Рішення № 19880920, 09.11.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.11.2011
Номер справи
32/5009/6205/11
Номер документу
19880920
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.11 Справа № 32/5009/6205/11

Суддя Колодій Н.А.

за позовом - Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора (71114, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шаумяна, буд. 2) в інтересах держави, орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах:

1) Фонду Державного майна України (01601, м. Київ 133, вул. Кутузова, 18/9)

2) Відкрите акціонерне товариство “Завод “Прилив” (71100, Запорізька область,м. Бердянськ, вул. Єгорова, буд. 1)

до відповідача - Бердянської міської ради Запорізької області (71112, Запорізька область,м. Бердянськ, пл. 1-ї Бердянської Ради, буд. 2)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

про скасування п. 3.9 рішення сорок восьмої сесії V скликання Бердянської міської ради № 8 від 14.08.2008 р.

Суддя Н.А. Колодій

представники:

від прокуратури: ОСОБА_3, довіреність № 05/3-670 від 01.11.2011 р.

від позивача 1: ОСОБА_4, довіреність № 264 від 14.06.2011 р.

від позивача 2: Кравченко А.І., на підставі ухвали № 5/3/300 від 11.03.2011 р.

від відповідача: не зявився

від третьої особи: не зявився

Суть спору:

Розглядається позовна заява Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Фонду державного майна України та в інтересах Відкритого акціонерного товариства "Завод "Прилив" до Бердянської міської ради Запорізької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про скасування пункту 3.9 рішення сорок восьмої сесії V скликання Бердянської міської ради № 8 від 14.08.2008 р. “Про передачу у приватну власність та в оренду земельних ділянок громадянам”, яким затверджено проект відведення земельної ділянки та передано громадянці ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0682 га, розташовану по АДРЕСА_2, вартість якої складає 34556,94 грн.

Ухвалою господарського суду від 17.10.2011 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 32/5009/6205/11, судове засідання призначено на 26.10.2011 р. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та обєктивного розгляду і вирішення справи.

Ухвала направлялась на адресу сторін в установленому законом порядку. Поштові повідомлення свідчать, про отримання цих ухвал представниками сторін. Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що сторони належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.

Ухвалою суду від 26.10.2011 р., у звязку з неявкою прокурора та представників сторін в судове засідання, розгляд справи було відкладено на 09.11.2011 р.

Прокурор та позивачі підтримали позовні вимоги, вважають, що причиною для скасування вказаного пункту рішення є наступне: прокурорською перевіркою встановлено, що земельна ділянка, площею 0,0682 га, розташована по АДРЕСА_2, яка надана громадянці ОСОБА_2 рішенням Бердянської міської ради № 8 від 14.08.2008 року у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації, є складовою частиною земельної ділянки ВАТ “Завод “Прилив”, площею 5,5 га, по вул. Серафимовича в м. Бердянську. Бердянська міська рада, приймаючи рішення № 8 від 14.08.2008 року, пунктом 3.9 якого затвердила проект відведення земельної ділянки та передала громадянці ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0682 га, розташована по АДРЕСА_2, за рахунок земель державної форми власності ВАТ “Завод “Прилив”, допустила грубі порушення чинного земельного законодавства України перевищивши надані їй законом повноваження, а також суттєво обмежила гарантоване Конституцією України право держави на землю.

Відповідач в судове засідання 09.11.2011 р. не зявився, на адресу суду надійшло клопотання (вих. № 1639 від 08.11.2011 р.) про розгляд справи без участі представника відповідача.

В відзиві (вих. № 1638 від 08.11.2011 р.), який надійшов від відповідача, позовні вимоги не визнані, просить відмовити в позові з наступних підстав: оскаржуване рішення Бердянської міської ради прийнято в межах наданих повноважень та у спосіб передбачений законом. Заводу „Прилив" була надана у постійне користування земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_3, площею 5,5 га для будівництва школи та дитячого садочка. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою було зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування 25.02.1994року за № 200. На підставі Закону України „Про приватизацію державного майна", Постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 р. № 1099 „Про затвердження Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства" державне підприємство Завод „Прилив" у 1998 році було перетворено у ВАТ „Завод Прилив" з 100% державної частки статутного капіталу. Відповідно до статті 34 Закону України „Про підприємства в Україні", що діяв на момент перетворення підприємства передбачено, що перетворення є реорганізацією підприємства. Статтею 37 Цивільного кодексу УРСР, який діяв на момент перетворення підприємства, встановлено , що юридична особа припиняється шляхом ліквідації та реорганізації. Згідно зі ст.27 Земельного кодексу України в редакції від 13.03.1992 року право користування земельною ділянкою припиняється у разі припинення діяльності підприємства. Ця норма кореспондується з нормою ст. 141 Земельного кодексу України в редакції 2001 р. відповідно до якої припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ, організацій є підставою припинення права користування земельною ділянкою. На земельній ділянці, розташованій по АДРЕСА_2, на час прийняття спірного рішення, не були збудовані ні школа ні дитячий садочок. Земельна ділянка за цільовим призначенням фактично не використовувалася. Протягом майже п'ятнадцяти років ця ділянка, розташована в районі житлової та громадської забудови, засмічувалася забороненими рослинами та сміттям. Крім того, відповідач надіслав клопотання (вих. № 1635) від 08.11.20111 р. про припинення провадження у справі, у звязку з тим, що дані позовні вимоги повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Третя особа, повідомлена про місце, день та час розгляду справи, в порядку, передбаченому ГПК України, в судове засідання не зявилась, про причини неявки суд не повідомила, витребувані судом документи не надала.

Справа розглянута, в порядку ст. 75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами та без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

У засіданні суду 09.11.2011 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представника позивачів, суд

ВСТАНОВИВ:

14.08.2008 р. Бердянською міською радою Запорізької області було прийняте рішення за № 8 “Про передачу у власність та оренду земельних ділянок громадянам”.

У п. п. 3, 3.9 рішення зазначено “Затвердити проект відведення земельної ділянки та передати громадянці ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд ( присадибна ділянка) в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0682 га, розташовану по АДРЕСА_2.

Як зазначалося вище, Бердянський природоохоронний міжрайонний прокурор просив визнати зазначений пункт рішення незаконним та скасувати його, посилаючись на те, що спірна земельна ділянка раніше була надана державному підприємству і не була вилучена в установленому законом порядку до передачі її іншому власнику.

Стаття 14 Конституції України передбачає, що Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність належать земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належить частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності державні органи приватизації здійснюють розпорядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних капіталах яких державі належать частки ( акції, паї).

25.02.1994 року державному підприємству Завод “Прилив” був виданий державний акт на право постійного користування землею, згідно якого Заводу “Прилив” в постійне користування була надана земельна ділянка площею 5.5 га для будівництва школи та дитячого садочку.

Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано в книзі записів державних актів на право постійного користування 25.02.1994 року за № 200.

Школа та дитячий садочок до теперішнього часу не збудовані. Земельна ділянка за цільовим призначенням не використовувалась.

11.06.1998 року наказом в. о. голови Фонду державного майна № 13-АТ Завод "Прилив" був реорганізований у ВАТ "Завод "Прилив", який став правонаступником державного підприємства Завод "Прилив" і державна частка статутного капіталу у ньому становить 100%.

Пункт 3 частини першої статті 27 Земельного кодексу України від 18.12.1990 ( в редакції яка діяла на момент перетворення державного підприємства ), встановлював, що право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації, селянського ( фермерського ) господарства.

Припинення права користування землею у випадках, передбачених пунктами 1-8 частини першої та частини третьої зазначеної вище статті, провадяться у межах населених пунктів відповідною радою народних депутатів, за межами населених пунктів сільською, селищною, районною, міською, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Радою народних депутатів, а у випадку, передбаченому пунктом 9 частини першої цієї статті за рішенням Ради, що має вилучати земельні ділянки.

Доказів, що Бердянською міською радою в установленому законом порядку було припинено право користування земельною ділянкою, яка була надана Заводу “Прилив” в матеріалах справи відсутні. Державний акт на право постійного користування землею від 25.02.1994 р. за № 200 не скасовано.

Стаття 37 ЦК УРСР ( в редакції, яка діяла на час перетворення Заводу “Прилив”) встановлювала, що юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).

Таким чином, діюче на той час законодавство передбачало, що юридична особа припиняла свою дію лише у випадках або ліквідації або у випадках злиття, поділу або приєднання.

Закон України “Про підприємства в Україні” не містив такого поняття, як “припинення юридичної особи”.

Крім того, згідно Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України за № 740 від 25.05.1998 р. і яке діяло на той час, у разі зміни назви, організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності, а також форми власності відбувалася лише перереєстрація такого суб'єкта ( п.20-22 Положення).

В даному випадку відбулося перетворення державного підприємства Завод “Прилив” у відкрите акціонерне товариство, в якому 100 відсотків акцій належать державі. Тобто було змінено лише організаційно-правову форму юридичної особи.

Як зазначалося вище, у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували або вилучення спірної земельної ділянки, або припинення право користування цією земельною ділянкою згідно приписам Земельного кодексу України.

Відповідно до довідки від 09.02.2011 року за № 72, виданої заступником начальника управління держкомзему у м. Бердянськ, загальна грошова оцінка земельної ділянки наданої у власність ВАТ “Завод “Прилив” під будівництво та обслуговування школи та дитячого садка з урахуванням щорічної індексації за 0,0001 га складає 50,67 грн. Таким чином, нормативно грошова вартість вищезазначеної земельної ділянки площею 0,1 га, законність надання у власність якої оскаржується, складає (0,0682 х 10000 х 50,67 грн. ) = 34556,94 грн.

Таким чином, п. 3.9 рішення Бердянської міської ради за № 8 “Про передачу у власність та оренду земельних ділянок громадянам” від 14.08.2008 р. не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права другого позивача, як землекористувача земельної ділянки оскільки відповідно до цього рішення земельна ділянка передається незаконно у власність іншій особі без згоди на це дійсного землекористувача.

Згідно з ст. ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд

Вирішив:

Позовні вимоги Бердянського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави, в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, в особі: Фонду Державного майна України та Відкритого акціонерного товариства “Завод “Прилив”, до Бердянської міської ради Запорізької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 про скасування пункту 3.9 рішення сорок восьмої сесії V скликання Бердянської міської ради № 8 від 14.08.2008 р. “Про передачу у приватну власність та в оренду земельних ділянок громадянам”, яким затверджено проект відведення земельної ділянки та передано громадянки ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0682 га, розташовану по АДРЕСА_2, вартість якої складає 34556,94 грн. задовольнити.

Визнати недійсним пункт 3.9 рішення Бердянської міської ради № 8 від 14.08.2008 р. “Про передачу у приватну власність та в оренду земельних ділянок громадянам”, яким затверджено проект відведення земельної ділянки та передано громадянки ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку, площею 0,0682 га, розташовану по АДРЕСА_2, вартість якої складає 34556,94 грн.

Стягнути з Бердянської міської ради Запорізької області (71112, Запорізька область,м. Бердянськ, пл. 1 Бердянської Ради, буд. 2, ЄДРПОУ 02140805) на користь Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р № 31119095700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095) 85 грн. 00 коп. державного мита. Видати наказ.

Стягнути з Бердянської міської ради Запорізької області (71112, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. 1 Бердянської Ради, буд. 2, ЄДРПОУ 02140805) на користь Державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району м.Запоріжжя; банк отримувача УДК у Запорізькій області, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677145, рахунок № 31218264700007, код бюджетної класифікації 22050003; символ звітності банку 264) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

Суддя Н.А. Колодій

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 14.11.2011 р.