Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2011 року Справа № 1170/2а-4538/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді СагунаА.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Кіровограді о 10 год. 00 хв. адміністративну справу за позовом Прокурора Кіровського району м.Кіровограда в інтересах держави, в особі, державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд" у Дніпровському регіоні до корпорації "ХХІ століття" про стягнення штрафу у сумі 34000 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кіровського району м.Кіровограда (далі по тексту - Прокурор), діючи в інтересах держави в особі державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд" у Дніпровському регіоні звернувся до суду з позовом до корпорації "ХХІ століття", в якому просив стягнути з відповідача штраф у сумі 34000 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачу видано припис про усунення порушень законодавства про електроенергетику, однак останній ним не виконаний, за що на відповідача накладено штраф у сумі 34000 грн. Постанова відповідачем отримана, сума штрафу не сплачена.
Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких зазначив, що позивачем, станом на 18.11.2011 не надіслано на адресу відповідача копію позовної заяви та додані до неї докази, що робить неможливим реалізувати належним чином право на захист свої прав, свобод та інтересів.
Враховуючи те, що до суду надійшло заперечення відповідача проти позову, на підставі п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України, суд вважає необхідним провести розгляд справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Пунктом 2 статті 121 Конституції України, частиною 2 статті 60 КАС України передбачено, що прокурор забезпечує представництво інтересів держави в суді у випадках передбачених законом.Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
З матеріалів справи встановлено, що підставою звернення прокурора в інтересах держави в державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд" у Дніпровському регіоні до суду з даним позовом стало порушення фінансових інтересів держави, що виявились в недоотриманні коштів відповідним бюджетом.
Тому, відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України розгляд зазначеного позову відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Закону України “Про електроенергетику” здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України та діє у складі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.
Відповідно до Положення про Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, наказу Мінпаливенерго України від 30.05.2002 року № 323 створена Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області (Інспекція Держенергонагляду), яка є структурним підрозділом відокремленого підрозділу Держенергонагляд у Дніпровському регіоні Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”.
Згідно зі статтею 9 Закону України “Про електроенергетику” інспекція Держенергонагляду здійснює нагляд за електричними установами споживачів і суб'єктів електроенергетики та має право давати їм обовязкові для виконання приписи і застосовувати до них в установленому порядку санкції за порушення нормативно-правових норм.
Відповідно до ст.26 Закону України “Про електроенергетику” споживач енергії зобовязаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії і несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно ст.27 Закону України „Про електроенергетику” правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 3, 7 Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312 передбачено, що накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; та державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно п.8 вказаного Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
17 лютого 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Іщенком В.І. проведено перевірку з питань виконання раніше виданого припису № 01/30-0109 від 04.06.2010. Під час перевірки встановлено невиконання пунктів 1,2,4,7,8, 9, 10, 11, що зафіксовано в акті перевірки № 01/30-13-064 (а.с. 13). На підставі зазначеного акту генеральному директору Корпорації «ХХІ Століття»Онул Л.А. виданий припис №01/30-13-031 від 17.02.2011 року, яким приписано до 03 березня 2011 року усунути порушення законодавства про електроенергетику в кількості 8 пунктів (а.с. 14).
Відповідачу вручено зазначений припис, що підтверджується відміткою в рекомендованому поштовому відправленні (а.с. 15).
21 липня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Іщенком В.І. проведено перевірку з питань виконання раніше виданого припису № 01/30-031 від 17.12.2011. Під час перевірки встановлено невиконання пунктів 1,2,4,7,8, 9, 10, 11, що зафіксовано в акті перевірки № 01/30-13-299 (а.с. 16).
На підставі вказаного акту складено акт перевірки(протокол) №01/30-13-299 від 21.07.2011 року, яким зафіксовано ухилення відповідача від виконання припису №01/30-031 від 17.02.2011, чим порушено ч.2, 3, 4 ст. 26 Закону України „Про електроенергетику”, п. 5.1.8 „Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів”, затверджених наказу Мінпаливенерго України №258 від 25.07.2006 ” пп. 4, 5, 13 п. 10.2 „Правил користування електричною енергією”, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996.
Зазначений акт, разом із запрошенням з приводу обґрунтування пояснень щодо невиконання положень припису №01/30-031 від 17.02.2011 вручені відповідачу, що підтверджується відміткою в рекомендованому поштовому відправленні (а.с. 19).
06 вересня 2011 року начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області у звязку з викладеними в акті перевірки(протокол) №01/30-13-299 від 21.07.2011 року порушеннями, винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику №01/30-01-081, якою до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 34000 грн.
Відповідачем зазначена постанова отримана, у встановленому законом порядку не оскаржена, сума штрафних санкцій не сплачена (а.с.21).
Враховуючи викладене, а також те, що позивачем надано фіскальний чек №7696 від 27.10.2011 (а.с.2), суд не погоджується із письмовими запереченням відповідача про те, що відповідачем не отримано копію позовної заяви та додані до неї докази.
Крім того відповідачем отримано ухвалу про відкриття провадження 09.11.2011 однак до суду останній не звертався для ознайомлення з матеріалами адміністративної справи.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що штраф у розмірі 34000 грн. на відповідача накладено обґрунтовано та у порядку визначеному законом, сума штрафу ним не сплачена, а тому підлягає стягненню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються. У відповідності до зазначеної норми, судові витрати належить компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з корпорації "ХХІ століття", розташованого по проспекту Правди, 28 в м.Кіровограді, код ЄДРПОУ 31919835, р/р №26003310118501 в КФ АКБ "Новий", МФО 323453 на користь Державного бюджету України на р/р №31112106700002, банк одержувача ГУДК в Кіровоградській області, код бюджетної класифікації 21081100, код одержувача 24145329, МФО 823016 штраф у сумі 34000 гривень (тридцять чотири тисячі гривень).
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанову піддати негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун