Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/2831/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретаріВасільєву С.В.
за участі:представників позивача - ОСОБА_3 за довіреністю від 31.03.2011р., ОСОБА_4 за довіреністю від 09.03.2011р.
представників відповідача - ОСОБА_5 за довіреністю від 04.04.2011р. №6679/10/10-013 ОСОБА_6 - за довіреністю від 16.11.2010р. №26298/10/10-013 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Державного підприємства "Нігинський кар'єр" <3-тя особа >до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області <3-тя особа >про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.08.2010р. №0001222342/0, №0001212342/0, від 20.10.2010 року №0001222342/1, №0001212342/1, від 24.11.2010 року №0001222342/2, №0001212342/2, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Нігинський кар'єр" звернулось в суд з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0001222342/0 від 26.08.2010р., №0001222342/1 від 20.10.2010р., №0001222342/2 від 24.11.2010р., якими визначено податкове зобов'язання за платежем за користування надрами загальнодержавного значення в сумі 201813 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 134542 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 67271 грн.; №0001212342/0 від 26.08.2010р., №0001212342/1 від 20.10.2010р., №0001212342/2 від 24.11.2010р. якими визначено податкове зобов'язання за платежем збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в сумі 7916,99 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 5277,99 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2639 грн.. З висновками відповідача позивач не погоджується, зазначає, що податкові повідомлення-рішення суперечать чинному законодавству України та мають бути скасовані.
Вказує, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті Кам'янець-Подільською ОДПІ за результатами розгляду акту №1585/234 00373741 від 11.08.2010 року про результати документальної невиїзної перевірки ДП "Нігинський кар'єр" з питань перевірки правомірності нарахування і сплати збору за геологорозвідувальні роботи та плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 01.01.2007 року по 30.06.2009 року є протиправні . Зазначає, що під час визначення об'єкту справляння платежу Кам'янець-Подільською ОДПІ було невірно обрано метод. Так відповідно до Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, об'єктом справляння плати є: обсяги фактично погашених балансових і позабалансових запасів корисних копалин. Обсяги фактично погашених балансових запасів корисних копалин визначаються як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування. Об'єктом справляння платежу є обсяг фактично погашених запасів, а не тих, які були лише підготовлені до видобутку шляхом проведення вибухових робіт. Вказує на те, що Кам'янець-Подільська ОДПІ для визначення об'єкту справляння платежу використала кількість гірничої маси, що була підготовлена методом вибуху та знаходилась в кар'єрі.
Представники позивача в судовому засідання позов підтримали та підтвердили обставини на які посилаються у позовній заяві, просять суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Повноважні представники відповідача проти позову заперечують. Вважають позовні вимоги позивача необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підтверджені відповідними доказами, просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з урахуванням наведеного нижче.
Судом встановлено, що державне підприємство "Нігинський кар'єр" зареєстроване рішенням Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації, свідоцтво про державну реєстрацію серії ААЕ №925009, включене до ЄДРПОУ за номером №00373741, взято на податковий облік в органах державної податкової служби 28.10.1993 року за №806, станом на 31.12.2009 року перебуває на обліку в Кам'янець-Подільській ОДПІ.
Основними видами діяльності підприємства є виконання розкривних, гірничопідготовчих, видобувних та дробильно-сортувальних робіт на Нігинсько-Вербецькому родовищі вапняків, розташованого на території Кам»янець-Подільського району в 1,5 км до північного сходу від залізничної станції Нігин, на дільниці Кам»янець-Подільський-Хмельницький, які забезпечують виробництво каменю для цукрової промисловості.
11.08.2010 року згідно п.1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу України" від 04.12.1990 року №509-ХІІ проведена невиїзна документальна перевірка ДП "Нігинський кар'єр" з питань перевірки правомірності нарахування і сплати збору за геологорозвідувальні роботи та плати за користування надрами за період з 01.01.2007 року по 30.06.2009 року.
За результатами перевірки відповідачем складено акт №1585/234 00373741 від 11.08.2010 року, відповідно до висновків акту, перевіркою встановлено порушення вимог п.3 "Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року №115 (з змінами та доповненнями), в результаті чого занижено збір за геологорозвідувальні роботи в сумі 5277,99 грн.: в тому числі за ІІІ квартал 2007 року в сумі 100,40 грн., за ІV квартал 2008 року в сумі 5177,59 грн.; п.3 "Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №264 (з змінами та доповненнями), в результаті чого занижено плату за користування надрами для видобування корисних копалин всього в сумі 134542 грн.: в тому числі за ІІІ квартал 2007 року в сумі 307 грн., за ІV квартал 2008 року в сумі 134235 грн..
На підставі висновків акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією від 26.08.2011 року №0001222342/0 яким позивачеві визначене податкове зобов'язання по платі за користування надрами загальнодержавного значення в сумі 201813 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 134542 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 67271 грн. і №0001212342/0 яким позивачеві визначене податкове зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в сумі 7916,99 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 5277,99 грн. та за штрафними (фінансовими санкціями) в сумі 2639 грн..
Не погоджуючись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до Кам'янець-Подільської ОДПІ, ДПА у Хмельницькій області, ДПА України.
Рішенням Кам'янець-Подільської ОДПІ №24043/10/25-009/61 від 20.10.2010 року про результати розгляду первинної скарги залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 26.08.2010 року №0001222342/0 та №0001222342/0 податковими повідомленнями-рішеннями від 20.10.2010 року №0001222342/1 та №0001222342/1, а скаргу Державного підприємства "Нігинський кар'єр" - без задоволення; рішенням Державної податкової адміністрації у Хмельницькій області про результати розгляду повторної скарги №19503/10/25-036 від 19.11.2010 року залишено без змін податкові повідомлення-рішення Кам"янець-Подільської ОДПІ від 26.08.2010 року №0001222342/0 (від 20.10.10р. №0001222342/1) та №0001212342/0 (від 20.10.10р. №0001212342/1) та рішення Кам"янець-Подільської ОДПІ від 20.10.10р. №24043/10/25-009/61 податковими повідомленнями-рішеннями від 24.11.2010 року №0001222342/2 та №0001222342/2, а скаргу Державного підприємства "Нігинський кар'єр" - без задоволення; рішенням Державної податкової адміністрації України про результати розгляду повторної скарги №2176/6/25-0215 від 01.02.2011 року залишено без змін податкові повідомлення-рішення Кам"янець-Подільської ОДПІ від 26.08.2010 року №0001222342/0 , №0001212342/0 (від 20.10.10р. №0001222342/1, №0001212342/1) та рішення ДПА у Хмельницькій області від 19.11.10р. №19503/10/25-036, прийняте за розглядом повторної скарги (податкові повідомлення-рішення від 24.11.2010р. №0001212342/2, №0001222342/2), а скаргу Державного підприємства "Нігинський кар'єр" - без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Висновки Кам'янець-Подільської ОДПІ щодо заниження збору за геологорозвідувальні роботи та заниження плати за користування надрами для видобування корисних копалин базуються на тому, що позивачем в розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи невірно вказано обсяг погашених корисних копалин (вапняк для цукрової промисловості) за 2007 рік на 307 т. (в формі 5-гр "Звітний баланс запасів корисних копалин" обсяг погашених корисних копалин (вапняк для цукровох промисловості) склав 130220 тонн, згідно поданих розрахунків збору за геологорозвідувальні роботи обсяг погашених корисних копалин (вапняк для цукрової промисловості) склав 129913 тонн) та відповідно занижено суму збору за геологорозвідувальні роботи на 100,40 грн.; за 2008 рік різниця в обсягах погашених корисних копалин (вапняк для цукрової промисловості) 14915 тонн (згідно даних перевірки територіального управління держгірпромнагляду по Хмельницькій області обсяг погашених корисних копалин (вапняк для цукрової промисловості) склав 56380 тонн, згідно поданих розрахунків збору за геологорозвідувальні роботи 41465 тонн) та відповідно занижено суму збору за геологорозвідувальні роботи на 5177,59 грн.. Всього за період з 01.01.2007р. по 30.06.2009р. встановлено заниження плати в сумі 134542 грн.. По платежу за користування надрами невірно вказано в розрахунку плати за користування надрами обсяг погашених балансових запасів корисних копалин (вапняк для цукрової промисловості). За 2007 рік згідно форми 5-гр "Звітний баланс запасів корисних копалин" та даних перевірки територіального управління держгірпромнагляду по Хмельницькій області склав 130220 тонн, за 2008 рік - 56380 тонн, а відповідно до поданих розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин, поданих позивачем за 2007 рік - 129913 тонн (занижено суму плати за користування надрами на 307 грн.), за 2008 рік - 41465 тонн (занижено суму плати за користування надрами на 134235 грн.).
Досліджуючи правомірність вищезазначених висновків відповідача щодо порушення позивачем вимог п.3 "Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99р. №115 та п.3 "Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин" затвердженого Постановою Кабунету Міністрів України від 26.03.08р. №264 судом враховується наведене нижче.
Статтею 11 Кодексу України „Про надра” (далі-Кодекс) визначено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, Державний комітет України по нагляду за охороною праці, Рада Міністрів Республіки Крим, інші державні органи, місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях відповідно до законодавства України.
Відповідно до ст.28 Кодексу користування надрами є платним.
Статтею 33 Кодексу визначено, що відрахування за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах, і повністю надходять до державного бюджету та спрямовуються на розвиток мінерально-сировинної бази. Порядок встановлення нормативів відрахувань за виконані геологорозвідувальні роботи та їх справляння визначається Кабінетом Міністрів України.
Справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, регламентується Порядком встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №115 від 29.01.1999 року (далі Порядок №115) та Інструкцією про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженою спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністрації України №105/309 від 23.06.1999 року, зареєстрованим у Мін'юсті України 16.07.1999 року за №474/3767 (далі - Інструкція).
Згідно з п.3 та п.17 Порядку №115 обсяг погашених запасів корисних копалин визначається як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування, за винятком передбачених технічними проектами втрат корисних копалин в охоронних, бар'єрних ціликах та поблизу неякісно затампованих свердловин, за умови погодження їх обсягів з органами державного гірничого нагляду. Контроль за своєчасністю і повнотою сплати збору за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету здійснюють органи державної податкової служби, а контроль за правильністю обчислення збору здійснюють органи державного геологічного контролю та державної податкової служби шляхом проведення перевірок відповідних документів.
Відповідно до п.п.3.1 п.3 Інструкції об'єктом обчислення збору за геологорозвідувальні роботи є обсяг видобутих корисних копалин - для нафти, конденсату, газу природного, у тому числі і метану вугільних родовищ, торфу, сапропелю, сировини для виготовлення оптичної та п'єзооптичної продукції, сировини ювелірної і ювелірно-виробної, підземних вод (прісних, мінеральних, термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей і мулу та обсяг погашених у надрах запасів корисних копалин - для інших корисних копалин. Обсяг погашених запасів корисних копалин визначається як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування, за винятком передбачених протоколом Державної комісії по запасах корисних копалин або технічними проектами на розробку родовища втрат корисних копалин в охоронних, бар'єрних ціликах та поблизу неякісно затампованих свердловин, за умови погодження їх обсягів з органами державного гірничого нагляду.
Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин» (далі-Порядок №264).
Відповідно до п.3, п.19 Порядку №264 об'єктом справляння платежу є обсяг (кількість) погашених або видобутих корисних копалин, який визначається платником за відповідною інструкцією, затвердженою Мінприроди. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння платежів до бюджету здійснюють органи державної податкової служби. Органи державної податкової служби для забезпечення контролю за правильністю обчислення платником суми збору в частині визначення обсягу (кількості) погашених або видобутих корисних копалин у межах наданої йому ділянки надр, а також коригуючих коефіцієнтів у встановленому законодавством порядку залучають органи державного геологічного контролю і державного гірничого нагляду.
Судом встановлено, що в акті про результати планової виїзної перевірки державного підприємства «Нігинський кар»єр» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 року по 30.06.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007р. по 30.06.2009р. (п.3.4.6) зазначено, що обчислення податкового зобовязання з платежів за користування надрами та збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету буде виконаним після отримання результатів контрольної перевірки органами державного гірничого нагляду. Підставою для таких висновків є відсутність у позивача актів про списання запасів корисних копалин з обліку гірничодобувного підприємства за період з 01.01.2007 року по 30.06.2009 року та Книги обліку списання запасів. А саме виникли умови коли для встановлення правильності визначення податкових зобовязань з платежів за користування надрами в частині документального підтвердження величини обєкту оподаткування обсягу погашених запасів корисної копалини є необхідним залучення до перевірки органу державного гірничого нагляду в частині організації відповідного обліку гірничої діяльності, а також визначення обсягу погашених запасів. Відповідачем 26.10.2009р. направлено запит до ДПА у Хмельницькій області про надання інформації щодо погашених запасів корисних копалин, відображених підприємством в формі 5-гр за перевіряємий період з 01.01.2007р. по 30.06.2009р.. По даному питанню ДПА направило відповідний запит до Державної геологічної служби. На момент проведення перевірки (перевірка проводилась з 20.10.2009р. по 19.11.2009р.) відповідь не надходила.
Проведення перевірки ДП "Нігинський кар'єр" з питань правильності визначення погашених запасів корисних копалин для справляння платежів за користування надрами з 01.01.2007р. по 01.07.2009р. доручено Територіальному управління Держгірпромнагляду по Хмельницькій області. За результатами проведеної територіальним управлінням позапланової оперативної перевірки правильності обліку видобутих корисних копалин та визначення обсягу погашених запасів за 2007-2008рр. та за 1-ше півріччя 2009р. встановлено, що маркшейдерською службою позивача, при складанні звітного балансу запасів корисних копалин за 2008 рік за формою 5 гр., допущено помилку в графі видобуток за 2008 рік (видобуток корисної копалини по звітному балансу запасів відображено в кількості 81,5 тонн, а необхідно - 56,38 тонн (видобуток корисної копалини по обліку (фактично), що вплинуло на залишок запасів станом на 01.01.2009 року і статистичну звітність. За результатами перевірки Територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Хмельницькій області винесено припис №106 від 18.12.2009 року та постанову про накладення адміністративного стягнення від 17.12.2009 року. Припис та постанова про накладення адміністративного стягнення позивачем не оскаржені та не скасовані.
Про результати позапланової оперативної перевірки Територіальне управління Держгірпромнагляду по Хмельницькій області листом №1447 від 21.12.2009 року повідомило Кам»янець-Подільську ОДПІ.
Як наслідок, маркшейдерською службою позивача при складанні звітного балансу запасів корисних копалин за 2008 рік за формою 5-гр допущено помилку у графі видобуток за 2008 рік (видобуток корисної копалини по звітному балансу запасів за формою 5-гр відображено в кількості 81,5 т., а необхідно 56,38 т.). Внаслідок вищевикладеного, невірного зазначення в розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи обсягу погашених балансових запасів корисних копалин (вапняку для цукрової промисловості) відповідачем встановлено заниження збору за геологорозвідувальні роботи за період з 01.01.2007р. по 30.06.2009р. в сумі 5277,99 грн. (за 3-й квартал 2007р. 100,40 грн., за 4-й квартал 2008р. 5177,59 грн.); внаслідок невірного зазначення в розрахунку плати за користування надрами обсягу погашених балансових запасів корисних копалин (вапняк для цукрової промисловості) встановлено заниження плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 01.01.2007р. по 30.06.2009р. в сумі 134542 грн. (за 3-й квартал 2007р.-307 грн., за 4-й квартал 2008р. 134235 грн.).
Факт порушення позивачем вимог п.3 "Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету та його справляння", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року №115 (із змінами та доповненнями); п.3 "Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №264 (із змінами та доповненнями) встановлений в судовому засіданні в результаті дослідження наявних в матеріалах справи доказів.
Підпунктом 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено у разі, коли контролюючий орган самостійно нарахував суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З огляду на викладене відповідачем доведена правомірність податкових повідомлень-рішень, а відтак позовні вимоги про їх протиправними та скасування не підлягають до задоволення.
Враховуючи відмову у позові, згідно ч.3 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, покладаються на нього.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У позові Державного підприємства "Нігинський кар'єр" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.08.2010р. №0001222342/0, №0001212342/0, від 20.10.2010 року №0001222342/1, №0001212342/1, від 24.11.2010 року №0001222342/2, №0001212342/2 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2011 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/< Суддя >
"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк