Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/17516/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 55 хвил.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зекунова Е. В.
при секретаріКовальському А.В.
за участю:
прокурор:Профатило О.П.,
представника позивача:Глуховського О.О.,
представника відповідача:не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” про стягнення грошових коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків за податковим боргом у розмірі 26438,54 грн.
В С Т А Н О В И В:
Шахтарський міжрайонний прокурор в інтересах Шахтарської обєднаної державної податкова інспекція звернувся до суду з адміністративним позовом Державного підприємства “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” (далі ДП “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду”) про стягнення заборгованості, мотивуючи свої вимоги тим, що станом на 30.09.2011 р. відповідач має податковий борг у сумі 26438,54 грн.
Посилаючись на порушення відповідачем вимог пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України, яким на платників податків покладений обовязок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, приписи п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20, п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, заявник просив суд стягнути з рахунків ДП “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” у банках з кошти у розмірі суми податкового боргу по земельному податку, збору за спеціальне водокористування, збору за забруднення навколишнього природного середовища, надходжень за геологорозвідувальні роботи 26438,54 гривень.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали та просили його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України у разі повторного неприбуття відповідача - який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням зазначеного суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Пунктом 2 ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладено обовязок представництва інтересів держави в суді.
За змістом ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратурою здійснюється представництво інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
У відповідності до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Таким чином, позивач Шахтарська обєднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України “Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач - Державне підприємство “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” є юридичною особою, має в своєму складі відокремлений підрозділ «Шахта «Постніківська-2», який знаходиться на податковому обліку в Шахтарській обєднаній державній податковій інспекції.
Відокремлений підрозділ «Шахта «Постніківська-2» ДП «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі виконавчим комітетом Донецької міської ради. Перебуває на обліку у Шахтарській ОДПІ як платник податків з 16.03.2009р. за №11501.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України, який набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Суд зазначає, що податковим законодавством встановлені два способи визначення суми податкового зобовязання: самостійно платником (перший) та контролюючим органом (другий).
Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Таким чином, у разі подання декларації з визначенням відповідних сум до сплати до бюджету, у платника податків виникає обовязок сплатити цю суму до відповідного бюджету у встановлений законом строк.
За змістом пункту 54.3. статті 54 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Статтею 57 Податкового кодексу України встановлено, що Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (п.57.1.)
У разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.(57.2.)
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.( 57.3.)
Судом встановлено, що за період фінансово-господарської діяльності у ДП “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” виник податковий борг по у розмірі 26438,54грн. по наступним видам податків та зборів:
1.Збір за геологорозвідувальні роботи.
Відповідачем самостійно згідно поданих розрахунків від 19.11.09р. №27685 та від 05.02.10р. №33274 нараховано збору у сумі 2233,98грн. Згідно податкового повідомлення-рішення від 17.02.10р. №0003331543/0 за невчасну сплату нараховані фінансові санкції у сумі 561,46грн. Також за невчасну сплату нарахована пеня у сумі 38,79грн.
Загальна заборгованість по збору за геологорозвідувальні роботи станом на 27.09.2011р. складає 2834.23грн.
Термін сплати зазначених податкових зобов'язань минув.
2.Збір за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідачем самостійно згідно поданого розрахунку від 07.08.09р. №19540 нараховано збору у сумі 12982,41грн. Згідно податкового повідомлення-рішення від 08.04.11р. №0000071543 за невчасну сплату нараховані фінансові санкції у сумі 69.45грн. Також за невчасну сплату нарахована пеня у сумі 21,18грн.
З урахуванням часткової сплати у сумі 347.23грн. загальна заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища станом на 27.09.2011р. складає 12725,81грн.
Термін сплати зазначених податкових зобов'язань минув.
3.Збір за спеціальне використання води.
Відповідачем самостійно згідно поданих розрахунків від 07.05.10р. №7587. від 09.08.10р. №13650, від 09.08.10р. №13649. від 09.11.10р. №19539, від 09.02.11р. №25675. від 08.08.11р. №9006239235 нараховано збору у сумі 6422,13грн. Згідно податкового повідомлення-рішення від 08.08.11р. №0000081543 за невчасну сплату нараховані фінансові санкції у сумі 107,28грн.
На час звернення з позовом до суду, з урахуванням часткової сплати у сумі 272,67грн. загальна заборгованість по збору за спеціальне використання води станом на 27.09.2011р. складала 6256.74грн. Термін сплати зазначених податкових зобов'язань минув.
З урахуванням часткової сплати за період з 27.09.2011р. до 21.11.2011р., згідно зворотного боку облікової картки станом на 21.11.2011р. заборгованість по збору за спеціальне використання води складає 535,45 грн.
4.Земельний податок з юридичних осіб.
Відповідачем самостійно згідно поданих розрахунків від 01.02.10р. №1884, від 31.01.11р. №1746 нараховано збору у сумі 4630.21 грн.
З урахуванням часткової сплати у сумі 8,45грн. загальна заборгованість по земельному податку з юридичних осіб станом на 27.09.2011р. складає 4621,76грн.
Термін сплати зазначених податкових зобов'язань минув.
Шахтарською ОДПІ приймались заходи по погашенню податкового боргу. На підставі п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-III від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" 20.08.2009р. за №1/163 була сформована та направлена перша податкова вимога, а 24.09.2009р. за № 2/178 друга податкова вимога. 29.10.2009р. винесено рішення про звернення стягнення на активи платника податків. Згідно акту опису активів № 33 від 05.10.2009р. проведено опис активів на суму - 27482.00грн. Від 12.10.2009р. активи підприємства відповідно зазначеного акту опису зареєстровано в податкову заставу в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Застосовані Шахтарською ОДПІ міри примусового погашення податкового боргу не дозволили ліквідувати заборгованість підприємства перед бюджетом і мобілізувати кошти.
Станом на 21.11.2011р. відповідач має загальний несплачений податковий борг у сумі 20717,25грн.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового Кодексу України встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків.
Доказів оскарження чи скасування податкових повідомлень-рішень, якими ДП “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” були визначені податкові зобовязання відповідач суду не надав.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 36.5 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3. передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено дотримання позивачем строку звернення до суду, встановленого пунктом 95.2. статті 95 Податкового кодексу України та наявність у відповідача відкритих банківських рахунків, з яких податкова інспекція може стягнути кошти в рахунок погашення наявного податкового боргу.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 3 статті 50 Бюджетного кодексу України, органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів (обовязкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.
Доказів сплати податкового боргу відповідач не надав суду. Наявність податкового боргу у сумі 20717грн. 25коп. на час розгляду справи підтверджена податковим органом шляхом надання суду розрахунку суми податкового боргу та зворотнім боком облікової картки. З урахуванням зазначеного позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Податкового кодексу України , Закону України “Про державну податкову службу в Україні” та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” про стягнення грошових коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків за податковим боргом у розмірі 26438,54 грн. - задовольнити частково.
Стягнути в бюджет України з рахунків Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» у банківських установах кошти у сумі 20717 (двадцять тисяч сімсот сімнадцять) грн. 25 коп. в рахунок погашення податкового боргу по наступним видам податків і зборів:
збору за геологорозвідувальні роботи у сумі 2834,23грн. код платежу 3021081400 на р/рахунок № 31117080700093 в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038. МФО 834016;
збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 12725,81грн. код платежу 8519050200 на р/рахунок № 33111329700093 в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038, МФО 834016;
збору за спеціальне використання води у сумі 535,45 грн. код платежу 8513020100 на р/рахунок № 331 16357700093 в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області. ОКПО 34687038, МФО 834016;
земельного податку з юридичних осіб у сумі 4621,76грн. код платежу 5313050100 на р/рахунок № 33210811700093 в УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038. МФО 834016.
В решті позовних вимог відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 23 листопада 2011 року.
Повний текст постанови виготовлений 28 листопада 2011 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Зекунов Е. В.