Справа № 2-а-6142/08
П О С Т А Н О В А
Іменем України
м. Харків 11 серпня 2008 року
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Тацій Л. В.
при секретарі - Андрієць М.О.
за участю:
представника позивача – Горелкова В.М., діє на підставі доручення від 18.06.2008 за № 0610-191/1395,
представника відповідача – Волк З.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми „Мон” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського оружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд стягнути з Приватної фірми „Мон” на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році у сумі 2971,68 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, в обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Відповідачем було подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік до Жовтневого районного центру зайнятості станом на 12.04.2007 та 01.10.2007 року. Відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив для працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача складає 1 робоче місце. Відповідачем не виконано норматив 1 робоче місце по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві відповідача за 2007 рік становить 5811,11 грн. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незаняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році становить 2905,56 грн. На момент звернення до суду відповідачем адміністративно-фінансові санкції не сплачені. Пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 15.04.2008 становить 66,12 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 2971,68 грн.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, в обгрунтування яких зазначив, що приватна фірма „Мон” повідомляла Жовтневий районний центр зайнятості населення про наявність вакантних робочих місць для працевлаштування інвалідів, до суду надав копії звітів про наявність вакансій (а.с. 18-19).
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до звіту встановлено, що на підприємстві відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників за звітній період становить 9 осіб, норматив для створення робочих місць для працевлаштування інвалідів на 2007 рік встановлено у кількості 1 особа, середньооблікова чисельність інвалідів на підприємстві у 2007 році 0 осіб, фонд оплати праці штатних працівників в 2007 році склав 52,3 тис. грн., середньорічна заробітна плата на підприємстві в 2007 році складала 5811,11 грн.(а.с. 5), сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2007 рік 2905,56 грн. (а.с. 4).
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, яка діє на цей час в редакції Закону України від 06.10.2005 року № 2960-IV, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Вказана вище адміністративно господарська санкція застосовується за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Так, відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, для яких це місце роботи є основним.
Працевлаштування – це система організаційних, економічних і правових заходів, направлених на забезпечення трудової зайнятості населення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що покладення на підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, обов’язку працевлаштування інвалідів, передбачає виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, створення для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів. Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідачем нараховано суму адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів. Згідно зі звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік, вони складають 2905,56 грн.( а.с. 5).
Згідно з ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Судом встановлено, що відповідач подав данні до Жовтневого районного центру зайнятості про наявність вакансій для інвалідів протягом 2007 року (а.с. 18, 19), однак відповідачем до суду не надано підтвердження, що центрами зайнятості інваліди для працевлаштування не направлялися, не надано відповідачем і доказів вжиття інших заходів з працевлаштування інвалідів, зокрема щодо виділення та створення спеціальних робочих місць для інвалідів, створення для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, подання оголошень про наявність вакантних робочих місць для інвалідів та т.і.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито всіх заходів для виконання нормативу робочих місць, для працевлаштування інвалідів, оскільки кількість поданих звітів до Жовтневого РЦЗН не дає підстав вважати вказані дії систематичними.
Позивачем було нараховано пеню в розмірі 66,12 грн. (а.с. 4).
Суму адміністративно-господарських санкцій та пені відповідачем сплачені не було.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 31.01.07, ст. 218 ГК України, ст.ст. 9, 71, 94, 110, 111, 121, 122, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми «МОН» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Приватної фірми «МОН» (ідентифікаційний код 21212918, місце знаходження – вул. Нариманова, 10А, м. Харків, 61064) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 24134567, Держпром, 1 під’їзд, 1 поверх, м. Харків, 61022) адміністративно-господарські санкції та пеню за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році у сумі 2971,68 (дві тисячі дев’ятсот сімдесят одна грн. 68 коп.) грн.
3. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 13 серпня 2008 року.
Суддя Л.В. Тацій