Рішення № 1964978, 26.05.2008, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
26.05.2008
Номер справи
11/74-08-1891
Номер документу
1964978
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

Справа

За позовом: Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудівництва Виконавчого комітету Одеської міської ради;

До відповідача: Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1;

про стягнення 2544,00 грн.

Суддя Власова С.Г.

Представники:

Від прокуратури: Ротлипко А.В. (за довіреністю);

Від позивача: Неклеса Ю.В. (за довіреністю);

Від відповідача: ОСОБА_1 (за паспортом);

СУТЬ СПОРУ: 08.05..2008 р. за вх. № 2634 Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудівництва Виконавчого комітету Одеської міської ради (далі -Позивач) звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (далі -Відповідач) про стягнення плати за тимчасове користування місцями для розташування спеціальних конструкцій в сумі 2544,00 грн.

Позивач на позовних вимогах наполягає.

Прокурор позовні вимоги підтримує.

Відповідач позовні вимоги визнає.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне:

Посилаючись на ст.ст. 16, 26 Закону України „Про рекламу”, Прокурор вказує, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади.

Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами є органом, уповноваженим регулювати діяльність, пов'язану з розміщенням зовнішньої реклами у м. Одесі.

Прокуратурою Суворовського району м. Одеси було проведено перевірку щодо додержання фізичними особами - підприємцями вимог Законів України „Про рекламу” та „Про благоустрій населених пунктів”.

Заступник Прокурора зазначає, що за результатами перевірки було встановлено, що Ф.О.П. ОСОБА_1 без право-установчих документів розташувала рекламу за адресою: м. Одеса, Катерининська, 6 у вигляді банеру на стіні, що є порушенням „Правил розміщення зовнішньої реклами”, затверджених Рішенням МВК від 18.06.04 р. № 326. Як зазначає Прокурор, було виявлено, що конструкція зовнішньої реклами встановлена з порушенням правил, а саме без дозволу на розміщення, про що 01.02.2005 р. складено акт № 904/13. Відповідачу внесено припис № 904/13 від 01.02.2005 р. щодо необхідності демонтувати конструкцію своїми силами до 04.02.2005 р. та роз'яснено, що в разі невиконання припису, згідно з розпорядженням міського голови від 27.09.2004 р. № 1319-01р „Про спеціалізоване підприємство, що здійснює демонтаж рекламних конструкцій” будуть здійснені демонтажні роботи. 01.08.2005р. було проведено повторну перевірку, про що складений акт № 616/15 від 01.08.2005 р., внесено припис № 567 від 01.08.2005 р. щодо необхідності демонтувати конструкцію своїми силами до 04.08.2005 р. та роз'яснено, що в разі невиконання припису, згідно з розпорядженням міського голови від 27.09.2004 р. № 1319-01 р „Про спеціалізоване підприємство, що здійснює демонтаж рекламних конструкцій”, будуть здійснені демонтажні роботи.

Згідно розрахунку, наданого Прокурором, плата за тимчасове користування місцем для розташування зовнішньої реклами складає 2 544,00 грн. Зазначена сума Відповідачем добровільно не сплачена.

Посилаючись на невиконання Відповідачем вимог Законів України „Про рекламу”, „Про благоустрій населених пунктів” та „Правил розміщення зовнішньої реклами”, затверджених Рішенням МВК від 18.06.04 № 326 в м. Одесі” Прокурор зазначає, що Ф.О.П. ОСОБА_1 завдає шкоду місцевому бюджету, інтересам міста та держави, його власності, та призводить до ненадходження в бюджет коштів.

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 16 Закону України „Про рекламу” від 03.07.1996 р., Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 26 Закону України „Про рекламу” від 03.07.1996 р., контроль за дотриманням законодавства України про рекламу, зокрема, здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудівництва Виконавчого комітету Одеської міської ради є органом, уповноваженим регулювати діяльність, пов'язану з розміщенням зовнішньої реклами у м. Одесі.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 27 Закону України „Про рекламу” встановлено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Статтею 16 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” закріплено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами.

Постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.03 затверджені типові Правила розміщення зовнішньої реклами, які регулюють відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та встановлюють порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.

Відповідно до п.3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за № 2067 від 29.12.2003 р., зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами міських рад, а п.24 Правил встановлено, що лише виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.

Згідно п. 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за № 2067 від 29.12.2003 р. плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування. При цьому площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу. Для не наземного та не дахового рекламного засобу площа місця дорівнює площі вертикальної проекції цього засобу на уявну паралельну їй площину.

Відповідно до ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” акти виконавчого комітету міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Згідно п. 47 „Правил розміщення зовнішньої реклами”, затверджених Рішенням міськвиконкому від 18.06.2004 р. за № 326, розповсюджувач зовнішньої реклами винний у порушенні Правил несе відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:

1) договори та інші правочини;

2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;

3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;

4) інші юридичні факти.

Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.

З огляду на вищевикладене, Відповідач повинен був у встановленому законом порядку отримати відповідний дозвіл на розміщення зовнішньої реклами і здійснювати оплату за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів.

Так, Прокуратурою Суворовського району м. Одеси було проведено перевірку щодо додержання фізичними особами - підприємцями вимог Законів України „Про рекламу” та „Про благоустрій населених пунктів”, за результатами якої виявлено, що Ф.О.П. ОСОБА_1, самовільно без право-установчих документів (без дозволу на розміщення) розташувала рекламу за адресою: м. Одеса, Катерининська, 6 у вигляді банеру на стіні, про що 01.02.2005 р. складено акт № 904/13.

Відповідачу було винесено припис № 904/13 від 01.02.2005 р., щодо необхідності демонтувати конструкцію своїми силами до 04.02.2005 р. та роз'яснено, що в разі невиконання припису, згідно з розпорядженням міського голови від 27.09.2004 р. № 1319-01р „Про спеціалізоване підприємство, що здійснює демонтаж рекламних конструкцій” будуть здійснені демонтажні роботи.

01.08.2005 р. Прокуратурою Суворовського району м. Одеси було проведено повторну перевірку, про що складений акт № 616/15 від 01.08.2005 р. За цим актом, також внесено припису № 567 від 01.08.2005 р. щодо необхідності демонтувати конструкцію своїми силами до 04.08.2005 р. та роз'яснено, що в разі невиконання припису, згідно з розпорядженням міського голови від 27.09.2004 р. № 1319-01р „Про спеціалізоване підприємство, що здійснює демонтаж рекламних конструкцій” будуть здійснені демонтажні роботи.

Згідно розрахунку Позивача плата за тимчасове користування місцем для розташування зовнішньої реклами складає 2544,00 грн.

Відповідачем добровільно плата за тимчасове користування місцем для розташування зовнішньої реклами сплачена не була.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Судові витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести на Відповідача, згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудівництва Виконавчого комітету Одеської міської ради (65026, м. Одеса, вул. Польський узвіз, 10, п/р 26001129141 в ВАТ „МТБ”, МФО 328168, код 25830211) -2544,00 грн.

3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1):

- до Державного бюджету України (п/р 31114095700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460) 85 (вісімдесят п'ять) грн. держмита;

- до Державного бюджету України (п/р 31217259700008 в ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050000, символ звітності банку 259) - витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн.

Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписане 30.05.2008 р. в порядку статті 85 ГПК України.

Суддя Власова С.Г.