Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 листопада 2011 року № 2а-14467/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків
провизнання протиправним рішення про застосування штрафних санкцій
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просила визнати протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке було винесено Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м.Києві по роботі з великими платниками податків 10.06.2011 року за № 0002514120.
Позовні вимоги ґрунтувалися на тому, що відповідачем безпідставно було застосовано штрафні санкції до позивача, оскільки в даному випадку не можна стверджувати про відсутність у фіскальному чеку адреси субєкта господарювання та індивідуального податкового номеру платника податку на додану вартість.
Відповідачем відзиву на позов не надано, представник відповідача в судові засідання 07.11.2011р та 14.11.2011р. не зявився, тому суд справу розглядає в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з акта фактичної перевірки ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»№221/2665/41/34430873 від 27.05.2011 р., складеного співробітниками Державної податкової адміністрації в місті Києві (далі акт перевірки), податковим органом було встановлено порушення п. 1 та п. 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за період з 01.01.2011 р. по 26.05.2011 року. Зокрема, актом перевірки було встановлено, що чеки, які друкувались реєстратором розрахункових операцій позивача в період з 01.01.2011 р. по 26.05.2011 р. не містили таких обов'язкових реквізитів, як індивідуальний податковий номер платника ПДВ, а саме - 300197726657, а чеки, роздруковані в період з 24.05.2011 р. по 26.05.2011 р. не містили адресу господарської одиниці позивача.
При цьому акт перевірки (розд. 2.1.3) містить посилання на те, що до перевірки надано книгу обліку розрахункових операцій №2065000143р/2 від 24.05.2011р. та остання використана книга розрахункових операцій №20650051432р/1 (розділ 2.1.6).
На підставі вищезазначеного акту перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м.Києві по роботі з великими платниками податків 10.06.2011 року було винесено рішення за № 0002514120, яким, за порушення п.1,2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та на підставі підпункту 5.4.3.3. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та згідно з п.1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до позивача було застосовано штрафні санкції в сумі 1 грн.
Згідно з абзацом пятнадцятим статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Абзацом двадцять другим названої правової норми визначено, що фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Згідно зі статтею 8 названого Закону, форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
На виконання зазначених приписів, наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. №614 було затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів, згідно з абзацом шостим статті 1 якого адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).
Таким чином, суд доходить висновків, що нормативно встановленою адресою господарської одиниці, яка має міститися у розрахунковому документі, є назва, визначена саме в одному з вищезазначених документів.
Як вбачається з фіскальних звітних чеків за 25, 26, 27 травня 2011 року, адресою господарської одиниці позивача вони містять - с.Рудики Київської області Обухівського району. Зазначена адреса підтверджується наказом позивача від 17.09.2008 року про прийняття в експлуатацію закінченої реконструкції бази відпочинку «Червона Рута»№449 та актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта затвердженого розпорядження голови Обухівської райдержадміністрації від 11.03.2009р. та міститься в реєстраційному посвідченні на реєстратор розрахункових операцій.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд доходить висновків, що у даному випадку наявність чітко визначеної адреси господарської одиниці позивача, яка має міститися у розрахункових документах, має бути підтверджена відповідачем, як підстава заперечення позовних вимог.
Натомість, відповідачем таких доказів не надано.
Та обставина, що обєкту нерухомості, в якому знаходиться магазин позивача, було присвоєно іншу адресу, не породжує обовязку позивача з внесення змін до змісту розрахункових документів, оскільки такі обовязки не передбачені жодною нормою чинного законодавства України.
Крім того, перевіркою було встановлено, що фіскальні звітні чеки, які видавалися позивачем, містили в якості податкового номеру позивача 300197726257, в той же час податковим номером позивача є 3001978726657.
Відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. №614, згідно з пунктом 3.2 якого касовий чек повинен містити для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН".
Натомість, позивачем не заперечується, що фіскальні звітні чеки, видані ним, містили номер, який не відповідав номеру платника ПДВ позивача.
Проте, судом вбачається неправомірним застосування до позивача санкцій згідно з п.1 статті 17.
Згідно Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», "розрахунковий документ" вживається в такому значенні: це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.
Водночас статтею 8 цього Закону повноваження щодо встановлення форми і змісту розрахункових документів покладені на Державну податкову адміністрацію України.
На виконання вимог закону Державна податкова адміністрація України затвердила Положення, яким встановила вимоги до форми та змісту розрахункових документів. Установлені цим Положенням вимоги до змісту розрахункових документів визначають їх обов'язкові реквізити, у разі відсутності хоча б одного з яких, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим (підпункт 2.1 пункту 2).
Зазначене свідчить, що Закон N 265/95-ВР встановив для суб'єктів підприємницької діяльності обов'язок проводити розрахункові операції з роздрукуванням документів на підтвердження виконання цих операцій, які відповідають вимогам Положення, тобто є розрахунковими документами.
Підпунктом 3.2 пункту 3 цього Положення визначені обов'язкові реквізити такого розрахункового документа, як фіскальний касовий чек на товари (послуги), до яких, зокрема, належить індивідуальний податковий номер платника ПДВ
При цьому, суд враховує позицію, викладену в постанові Верховного Суду України від 4 липня 2011 року у справі № 21-111а11.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян