ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.12.2011 Справа № 5008/1565/2011
2/5008/1565/2011 13421/2011
За позовом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, м. Ужгород
ДО Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства „Закарпатагроліс”, м. Ужгород в особі філії „Тячівдержспецлісгосп”, с. Нересниця Тячівського району
ПРО стягнення суми 17757,38грн. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища
Суддя О.Ф. Ремецькі
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_1. представник за довіреністю №4353/05 від 07.11.2011р.
від відповідача ОСОБА_2 представник за довіреністю №01-5/41 від 15.06.2010р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 31.10.2011р. порушено провадження у справі №5008/1565/2011 та призначено справу до розгляду на 14.11.2011р.
У звязку з неявкою представника відповідача розгляд справи ухвалою суду від 14.11.2011о. було відкладено на 02.12.2011р.
Представник позивача в засідання суду зявився та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі по мотивах, викладених у позовній заяві, посилаючись на їх обґрунтованість наявними у справі матеріалами. Зазначає про обґрунтованість заявлених позовних вимог та їх підтвердження наявними у справі матеріалами, що свідчать про порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Представник відповідача у поданому суду письмовому пояснення просить взяти до уваги те, що особою, що завдала відповідної шкоди навколишньому природному середовищу є структурний підрозділ відповідача - філія „Тячівдержспецлісгосп”, що випливає з поданого позивачем акту перевірки від 05.05.2011р. та від 23.08.2011р., що підписані представниками саме цієї особи без зауважень до висновків, що наведені в таких актах. Відтак, просить суд, при винесенні рішення за результатами судового процесу, стягнути суми боргу з відповідача в особі відповідного структурного підрозділу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та подані заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 02.12.2011 року по справі № 5008/1565/2011
За результатами планової перевірки, проведеної інспекторами Державної екологічної інспекції в Закарпатській області у держлісфонді філії "Тячівдержспецлісгосп" ГДСЛАП „Закарпатагроліс” встановлено, що при веденні лісового господарства не дотримуються вимоги природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Зокрема, плановою перевіркою проведеною у травні 2011 року (акт перевірки від 05.05.11 року) встановлено, незаконна рубка дерев на лісосіках масою 1,96 кб.м., пошкодження дерев до ступеня припинення росту масою 0,40м3, пошкодження дерев до ступеня неприпинення росту масою 0,84м3, незадовільна очистка місць рубок від порубкового залишку на площі 6,7 га, пошкодження підросту на площі 0,03 га, знищення підросту на площі 0,03 га, порушення термінів проведення санітарних рубок масою 29,98 кбм.
За результатами перевірки, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення шкоди заподіяної лісу" та Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року №555, нараховано ГДСЛАП „Закарпатагроліс” в особі філії „Тячівдержспецлісгосп” майнові стягнення за порушення вимог лісового законодавства в сумі 15141,06грн.
Позивачем 17.05.2011р. було надіслано ГДСЛАП „Закарпатагроліс” в особі філії „Тячівдержспецлісгосп” вимогу №44/07/11 (лист від 17.05.2011р. №1588/05) про необхідність оплати суми нарахованих збитків, однак, відповідачем дану вимогу залишено без розгляду та задоволення.
Позаплановою перевіркою проведеною у серпні 2011 року (акт перевірки від 23.08.11р.) виявлено пошкодження дерев до ступеня неприпинення росту масою 1,36м , незадовільна очистка місць рубок від порубкового залишку на площі 0,5 га, пошкодження підросту масою 0,01 м3.
За результатами перевірки, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення шкоди заподіяної лісу" та Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 року №555, нараховано філії "Тячівдержспецлісгосп" ГДСЛАП "Закарпатагроліс" майнові стягнення за порушення вимог лісового законодавства в сумі 2616,32грн.
Позивачем 31.08.2011р. було надіслано ГДСЛАП „Закарпатагроліс” в особі філії „Тячівдержспецлісгосп” вимогу №80/07/11 (лист від 06.08.2011р. №3213/05) про необхідність оплати суми нарахованих збитків, однак, відповідачем дану вимогу залишено без розгляду та задоволення.
Відтак, позивач звернувся з вимогою про стягнення з відповідача в особі його філії суми завданих збитків у загальному розмірі 17757,38грн.
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку визначених законодавством України.
Майнові стягнення, відповідно до вимог чинного законодавства, надходять фонду охорони навколишнього природного середовища місцевих бюджетів і використовуються для відтворення лісів, підвищення їх продуктивності, проведення лісогосподарських заходів та тримання лісів у належному санітарному стані.
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 02.12.2011 року по справі № 5008/1565/2011
Ненадходження зазначених коштів негативно впливає на реалізацію заходів щодо відтворення лісових ресурсів.
Відповідно до п. "бст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням і охороною природних ресурсів (в т.ч. лісів та іншої рослинності) здійснює спеціально уповноважений орган державної влади та його органи на місцях.
Згідно Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1520 від 17 листопада 2001 року - Державна екологічна інспекція України є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується. Одним з основних завдань Державної екологічної інспекції України та Державних екологічних інспекцій в областях є здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.
Відповідно до п.9, ч.5 Положення про державні екологічні інспекції в областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди від 16 грудня 2006 року № 548 Інспекція має право уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За змістом вищенаведених норм Лісового кодексу України позовні вимоги є правомірними та підлягають стягненню судом з відповідача до місцевих бюджетів у розмірі 17757,38грн. до спеціальних фондів бюджетів сільських та селищних рад Тячівського р-ну, а саме: Лопухівської с/р на суму 3726,73 грн.; Тересвянської с-щ /р на суму 2812,46 грн; Грушівської с/р на суму 474,60 грн.; Тарасівської с/р на суму 594,98 грн.; Буштинської с/р на суму 9905,87 грн.; Глибокопотіцької с/р на суму 242,74 грн., на території яких вчинено правопорушення.
Судові витрати за розгляд справи судом за змістом ст.ст. 4449 Господарського процесуального кодексу України належить покласти на відповідача.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 29, 103, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього середовища”, ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України,
СУД ВИРІШИВ:
1.Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства „Закарпатагроліс”, м. Ужгород в особі філії „Тячівдержспецлісгосп”, с. Нересниця, вул.. Грушевського, 160 Тячівського району:
- до місцевого бюджету Лопухівської сільської ради (Тячівський район с. Лопухово, код 24062100, р/р 33114331700271 ГУДКУ у Закарпатській області МФО 812016 код класифікації доходів 22107951) суму 3726,73грн.;
- до місцевого бюджету Тересвянської селищної ради (Тячівський район с. Тересва, код 24062100, р/р 33114331700271 ГУДКУ у Закарпатській області МФО 812016 код класифікації доходів 22107951) суму 2812,46грн.;
- до місцевого бюджету Грушівської сільської ради (Тячівський район с. Грушево, код 24062100, р/р 33114331700271 ГУДКУ у Закарпатській області МФО 812016 код класифікації доходів 22107951) суму 474,60грн.;
Продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 02.12.2011 року по справі № 5008/1565/2011
- до місцевого бюджету Тарасівської сільської ради (Тячівський район с. Тарасово, код 24062100, р/р 33114331700271 ГУДКУ у Закарпатській області МФО 812016 код класифікації доходів 22107951) суму 594,98грн.;
- до місцевого бюджету Буштинської сільської ради (Тячівський район с. Буштино, код 24062100, р/р 33114331700271 ГУДКУ у Закарпатській області МФО 812016 код класифікації доходів 22107951) суму 9905,87грн.;
- до місцевого бюджету Глибопотоцької сільської ради (Тячівський район с. Глибоке, код 24062100, р/р 33114331700271 ГУДКУ у Закарпатській області МФО 812016 код класифікації доходів 22107951) суму 242,74грн.;
- в доход державного бюджету України суму 1411,50грн. судового збору.
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Суддя О.Ф. Ремецькі