Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 211
РІШЕННЯ
Іменем України
28.11.2011Справа №5002-8/4413-2011 За позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю "Еленінвест", м. Ялта, смт. Гаспра
до - Гаспринської селищної ради, АРК, м. Ялта, смт. Гаспра
про визнання недійсним рішення та спонукання до виконанню певних дій.
Суддя С.А. Чумаченко
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача ОСОБА_1, предст. дов. №24 від 03.10.11р.
Від відповідача не зявився.
Суть спору: Позивач Товариства з обмеженою відповідальністю "Еленінвест" звернулось до господарського суду із позовною заявою до відповідача Гаспринської селищної ради, просить суд визнати недійним рішення 11 сесії 6 склику Гаспринської селищної ради від 30.08.2011р. №27 про відмову в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 33; зобов'язати Гаспринську селищну раду на найближчий сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13.
01 листопада 2011 року, представник позивача надав суду клопотання, відповідно до якого просить суд пункт 3 позовних вимог читати в наступній редакції - зобов'язати Гаспринську селищну раду на найближчий сесії розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13 та прийняти відповідне рішення.
Відповідач, в судове засідання не з'явився, передав суду клопотання з проханням розглянути справу без участі свого представника.
Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Гаспринською селищною радою на 22 сесії 5 скликання прийнято рішення від 14 грудня 2007 року за №68 «Про розгляд та затвердження ТОВ «Еленінвест» матеріалів та документів, що обґрунтовують призначення та місце розташування земельної ділянки (матеріалів попереднього узгодження місця розташування та розміру земельної ділянки) та про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,3880га, розташованої за адресою: Україна, АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Ялтинське шосе, в районі будинку № 13, у довгострокову оренду, строком на 50 років, для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу», яким затверджено зібрані позивачем матеріали та документи, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3880га, та зобовязано позивача замовити проект землеустрою по відводу земельної ділянки, який подати на затвердження до Гаспринської селищної ради.
На підставі вищевказаного рішення, ТОВ «Еленінвест» був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3880га, розташованої за адресою: Україна, АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Ялтинське шосе, в районі будинку № 13, у довгострокову оренду, строком на 50 років, для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу.
В процесі розробки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» отримав всі необхідні висновки, однак висновком №5І40-з/25 від 10 грудня 2009 року Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим не узгодив ТОВ «Еленінвест» проект землеустрою.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 жовтня 2010 року по справі №2а-9472/10/17/0170 задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим про визнання протиправним та скасування пункту розділу висновку, а саме:
- визнаний неправомірним та скасований пункт 1 розділу V висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим №5140-з/25 від 10.12.2009року про погодження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Еленінвест", розташованого за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, м.Ялта, смт.Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку №13.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від і 08 травня 2011 року по справі № 2а-9472/10/17/0170 апеляційна скарга Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим залишена без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 жовтня 2010 року по справі №2а-9472/10/17/0170 залишена без змін.
ТОВ «Еленінвест» направило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13 з супровідним листом до Гаспринської селищної ради на затвердження.
Однак, рішенням 11 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради від 30 серпня 2011 року №27 Товариству «Еленінвест» відмовлено в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі того, що у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» немає відмітки про усунення зауважень державної землевпорядної експертизи №5140-з/25 від 08 грудня 2009 року та відсутній позитивний висновок комісії по розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації з землеустрою, передбачений п. 8 ст. 118 Земельного кодексу України.
ТОВ «Еленінвест» вважає рішення 11 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради від 30 серпня 2011 року №27 незаконним, постановленим з порушенням норм діючого законодавства України, а також таким, що порушує законі права та інтереси позивача.
Дослідивши надані сторонами у підтвердження своїх доводів і заперечень докази, заслухав пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
По перше, рішення 11 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради від 30 серпня 2011 року №27 прийнято на підставі того, що у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» немає відмітки про усунення зауважень державної землевпорядної експертизи №5140-з/25 від 08 грудня 2009 року.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13 був направлений ТОВ «Еленінвест» на погодження до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим.
10 грудня 2009 року Республіканським комітетом по земельних ресурсах АР Крим було видано висновок №5140-з/25, відповідно до якого проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки строком на 50 років для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13 не погоджений з причини того, що проект розроблений у порушення ст.ст. 124, 134 Земельного кодексу України, оскільки проектом передбачене відведення в оренду земельної ділянки державної власності без проведення торгів (аукціону).
Проте, суд вважає за необхідним звернути увагу на те, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 жовтня 2010 року по справі №2а-9472/10/17/0170 задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим про визнання протиправним та скасування пункту розділу висновку, а саме:
- визнаний неправомірним та скасований пункт 1 розділу V висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим №5140-з/25 від 10.12.2009року про погодження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Еленінвест", розташованого за адресою: Україна, Автономна Республіка Крим, м.Ялта, смт.Гаспра, Алупкінське шосе, в районі будинку №13.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від і 08 травня 2011 року по справі № 2а-9472/10/17/0170 апеляційна скарга Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим залишена без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 жовтня 2010 року по справі №2а-9472/10/17/0170 залишена без змін.
Відповідно до ч.5 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що посилання Гаспринської селищної ради зроблені в п 1.1. рішення 11 сесії 6 скликання від 30 серпня 2011 року №27 не знаходять свого підтвердження.
Крім того, відповідно до висновку №5140-з/25 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13 не погоджений з наступних причини:
1. У висновку Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону п. 14 доповнити інформацією про ставлення испрашиваемого земельної ділянки до особливо цінних земель (див. наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 05.11.04г. № 434, зареєстрований Міністерстві юстиції України від 22.11.04г. № 1470/10069). 2. У проекті відсутня інформація про виконання вимоги, зазначеного в ч.3 п. 19 висновку Управління екологічної інспекції Південно-Кримського регіону від 08.05.2009г. № 1077-49/3 (див. п.18). 3. Відповідно встановленої «Форми № 8» в укладенні Управління головного архітектора Ялтинської міської ради п.5.4 заповнити інформацією про розташування об'єкта щодо охоронних зон інженерних мереж (див. п. 5.16 р. 4 «Регіональних правил забудови і використання територій в АР Крим», затверджених постановою Верховної Ради АР Крим від 18.09.02 р. № 241-3/02), відповідно з матеріалами проекту землеустрою. 4. Згідно з Генеральним планом частина зелених насаджень потрапляє під пляму забудови. Проект землеустрою доповнити інформацією про дотримання вимог Закону України «Про червону книгу»; Актом обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню (див. наказ № 302 від 09.09.06г. Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України; проект рішення Гаспринського селищної ради доповнити пунктом про оплаті відновної вартості за знесення зелених насаджень, відповідно розрахунку наведеного у вищезгаданому акті (див. ст. 123 п. 10 ЗКУ, п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.06г. № 1045). 5. Викопіювання з чергового кадастрового плану-нанести межі населеного пункту, згідно вказівки Рескомзему АРК від 07.07.06г. № 18. 6. Генплан - нанести червоні лінії вулиць. 7. ІЗКІ - привести у відповідність форму власності на землю та її код згідно УКФСЗ (див. п.1.2.2). 8. Пояснювальна записка (експлікація) - привести у відповідність з матеріалами проекту землеустрою проектні земельні угіддя. 9. Завдання на виконання робіт - відсутня узгодження ТОВ «Спец-проект». 10. Проект землеустрою доповнити інформацією Гаспринського селищної ради про те, що рішення сесії ради про віднесення испрашиваемого земельної ділянки до тієї чи іншої категорії земель не приймалося. 11. У проекті землеустрою відсутня інформація про приналежність сходів і підпірних стін, розташованих на испрашиваемой земельній ділянці. Представником позивача, до матеріалів справи наданий ряд документів із пояснювальною запискою щодо усунення зауважень Республіканського комітету по земельних ресурсах відповідно до висновку №5140-з/25 від 10 грудня 2009 року, відповідно до яких усі вищевказані зауваження були усунені позивачем Товариство з обмеженою відповідальністю «Еленінвест». Крім того, суд звертає увагу на те, що усі документі, які підтверджують усунення зауважень Республіканського комітету по земельних ресурсах відповідно до висновку №5140-з/25 від 10 грудня 2009 року, зараз із пояснювальною запискою, були скеровані ТОВ «Еленінвест» супровідним листом на адресу Гаспринської селищної ради 01 серпня 2011 року. Тобто, до прийняття Гаспринською селищною радою рішення від 30 серпня 2011 року №27 «Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому №33». По друге, рішення 11 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради від 30 серпня 2011 року №27 прийнято на підставі того, що у проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» відсутній позитивний висновок комісії по розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації з землеустрою, передбачений п. 8 ст. 118 Земельного кодексу України. Згідно до статі 3 Земельного кодексу України земельні відношення регулюються Конституцією України, цім кодексом, а також прийнятими згідно з ними нормативно-правовими актами. Відповідно до положень статі 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатом аукціону. Стаття 122 Земельного кодексу вказує на те, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. З положень статей 123, 124 Земельного кодексу України, яким законодавець визначив порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, вбачається, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:
- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);
- надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Відповідно до п. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, на який посилається відповідач у своєму рішенні від 30 серпня 2011 року №27, розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Але, суд звертає увагу на те, що статтею 118 Земельного кодексу встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Так, суд вважає, що посилання Гаспринської селищної ради на п. 8 ст. 118 Земельного кодексу України у даному випадку не спроможне, оскільки стаття встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Згідно з приписами статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконними та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права і інтереси.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства-та / або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт.
Згідно п. 2 Роз'яснення Президії Арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнань недійсними актів державних чи інших органів» обов'язковою умовою визнання недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації позивача у справі.
За вищевикладеними обставинами, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» обґрунтованими та задовольняє їх у повному обсязі.
Судові витрати по сплаті держмита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу судом покладаються на відповідача в порядку ст.49 ГПК України.
28 листопада 2011 року, після виходу з нарадчій кімнати, судом оголошена вступна та резолютивна частині рішення.
Рішення оформлено і підписане 02 грудня 2011 року
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 44-49, 77, 82-85 ГПК України, суд ВИРIШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати недійним рішення 11 сесії 6 склику Гаспринської селищної ради від 30 серпня 2011 року №27 «Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому №33».
3.Зобов'язати Гаспринську селищну раду (98668, м. Ялта, смт Гаспра, вул. Н.Тамарли,6/24) на найближчий сесії розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Еленінвест» (98660, м. Ялта, смт Гаспра, вул. Севастопольське шосе,7) площею 0,3880га для будівництва та обслуговування рекреаційного комплексу за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Гаспра, Алупкінське шосе, в районі дому № 13 та прийняти відповідне рішення.
4.Наказ видати після набрання рішення закон носи сили.
5.Стягнути з Гаспринської селищної ради (98668, м. Ялта, смт Гаспра, вул. Н.Тамарли,6/24) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Еленінвест» (98660, м. Ялта, смт Гаспра, вул. Севастопольське шосе,7; ідентифікаційний код 34732970) державне мито в сумі 85,00грн та 236,00грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6.Наказ видати після набрання рішення закон носи сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримЧумаченко С.А.