ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду
в складі:
головуючого-судді Олендера І.Я.,
суддів Шавеля Р.М., Заверухи О.Б.
при секретарі Соколовській А.С.,
з участю осіб :
від позивача – Шеремета В.В. – представник,
від відповідача– Мельник В.В. – представник,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові
апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у місті Хмельницькому
на постановуГосподарського суду Хмельницької області від 01 листопада 2007 року в справі № 15/16/505-НА
за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Октант»
до Державної податкової інспекції у місті Хмельницькому
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення№ 00000835/0/5448 від 09 липня 2007 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 172487 грн. 50 коп., -
в с т а н о в и л а :
В липні 2007 року позивач – ЗАТ «Октант» звернувся до Господарського суду Хмельницької області з адміністративним позовом до ДПІ в м.Хмельницькому в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00000835/0/5448 від 09 липня 2007 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 172487 грн. 50 коп.
01 листопада 2007 року господарським судом Хмельницької області прийнято постанову вданій справі № 15/16/505-НА за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Октант» до Державної податкової інспекції у місті Хмельницькому про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00000835/0/5448 від 09 липня 2007 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 172487 грн. 50 коп., якою позов було задоволено в повному обсязі.
Прийняту постанову суд першої інстанції мотивує тим, що дії відповідача є неправомірними, оскільки штрафна санкція відповідно до п.п.17.1.3 ст.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначається виходячи із донарахованої суми податкового зобов’язання.
Вказану постанову суду в апеляційному порядку оскаржив відповідач ДПІ в м.Хмельницькому, представник якої покликається, що така прийнята з порушенням норм матеріального права.
Як на доводи в своїй апеляційній скарзі представник відповідача покликається на те, що за наслідками перевірки ЗАТ «Октант» встановлено заниження податкових зобов'язань по податку на прибуток за півріччя 2006 р. у розмірі 350813,00 грн., за І-квартал 2007р. у розмірі 17686,00 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 178943 грн. відповідно до вимог п.п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000р. та Наказу ДПА України «Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» в редакції наказу від 10.08.2005р. №326.
Представник апелянта – відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримв та просить таку задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги та просить таку відхилити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта – відповідача на підтримання доводів апеляційної скарги, пояснення представника позивача на заперечення проти доводів такої, вивчивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції – скасувати та прийняти нову про відмову в задоволені позову.
Так, як вбачається з матеріалів справи 26.06.2007р. працівниками ДПІ у м. Хмельницькому проведено виїзну планову перевірку ЗАТ «Октант» код ЄДРПОУ 30145299 з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2007р. За результатами перевірки складено акт № 3933/23-4/30145299 (а.с.8-19).
У акті перевірки зазначено, що перевіркою правильності визначення суми податку на прибуток встановлено заниження податку на прибуток за перевіряємий період на 12911 грн., в т. ч. заниження податку на прибуток у розрізі наступних звітних періодів: півріччя 2006р. - на 350813 гри.: І кв.2007р.-17686 грн.; та завищення податку на прибуток у розрізі наступних звітних періодів: три квартали 2006р.- на 3000 грн.; 2006р. - на 4775 грн.
Заниження податку на прибуток встановлено у зв'язку з порушенням п.п.4.1.1, пп.4.1.6 п.4.1 ст. 4, пп.5.2.1, пп.5.2.5, пп.5.2.10 п.5.2 ст.5, пп. 5.3.9, пп.5.3.2, пп.5.3.3 п.5.3, п.5.9 ст.5, пп.5.4.7, пп.5.4.10 п.5.4 ст.5, пп.5.5.1 п.5.5 ст.5, пп.5.6.1 п.5.6 ст.5, пп.5.7.1 п.5.7 ст.5, п.6.1 ст.6, пп.8.2.1 п.8.2 ст.8, п.8.3 ст.8, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, пп.8.7.1 п.8.7 ст.8, пп. 11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР із змінами і доповненням, при визначенні валових доходів, валових витрат та амортизаційних відрахувань.
На підставі акту перевірки №3933/23-4/30145299 ДПІ у м. Хмельницькому прийнято податкове повідомлення-рішення №0000083500/0/5448 від 09.07.2007р., яким визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток в розмірі 12911грн. та донараховано штрафні санкції в розмірі 178943грн.(а.с.20).
При цьому колегія суддів апеляційної інстанції враховує, що за результатами проведеної виїзної планової перевірки ЗАТ «Октант» було встановлено порушення, в частині повноти та правильності нарахування податкових зобов'язань по податку на прибуток. Зокрема, перевіркою встановлено заниження податку на прибуток за рахунок порушення пп.4.1.1 пп.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п.5.2.1,п.п.5.2.5, п.п.5.2.10 п.5.2 ст.5 п.п.5.3.9 п.п.5.3.2,п.п5.3.3 п.5.3, п.5.9 ст.5, п.п.5.4.7, п.п.5.4.10 п.5.4 ст.5, п.п.5.5.1 п.5.5 ст.5, п.п.5.6.1 п.5.6 ст.5, п.п.5.7.1 п.5.7 ст.5, п.6.1 ст.6, п.п.8.2.1 п.8.2 ст.8, п.8.3 ст.8, п.п8.1.1 п.8.1 ст.8, п.п.8.7.1 п.8.7 ст.8, п.п. 11.3.1 п. 11.3.1 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р №334/94-ВР із змінами та доповненнями, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток на 12911 грн., в т.ч. : занижено у розрізі наступних звітних періодів: півріччя 2006р. - на 350813 грн.; І кв.2007р.-17686 грн.; та завищено у розрізі наступних звітних періодів: три квартали 2006р. - на 3000 грн.; 2006р. - на 4775 грн.
У відповідності до п.п. «б» п.п.4.2.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями), контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства застосовуються у розмірах, визначених ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями).
Крім того, розрахунок штрафник санкцій проводиться із врахуванням вимог Наказу ДПА України «Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» в редакції наказу від 10.08.2005р. №326, а саме: Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями), у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Пунктом 2.8 Наказу ДПА України «Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» в редакції наказу від 17.03.2001р. №110 (зареєстрованого в Мін'юсті 28.03.2001р. №268/5459) із змінами та доповненнями визначено, що «недоплата - заниження суми податкового зобов'язання за відповідні базові податкові (звітні) періоди...».
Відповідно до вимог п.п. 11.1. ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. №334/94-ВР із змінами та доповненнями, звітним податковим періодом по справлянню податку на прибуток є календарний квартал, півріччя, три квартали, рік.
Колегія суддів вважає, що за наслідками перевірки ЗАТ «Октант» встановлено заниження податкових зобов'язань по податку на прибуток за півріччя 2006 р. у розмірі 350813,00 грн., за І-квартал 2007р. у розмірі 17686,00 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 178943 грн. відповідно до вимог п.п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000р. та Наказу ДПА України «Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» в редакції наказу від 10.08.2005р. №326.
Суд першої інстанції на думку колегії суддів, вирішуючи даний адміністративний спір по суті належної оцінки даним фактам не надав, як наслідок невірно застосував норми матеріального права та скасував спірне податкове повідомлення рішення.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів вважає, що дії відповідача, в частині прийняття оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення –рішення, є правомірними.
Відповідно до ст.159 КАС України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Враховуючи вище наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, не об’єктивно і всебічно не з’ясованих обставинах, не відповідає вимогам ст.ст.2,10,11,71,72,86,138,143,159,161-163 КАС України, прийнята з порушенням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги відповідача її спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів –
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції в м.Хмельницькому, -задовольнити.
Постанову Господарського суду Хмельницької області від 01 листопада 2007 року в справі № 15/16/505-НА за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Октант» до Державної податкової інспекції у місті Хмельницькому про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00000835/0/5448 від 09 липня 2007 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 172487 грн. 50 коп, - скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позову Закритого акціонерного товариства «Октант» до Державної податкової інспекції у місті Хмельницькому про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00000835/0/5448 від 09 липня 2007 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 172487 грн. 50 коп., - відмовити.
Постанова набирає законної сили негайно після проголошення.
На постанову апеляційного суду може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України – з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя : І.Я.Олендер
Судді: Р.М.Шавель
О.Б.Заверуха