ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-2456/08
“24” липня 2008 року
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого – судді Зінченко А.В.,
За участю секретаря – Король Д.О.
За участю представника позивача – Щебаніц Н.М.
Представника відповідача – не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовомХарківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми «Автоспектр» про стягнення адміністративно – господарської санкції,-
встановив :
Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватної фірми «Автоспектр» та просить суд стягнути санкцію за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році у сумі 4249,20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно ч. 11 ст.19 Закону норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, передбачено, що суми адміністративно – господарських санкцій перераховуються роботодавцями на рахунок, відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2006 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 23 особи.
Відповідно ст. 19 Закону, на підприємстві Приватна фірма „Автоспектр” у 2006 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 1 робоче місце. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб.
Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 5488 грн.24 коп.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 4513 грн. 04 коп. На момент звернення до суду сплачено 513,04 грн. Пеня станом на 09.01.2008 року становить 249 грн. 20 коп. Загальна сума заборгованості складає 4249 грн. 20 коп.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю Шебаніц Н.М. позовні вимоги підтримала повністю, пославшись на обставини викладені в позовній заяві, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, причину неявки суду не повідомив, надав до суду заперечення на позовну заяву. Відповідач вважає неможливим погодитись з законністю вимог Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 року № 70 встановлена необхідність для підприємств, установ, організацій всіх форм власності постановка на облік у Фонді соціального захисту інвалідів України та сплати адміністративно – господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для інвалідів. Зі звіту поданого про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік вбачається, що у ПФ „Автоспектр” повинен був працювати 1 інвалід, що і виконано на даний час. Однак, оскільки Постанова Кабінету Міністрів України № 70 прийнята 30.01.2007 року, тобто після закінчення календарного 2006 року, а Закон, за загальноприйнятими нормами права не має зворотної сили в часі, відповідач не порушив законодавства про соціальний статус інвалідів, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій є неприпустимим. До того ж, у 2007 році вимоги діючого законодавства були виконані в повному обсязі, до фірми працевлаштований інвалід. Крім того, ПФ „Автоспектр” до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів після проведення було надано листа, в якому фірма зауважувала, що жодної вимоги про необхідність працевлаштування інвалідів від Фонду не надходило. Також від позивача листи-претензії, вимоги тощо до ПФ „Автоспектр” не надходили.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення повісток з поштовими повідомленнями за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, які повернулися до суду з відміткою про отримання.
Суд вважає, що повторне не з’явлення відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини:
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, але покладається обов'язок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць державну службу зайнятості та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Наказом Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998 р., затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.
Відповідачем у 2006р. не направлялись до районного центру зайнятості звіти по формі № 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках, що підтверджується наданими позивачем копіями листа Жовтневого районного центру зайнятості № 86 від 15.01.08р.
Викладене свідчить про не виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” та належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами, а також, якщо не приймались заходи, спрямовані на недопущення порушення.
Однак відповідачем не були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.
Посилання відповідача на те, що жодної вимоги про необхідність працевлаштування інвалідів від Фонду до підприємства не надходило безпідставні.
Крім того, ч.11 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2006 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 23 особи.
Відповідно ст. 19 Закону, на підприємстві Приватної фірми «Автоспектр» у 2006 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 1 робоче місце. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 0 осіб. Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.
Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 4513 грн.04 коп. Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році, становить 4513 грн. 04 коп. На момент звернення до суду підприємством сплачено 513 грн. 04 коп. Пеня станом на 09.01.2008 року становить 249 грн. 20 коп. Загальна сума заборгованості складає 4249 грн. 20 коп. і на даний час відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Приватної фірми «Автоспектр» адміністративно – господарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році у сумі 4249,20 грн. нормативно та документально обґрунтовані, не суперечать діючому законодавству, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Приватної фірми «Автоспектр» про стягнення адміністративно – господарської санкції - задовольнити.
Стягнути з Приватної фірми «Автоспектр» (код ЄДРПОУ 31149011) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., кім. 16, р/р 31219230700003 управління Держказначейства у Дзержинському районі, код 24134567, МФО 851011 ГУДК у Харківській області) адміністративно – господарську санкцію за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в 2006 році, в сумі 4249 (чотири тисячі двісті сорок дев’ять) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 29 липня 2008 року.
Суддя А.В. Зінченко