ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.08.08 Справа№ 14/62А
За позовом: Державної інспекції з енергозбереження, м.Київ
до відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м.Львів
про стягнення 4 978,56 грн.
Суддя Кітаєва С.Б. Секретар Митник Ю.
Представники:
від позивача: - Саджениця В.М. –представник (довіреність № 12/139-35 від 02.01.08 р)
від відповідача: –Бекерська О.І.- представник ( довіреність від 19.01.2008 р)
Суть спору:
Розглядається справа за адміністративм позовом Державної інспекції з енергозбереження, м.Київ, до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», м.Львів, про стягнення в доход державного бюджету 4 978,56 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів ( далі –ПЕР).
Ухвалою господарського суду Львівської області від 11.03.2008 р. відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 25.03.2008 р.
Ухвалою господарського суду від 25.03.2008 р. продовжено розгляд справи в попередньому судовому засіданні та розгляд справи відкладено на 06.05.2008 р, в зв”язку з неявкою представників сторін в судове засідання.
Ухвалою господарського суду від 06.05.2008 р. продовжено розгляд справи в попередньому судовому засіданні та розгляд справи відкладено на 29.05.2008 р.
Ухвалою господарського суду від 29.05.2008 р. закінчено підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи на 17.06.2008 р.
Ухвалою господарського суду від 17.06.2008 р. розгляд справи відкладено на 02.07.2008 р. в зв”язку з клопотанням відповідача, а ухвалою від 02.07.2008 р розгляд справи відкладено на 14.08.2008 року.
Представник Позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав з мотивів, зазначених в адміністративному позові, запереченнях на відзив. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено комплексну перевірку використання відповідачем паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) , в результаті якої встановлені факти нераціонального використання їх відповідачем. Згідно з висновком в акті перевірки Львівського міського комунального підприємства “Львівтеплоенерго” нераціональні перевитрати ПЕР по підприємству складають: теплової енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції трубопроводів ( подаючого та зворотного) теплової мережі “Перший тепловивід” О700 мм подаючий –15 м, зворотній –2 м, “Третій тепловивід” О800 мм подаючий –1 м, зворотній 1,5 м; ( на ТЕЦ вул.Козельницька, 5 м.Львів) Результати перевірки оформлені актом № 18-13/74 від 13.12.2007 року, на підставі якого застосовано підвищену плату у розмірі 4 978,56 грн за нераціональне використання ПЕР, яку відповідач зобов”язаний був сплатити одразу після обстеження підприємства, однак у добровільному порядку не сплатив.
Як на підставу позовних вимог позивач посилається на Закон України “Про енергозбереження” від 01.07.1994 року № 75/94-ВР, постанову Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993 р № 699 та Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затверджений наказом Держкоменергозбереженння України від 04.08.2000 року № 64 та зареєстрований в Мінюсті України 25.09.2000 року за № 653/4874.
Представник Відповідача подав відзив на позовну заяву , в якому проти позову заперечує, мотивуючи свої заперечення тим, що Інспекція, відповідно до п.”в” ст.17 Закону України “Про енергозбереження” має право накладати штрафні санкції після невиконання чи неналежного виконання приписів перевіряю чого органу, а оскільки Інспекцією 13.12.2007 року було складено припис до акту комплексної перевірки використання ПЕР № 18-13/74, яким було зобов”язано ЛМКП “Львівтеплоенерго” відновити теплову ізоляцію теплової мережі “Перший тепло вивід”, “Третій тепловивід” ( ТЕЦ вул.Козельницька,5) а вже 17.12.2007 року було винесено постанову № 18-13/44 про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, відповідач вбачає в зазначеному порушення зі сторони Інспекції. Окрім того, посилаючись на п.10 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання ,відповідач вважає, що у випадку якщо неефективне використання ПЕР викликане недосконалістю технологічних процесів і для їх усунення потрібні значні матеріальні та фінансові ресурси то Інспекція повинна сумісно з підприємством визначити обсяги і терміни виконання робіт для усунення порушень.Стверджує також,що поскільки Інспекцією було проведено лише одну перевірку, то посилання Інспекції на п. “є” ст.27 Закону України “Про енергозбереження для застосування підвищеної плати є безпідставним.
Представникам сторін роз”яснено їх права згідно зі ст.ст.49,51 КАС України. Заяви про відвід судді, секретаря судового засідання, з підстав зазначених у ст.ст.27,28,29 КАС України, від сторін не надходили.
Судом розглянуто клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі ( клопотання зареєстроване за вх. № 12317). У задоволенні клопотання відповідачу відмовлено, оскільки,відповідачем не подано належних і допустимих доказів щодо розгляду в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства іншої справи, що є підставою для зупинення провадження у справі відповідно до п.3 ч.1 ст.156 КАС України.
У відповідності до ст.71 КАС України справа слухається за наявними у ній матеріалами.
В засіданні 14.08.2008 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови , у зв”язку з чим повідомлено час виготовлення постанови суду в повному обсязі –22.08.08 р.
Повний текст постанови виготовлено 22.08.2008 року.
Розглянувши матеріали справи судом встановлено.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області проведено комплексну перевірку використання відповідачем ПЕР, результати якої оформлені актом № 18-13/74 від 13.12.2007 року. За результатами перевірки, як вбачається з розділу У1 Акту № 18-13/74, встановлено наступне : відсутня теплова ізоляція на ділянці трубопроводів (подаючого та зворотнього) теплової мережі “Перший тепловивід” О700 мм подаючий –15 м, зворотній –2 м, “Третій тепловивід” О800 мм подаючий – 1 м, зворотній 1,5 м ( на ТЕЦ вул.Козельницька,5 м.Львів).
(п.8.13.18 “Технічна експлуатація електричних станцій і мереж Правила” затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.06.2003 р № 296)
Акт перевірки підписаний технічним директором ЛМКП “Львівтеплоенерго” п.Мозіль Р.Я. із зауваженнями.
На підставі ст.11 Закону України “Про енергозбереження” від 01.07.1994 р № 75/94-ВР та Постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливо-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993 року № 699 начальником Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області винесено постанову № 18-13/44 від 17.12.2007 року про застосування до ЛМКП “Львівтеплоенерго” підвищеної плати за перевитрати теплової енергії в обсязі 17,75 Гкал в розмірі 4 978,56 грн. Надіслання позивачем відповідачу зазначеної Постанови та її отримання , ЛМКП “Львівтеплоенерго” не заперечує, зауважень не висловило.
Дослідивши всі обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
В силу ст.11 Закону України “Про енергозбереження” економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Здійснення державного контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших ПЕР підприємствами згідно із постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” від 02.09.1993 р. № 699 покладено на Державну інспекцію з енергозбереження.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 “Питанння Державної інспекції з енергозбереження” (з подальшими змінами і доповненннями), Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів. Структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження –Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області, під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів на ЛМКП “Львівтеплоенерго” встановлено факти нераціонального використанння ПЕР, що відповідно до п.”є” ст.27 Закону України “Про енергозбереження” від 01 липня 1994 р № 74/94-ВР є порушеннням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність. Посиланння ж відповідача лише на першу частину п.”є” ст.27 зазначеного Закону де передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використаннні ПЕР з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів і на те, що виявлені в під час перевірки недоліки носять разовий ( не систематичний) характер є безпідставним, оскільки в зазначеному пункті ( п “є” ст.27) передбачено відповідальність за використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням лише щодо стандартизованих енергетичних рівнів а не щодо порушення інших вимог щодо раціонального використанння та ощадливого витрачанння паливно-енергетичних ресурсів.
Посиланння відповідача на ст.17 Закону України “Про енергозбереження” суд вважає помилковим, оскільки зазначеною нормою передбачені економічні санкції за марнотратне використанння ПЕР (визначення зазначеного поняття подається в Законі), Державна інспекція з енергозбереження застосовує при виявленнні на підприємствах перевитрат ПЕР статтю 11 п “е” зазначеного Закону .
Механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях встановлений відповідним Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженим наказом Державного комітету України з енергозбереженння від 04.08.2000 року № 64 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за № 653/4874.
На виконання покладених на Державну інспекцію з енергозбереження зазначених вище функцій контролю, було проведено комплексну перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів підприємства відповідача.
За результатами перевірки на ЛМКП “Львівтеплоенерго” встановлені факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, що зафіксовано в акті комплексної перевірки використанння паливно-енергетичних ресурсів за № 18-13/74 від 13.12.2007 року:” нераціональне використання теплової енергії на підприємстві внаслідок відсутності теплової ізоляції трубопроводів, складає 17,75Гкал/рік”.
На підставі акту комплексної перевірки територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області прийнято постанову № 18-13/44 від 17.12.2007 р про сплату підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.
В силу п.15 зазначеного вище Порядку рішення про сплату підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства і оформляється постановою про сплату підвищеної плати.
Відповідно до п.16 зазначеного Порядку ЛМКП “Львівтеплоенерго” повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосуванння. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку згідно п.17 Порядку.
Таким чином, підставою для прийняття рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів є акт перевірки підприємства ( п.15 Порядку), а не дані перевірки виконання припису, як вважає відповідач.
Як вбачається зі справи, територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області на підставі вищезазначеного Акту комплексної перевірки застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Зазначене підтверджується в Постанові Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” № 699 від 02.09.93 р, якою передбачений і розмір підвищеної плати : “ за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереженння, сплачується підвищена плата” ( абзац перший додатка із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1308 (1308-96-п) від 28.10.96 р, № 1071 (v_ 126500-00) від 07.07.2000 р .
Окрім того:“якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них цін. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження” ( абзац другий додатка із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1308 ( 1308-96-п) від 28.10.96 р , № 1071 ( v_126500-00) від 07.07.2000.
Відповідно до Постанови КМУ від 02.09.1993 року № 699, яка стосується перевитрат ПЕР,перевитрати ПЕР на ЛМКП “Львівтеплоенерго” не пов”язані з недосконалістю технологічних процесів, оскільки причиною втрат є нераціональне використанння теплової енергії на підприємстві внаслідок відсутності теплової ізоляції трубопроводів, що є недодержанням існуючої технології –наявних основних фондів.
Отже, перевитрати теплоенергії на підприємстві внаслідок відсутності теплової ізоляції трубопроводів, складають 17,75 Гкал/рік та викликані недодержаннням технологічної дисципліни, а тому, в даному випадку, підвищена плата застосовується одразу.
Таким чином, Державною інспекцією з енергозбереження не було порушено норм чинного законодавства та правомірно застосовано до відповідача економічні заходи у вигляді підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, передбачені п.”е” ст.11 Закону України “Про енергозбереження”.
Крім того, посилання відповідача на відсутність фінансової підтримки з боку міської влади та збитковості підприємства, відсутності коштів на енергозберігаючі заходи не можуть бути підставою для відмови у позові, оскільки чинним законодавством такої підстави для звільнення від сплати підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР не передбачено.
Згідно із ст.238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб”єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб”єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги обгрунтованими, підтвердженими належними доказами і такими, що підлягають до задоволення.
Судовий збір покладається на з огляду на те, що в силу п.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб”єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 17,49,51, 94,98,122-124,127,128,130,135,138,139,143,151-154,158-164,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго»(79040, м.Львів, вул.Д.Апостола,1, код ЄДРПОУ 05506460) отримувач : держбюджет м.Львів; реєстраційний рахунок: 31218202700002; банк: ГУДК у Львівській області; МФО 825014; ЄДРПОУ : 23949066) 4 978,56 грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів
Стягувач –Державна інспекція з енергозбереження (02094, м.Київ, Дніпровський район, вул.Краківська,17, код ЄДРПОУ 21655283)
Суддя Кітаєва С.Б.