Постанова № 19744740, 06.12.2011, Гощанський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
2-а-855/11
Номер документу
19744740
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-855/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.12.2011

Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Чорноус Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов прокурора Гощанського району в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 2 групи, захворювання якого пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому має право на отримання пенсії згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Постановою Гощанського районного суду Рівненської області від 29 березня 2011 року, яка залишена в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2011 року, позов прокурора Гощанського району в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії було задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати та ненарахування йому пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та зобов’язано провести перерахунок його пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 26 травня 2009 року по день винесення постанови - 29 березня 2011 року .

Відповідач на виконання вказаної постанови суду нарахував та провів виплату пенсії ОСОБА_1 лише по 29 березня 2011 року, а надалі після вказаної дати знову продовжує нараховувати та виплачувати пенсію з порушенням діючого законодавства в розмірах, що нараховувалися до дня звернення до суду.

15 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою з приводу здійснення нарахування і виплати пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 29 березня 2011 року . Однак , управлінням Пенсійного фонду України в Гощанському районі надано відповідь заявнику 19.10.2011 року , якою відмовлено у нарахуванні та виплаті пенсії у передбаченому законодавством розмірі.

За таких обставин прокурор вважає , що строк звернення до суду ОСОБА_1 пропущено з поважної причини.

Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати та ненарахування ОСОБА_1 пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, неправомірними та зобов’язати провести перерахунок пенсії позивача відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 29 березня 2011 року і по 22 липня 2011 року.

Ухвалою Гощанського районного суду від 15.11.2011 року було визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення з позовом до суду , поновлено строк звернення з позовом до суду і відкрито провадження у справі з 29 березня 2011 року.

Відповідач в поданих суду письмових запереченнях проти позову позов не визнав і вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актам, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши надані суду позовну заяву, заперечення проти позову, письмові докази, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як видно з матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і йому встановлено другу групу інвалідності.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих першої категорії, що є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Як передбачено ст.53 цього ж Закону, виплата додаткової пенсії, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до ч.4 ст. 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Це право гарантоване позивачеві ч.2 ст.46 Конституції України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», на яку посилається відповідач у своїх письмових запереченнях проти позову і на підставі якої була нарахована пенсія ОСОБА_1 , виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., оскільки остання істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно із ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Тому в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен проводитися , виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Крім того, судом встановлено, що в ОСОБА_1 вже звертався до суду з позовом до відповідача про визнання дій та рішень протиправними та зобов’язання вчинити певні дії. Постановою Гощанського районного суду Рівненської області від 29 березня 2011 року, яка залишена в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2011 року, позов прокурора Гощанського району в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії було задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати та ненарахування йому пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та зобов’язано провести перерахунок його пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 26 травня 2009 року по день винесення постанови - 29 березня 2011 року.

Не дивлячись на вказані рішення судів, відповідач продовжує допускати порушення вимог чинного законодавства, що стосується захисту прав позивача, як особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

06 липня 2011 року на виконання п.7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року прийнято постанову КМ України №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" якою, зокрема, визначено розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та розміри підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постанова набрала чинності 23 липня 2011 року

За таких обставин суд вважає,що позов підлягає до задоволення повністю за період з 29 березня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Абзац 9 ч.1 ст.256 КАС України передбачає, що постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, підлягають негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць згідно п.1 ч.1 ст. 256 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 159, 162, 163, 183-2 , 256 КАС України, в силу ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов прокурора Гощанського району в інтересах ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати та ненарахування ОСОБА_1 пенсії та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області (35400, вул. Незалежності, 35 смт. Гоща Рівненської області код ЗКПО 22553001) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 29 березня 2011 року по 22 липня 2011 року з врахуванням вже проведених виплат.

Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць .

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : Чорноус