Запорізький державний цирк»у продовженні строку для усунення недоліків апеляційної скарги. Вказана ухвала не була оскаржена сторонами. Таким чином, постанова господарського суду Запорізької області від 22.05.2009р. по справі № 5/149/06АП-13/258/08-АП станом на 17.11.2011р. вступила в законну силу.
З урахуванням вищенаведеного, лист-вимога № 08-03-14/579 від 11.04.2005 року та нагадування-вимога № 08-03-14/3254 від 16.08.2005 року Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області є обов'язковими.
Статтею 15 Закону № 2939-ХІІ визначено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обовязковими для виконання службовими особами обєктів, що ревізуються чи перевіряються.
Як вбачається з матеріалів справи, у встановлений строк Запорізьким державним цирком не вжито заходів по забезпеченню виконання вимог КРУ в Запорізькій області.
Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача про стягнення з Запорізького державного цирку 30260,00 грн. в доход Державного бюджету України є обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства, підтвердженими зібраними у справі доказами, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 160-163, 167, а також ч. 6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Запорізького державного цирку (69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд. 41; р/р 26002193667201 у Філії «Запорізьке РУ»ВАТ «Банк «Фінанси та кредит»м. Запоріжжя, МФО 313731, код ЄДРПОУ 02174833) на користь Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області на р/р 31110094700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, отримувач платежу: Держбюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, код призначення платежу 22080300 (сплата за оренду, іншого державного майна) суму несплаченої орендної плати в розмірі 30 260 (тридцять тисяч двісті шістдесят) грн. 00 коп. Стягувач: Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області, (69057, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 129, код ЄДРПОУ 20513724)
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до ст. 254, 186 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі з дня складання у повному обсязі.
Постанова оформлена і підписана у повному обсязі 22.11 . 2011р.