Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2011 року № 2а-13098/11/2670
О 14 годині 48 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Федоріну І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг Ласаль»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Компанія «Джонс Ленг ЛаСаль Лімітед»
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг Ласаль»звернулося до суду з позовом про визнання нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003172202 від 8 вересня 2011 року з часу його прийняття та про визнання нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003182202 від 8 вересня 2011 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Господарський кодекс України, закони України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», «Про систему оподаткування»та зазначає, що 8 вересня 2011 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі м.Києва на підставі акту про результати документальної виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг Ласаль»№ 233/22-02/34576988 від 1 вересня 2011 року винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003172202 та 0003182202, які є необґрунтованими та безпідставними в звязку з тим, що в акті перевірки відповідач неправомірно дійшов висновку щодо порушення позивачем строків повернення валютної виручки за договорами № S 102 від 22 грудня 2007 року та № S 107 від 1 березня 2008 року, укладених між позивачем та Компанією «Джонс Ленг ЛаСаль Лімітед», оскільки позивачем надані відповідачу акти виконаних робіт від 31 грудня 2007 року, 31 січня 2008 року, 31 березня 2008 року та від 30 квітня 2008 року на підтвердження виконання послуг за договорами. Крім того, представник позивача зазначає, що відповідачем пропущені строки, встановлені статтею 250 Господарського кодексу України для застосування штрафних санкцій та зазначає, що статтями 14 та 15 Закону України «Про систему оподаткування»не передбачено штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України, Господарського кодексу України, Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2010 року № 2а-2442/10/2670 та зазначив, що Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва правомірно винесла відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг Ласаль»рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки договори від 22 грудня 2007 року №S102 та від 1 березня 2008 року №S107 фактично не виконані.
Представник Компанії «Джонс Ленг ЛаСаль Лімітед»підтримала позовні вимоги в повному обсязі з огляду на положення Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та зазначила, що умови договору з боку Компанії «Джонс Ленг ЛаСаль Лімітед»були виконані належним чином, в свою чергу позивачем в повному обсязі здійснено оплату за надані послуги та жодних претензій з боку позивача щодо якості та обсягу наданих послуг до Компанії «Джонс Ленг ЛаСаль Лімітед»не надходило.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг Ласаль»є юридичною особою, зареєстроване Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 19 серпня 2006 року, ідентифікаційний код 34576988, місцезнаходження: вул.Шовковична, 42-44.
Згідно статуту ТОВ «Джонс Ленг Ласаль», затвердженого зборами засновників ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»(протокол від 24 липня 2006 року), ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»є юридичною особою, що створена та існує за законодавством Англії та Уельсу. Товариство вважається іноземним підприємством відповідно до положень Господарського кодексу України.
За результатами документальної виїзної позапланової перевірки ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»з питань дотримання вимог валютного законодавства України згідно інформації Державної податкової адміністрації у м. Києві від 31 березня 2011 року № 578/7/22-206 стосовно розрахунків по контрактах від 22 грудня 2007 року № S-102, від 1 березня 2008 року № S-107, Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва складений акт від 1 вересня 2011 року № 233/22-02/34576988, яким встановлено:
- порушення вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»по договору від 22 грудня 2007 року №S-102, укладеному з Компанією «Jones Lang LaSalle Limited», Великобританія, а саме: ненадання послуг відносно здійсненої попередньої оплати по договору від 22 грудня 2007 року № S-102, укладеному з Компанією «Jones Lang LaSalle Limited», Великобританія в сумі 41248,83 фунтів стерлінгів (еквівалент 536494,86 грн.);
- порушення вимог пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів № 15-93 від 19 грудня 1993 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»по договору від 22 грудня 2007 року № S-102, укладеному з Компанією «Jones Lang LaSalle Limited»S, Великобританія;
- порушення вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»по договору від 1 березня 2008 року №S-102, укладеному з Компанією «Jones Lang LaSalle Limited», Великобританія, а саме: ненадання послуг відносно здійсненої попередньої оплати по договору від 1 березня 2008 року № S-107, укладеному з Компанією «Jones Lang LaSalle Limited», Великобританія в сумі 31777,45 фунтів стерлінгів (еквівалент 413307,21 грн.);
- порушення вимог пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів № 15-93 від 19 грудня 1993 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»по договору від 1 березня 2008 року № S-107, укладеному з Компанією «Jones Lang LaSalle Limited»S, Великобританія.
Вказаний акт підписав та отримав директор ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»11 вересня 2011 року.
На підставі складеного акту 8 вересня 2011 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва винесені податкові повідомлення-рішення: №0003172202, яким нараховано ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»пеню за порушення терміну розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 648816 грн., код платежу 21081000 та № 0003182202, яким нараховано ТОВ «Джонс Ленг Ласаль» штрафні санкції за порушення валютного законодавства в розмірі 1 360 грн., код платежу 21081000.
Відповідно до статті 2 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»(із змінами та доповненнями, далі Закон № 185) імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву строк, передбачений частиною першою цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.
Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.
Згідно пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів № 15-93 від 19.02.1993 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»(із змінами та доповненнями) валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України.
Відносно доводів представника позивача щодо повного виконання договорів № S102 від 22 грудня 2007 року та № S107 від 1 березня 2008 року, укладених між ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»та Компанією «Джонс Ленг ЛаСаль Лімітед», на підтвердження виконання яких представником позивача надані акти виконаних робіт від 31 грудня 2007 року, 31 січня 2008 року, 31 березня 2008 року та від 30 квітня 2008 року та звіти проведених досліджень, суд зазначає про наступне.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2010 року у справі № 2а-2442/10/2670 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг ЛаСаль»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг ЛаСаль»задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва № 0001022303/0 від 11 лютого 2010 року, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг ЛаСаль»застосовано штрафні (фінансові санкції) в розмірі 257652 грн., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва № 0000851705/0 від 11 лютого 2010 року в частині нарахування податку з доходів фізичних осіб із доходу нерезидента ОСОБА_1, в іншій частині позову відмовлено.
Предметом розгляду справи № 2а-2442/10/2670 були податкові повідомлення-рішення, які винесені Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва на підставі акту перевірки № 41/23-3/34576988 від 1 лютого 2010 року. Вказаним актом встановлено, зокрема порушення ТОВ «Джонс Ленг ЛаСаль»статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»при виконанні договорів № S 102 від 22 грудня 2007 року та №S 107 від 1 березня 2008 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2010 року встановлено, що на момент проведення перевірки позивачем не доведено факт отримання послуг за даними договорами, а саме: не надано передбачених договорами звітів, аналізів, висновків та жодних інших документів, які б підтвердили фактичне виконання послуг. Рішенням також встановлено, що надані позивачем звіти не підтверджують надання вищевказаних послуг, оскільки не можливо ідентифікувати, що саме ці звіти дійсно виготовлялись на виконання договору і чи це ті звіти, які виготовлялись позивачем під час надання послуг нерезидентам.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 7 лютого 2011 року апеляційні скарги ТОВ «Джонс Ленг ЛаСаль»та Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 червня 2010 року без змін.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно статті 4 Закону № 185 порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Відповідно до пункту 2.7. Положення про валютний контроль, затверджений постановою Правління Національного банку України від 08.02.2000 № 49 встановлено, що невиконання резидентами вимог щодо порядку декларування тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушенням порядку декларування є подання недостовірної інформації або перекручення даних, що відображаються у відповідній декларації, якщо такі дії свідчать про приховування резидентами валютних цінностей та майна, що знаходяться за межами України.
Згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Статтею 116 Податкового кодексу України встановлено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Згідно пункту 2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року №985, у випадках, що зазначені у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення за формою згідно з додатком 11 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та/або пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (форма «У»).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про правомірність застосування Державною податковою інспекцією у Печерському районі м.Києва до ТОВ «Джонс Ленг Ласаль»штрафних санкцій в розмірі 1360 грн. та накладення пені в розмірі 648816 грн.
Доводи позивача відносно того, що статтями 14 та 15 Закону України «Про систему оподаткування»не передбачено штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, як один із видів податків і зборів, судом до уваги не приймаються, оскільки Закон України від 25.06.1991 № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування»втратив чинність з 1 січня 2011 рогу.
Відносно доводів позивача щодо пропущення відповідачем строків для застосування штрафних санкцій, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України, оскільки порушення законодавства про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті є порушенням правил здійснення господарської діяльності та підпадає під дію частини першої статті 238 Господарського кодексу України, суд зазначає, що частиною другою статті 250 Господарського кодексу України встановлено, що дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Джонс Ленг Ласаль»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Повний текс постанови виготовлений 23 листопада 2011 року.