Єдиний державний реєстр судових рішень Справа 3-645/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.11.2011 року смт. Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області, Гончарук М.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Іллінецької МДПІ Вінницької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Шепетівка, Хмельницької області жителя АДРЕСА_1, працює головою ФГ "Агроросток" АДРЕСА_2,
за ст.1631 ч.1 КупАП,
В С Т А Н О В И В:
12.10.2011 року в Оратівський районний суд надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2, по ст.163-1 ч.1 КУпАП.
З матеріалів адміністративної справи вбачається , що 30.09.2011 року при проведенні позапланової виїздної перевірки ФГ "Агроросток з 01.01.2009 р по 30.06.2011 р , юридична адреса АДРЕСА_2 , голова ФГ "Агроросток" ОСОБА_2 порушив п.п. 3.1.3, п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, п.п. 7.3.1 п.7.3 ст.7, п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7, п.6 ст.8-1 Закону України від 03.04.1997 р № 168/97 ВР "Про податок на додану вартість"( із змінами та доповненнями), ст.187, ст.188, ст.198, с.199, ст.209 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р № 2755-УІ, в результаті чого занижено податок на додану вартість за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року в сумі 47149 грн.
ОСОБА_2, будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, в судове засідання не з'явився причини неявки суд не повідомив.
Суд, вивчивши матеріали справи, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення АА № 056954 від 30.09.2011 року, заперечення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що в період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року у відповідності до вимог ст.81 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97 ВР від 03.04.1997 року (із змінами та доповненнями чинними в даному періоді) та ст.209 Податкового кодексу України від 02.12.2010року №2755-УІ ФГ "Агроросток" застосовувало спеціальний режим оподаткування ПДВ та подавало щомісячно до податкового органу дві податкові декларації з податку на додану вартість:
-декларація скорочена - за результатами операцій із поставки сільськогосподарських товарів (послуг), згідно якої податкові зобов'язання залишаються у розпорядженні нашого господарства;
- декларація загальна - за результатами операцій із поставки не сільськогосподарської продукції власного виробництва, згідно якої податкові зобов'язання підлягають сплаті до бюджету.
Пункт 8.2 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97 ВР від 03.04.1997 року "Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей."
Пункт 209.2. Податкового кодексу України "Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей."
ФГ "Агроросток" протягом періоду, що перевірявся, не зменшувало своїх податкових зобов'язань з податку на додану вартість, а відображала свої зобов'язання у відповідності з п.81.2 ст.81 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР та п.209.2 ст.209 Податкового кодексу України.
Податковою інспекцією, в особі ОСОБА_3, не було виявлено фактів зменшення загальної суми податкових зобов'язань податку на додану вартість.
При перевірці було встановлено, що землі в кількості 185,42 га, що складає 17,5% від загальної кількості земель (1057 га), орендуються ФГ "Агроросток" без державної реєстраціїї у Відділі Держкомзему у Оратівському районі Вінницької області, а саме:
-землі в кількості 170,67 га, які знаходяться на території Чагівської сільської ради за межами с.Мала Ростівка, орендуються ФГ "Агроросток" на підставі договору оренди від 27 березня 1998 року укладеним між ФГ "Агроросток" та членами колективу КСП "Росток" с. Мала Ростівка;
-землі в кількості 9,49 га, які знаходяться на території Чагівської сільської ради за межами с.Мервин, орендуються ФГ "Агроросток" на підставі договорів оренди земельної частки (паю) зареєстрованими в Чагівській сільській раді, що укладені з орендодавцями -фізичними особами на підставі сертифікатів на право на земельну частку (пай);
-землі в кількості 5,26 га, які знаходяться на території Чагівської сільської ради за межами с.Чагів, орендуються ФГ "Агроросток" на підставі договорів оренди земельної частки (паю) зареєстрованими в Чагівській сільській раді, що укладені з орендодавцями -фізичними особами на підставі сертифікатів на право на земельну частку (пай).
Таким чином, частина сільськогосподарської продукції рослинництва вироблена даним господарством за відповідний період, в кількості 17,5 % від загального обсягу реалізованої продукції рослинництва, була визнана Податковою інспекцією не сільськогосподарською і такою, що не підпадає під дію спеціального режиму оподаткування діяльності податком на додану вартість у сфері сільського господарства згідно із статтею 8 і Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями), за період 3 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, та статтею 209 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ, за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року та були віднесені до загальної декларації за результатами операцій з поставки не сільськогосподарської продукції власного виробництва.
Вважаю дії податкової інспекції, в особі ОСОБА_3, протиправними та такими що суперечать діючому законодавству.
Вся продукція реалізована ФГ "Агроросток" протягом 2009р., 2010р. та І півріччя 2011 року була вироблена (вирощена та відгодована) безпосередньо даним господарством.
Протягом 2009-2010 рр. у сфері сільського господарства діяв спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість, що регулювався ст.. 81 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР:
«Пункт -8-1. 1. Резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8 .6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.»
«Пункт 8-1.6. Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.»
«Пункт 8і.2. Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.»
«Пункт 8-1.7. Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.»
Враховуючи вищенаведене, протягом 2009-2010 рр., у відповідності з статтею 8-1 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР, будь-яка продукція (товари) зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД є сільськогосподарською, якщо вона виробляється сільськогосподарським підприємством платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування -безпосередньо, не залежно від складу та приналежності виробничих потужностей підприємства. Сума податку на додану вартість, нараховані підприємством - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, на такі товари відображається у спеціальній декларації з ПДВ не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Протягом 2009-2010рр ФГ "Агроросток" було суб'єктом спеціального режиму оподаткування у відповідності із статтею 8 і Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР. Отже, вся продукція, зазначена у групах 1-24 УКТ ЗЕД, що була вироблена безпосередньо даним господарством, та в окремих випадках визначених п.п. 8-1.15.5 на давальницьких умовах, є сільськогосподарською незалежно від складу та приналежності виробничих потужностей і підпадає під дію спеціального режиму оподаткування визначеного ст. 8 і Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР.
Таким чином, ФГ "Агроросток" не порушувало вимог п.6 ств1 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР, як це зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
З 1 січня 2011 року вступив в дію Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-VI. Спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість діяльності у сфері сільського господарства регулюється статтею 209 Податкового кодексу України:
"Пункт 209.1. Резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування."
"Пункт 209.6. Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів /послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/ послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно."
"Пункт 209.2. Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України."
"Пункт 209.7. Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24, 4101, 4102, 4103, 4301 УКТ ЗЕД, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку -суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником."
Враховуючи вищенаведене, протягом 1-го півріччя 2011 року., у відповідності з статтею 209 Податкового кодексу України, будь-яка продукція (товари) зазначені у групах 1-24, 4101, 4102, 4103, 4301 УКТ ЗЕД є сільськогосподарською, якщо вона виробляється сільськогосподарським підприємством платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування - безпосередньо, не залежно від складу та приналежності виробничих потужностей підприємства. Сума податку на додану вартість, нараховані підприємством - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, на такі товари відображається у спеціальній декларації з ПДВ не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Протягом 1-го півріччя 2011 року ФГ "Агроросток" було суб'єктом спеціального режиму оподаткування у відповідності із статтею 209 Податкового кодексу України. Отже, вся продукція, зазначена у групах 1-24, 4101, 4102, 4103, 4301 УКТ ЗЕД, що була вироблена безпосередньо даним господарством, та в окремих випадках визначених п.п. 209.15.5 на давальницьких умовах, є сільськогосподарською незалежно від складу та приналежності виробничих потужностей і підпадає під дію спеціального режиму оподаткування визначеного ст. 209 Податкового кодексу України.
ФГ "Агроросток" використовує землі у кількості 1057 га на правах оренди та постійного користування у відповідності з Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, законами та іншими нормативно правовими актами, що регулюють правовідносини у сфері оренди землі. Таким чином, вся продукція зазначена у групах 1-24 УКТ ЗЕД, що була вироблена та реалізована нашим господарством протягом 2009р., 2010р. та І півріччя 2011 року підпадає під дію статті 8-1 закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР та статті 209 Податкового кодексу України.
Землі в кількості 170,6 га, що знаходяться на території Чагівської сільської ради за межами с.Мала Ростівка і належать на праві власності фізичним особам - орендодавцям, надані ФГ "Агроросток" на умовах договору оренди від 27 березня 1998 року. Договір оренди від 27.03.1998 року був укладений між ФГ «Агроросток»та членами колективу КСП "Росток" с.Мала Ростівка на загальних зборах КСП «Росток»с.Мала Ростівка. Договір оренди був укладений на підставі Державного акта на право колективної власності на землі серія ВН№30, виданому КСП "Росток" с. Мала Ростівка, та згідно з діючим законодавством: абзац 3 ст.5 Земельного кодексу України (в редакції 1998 року) "Розпорядження земельними ділянками, що перебувають у колективній власності громадян, здійснюється за рішенням загальних зборів колективу співвласників", абзацу 3 ст.8 Земельного кодексу України (в редакції 1998 року) "Земля може надаватися в оренду в...користування...довгострокове - до п'ятдесяти років.", ст.257 Цивільного кодексу Української РСР "Договір майнового найму між громадянами на строк більше одного року повинен бути укладений у письмовій формі.", п.1 Указу Президента України від 23.04.1997 року №367/97 "Виходячи з того, що одним із невідкладних першочергових заходів у здійсненні земельної реформи в Україні є оренда землі, установити, що земля надається в оренду на підставі оформленого договору, відповідно до якого орендодавець передає за плату орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений строк".
Договір оренди від 27.03.1998 року був укладений строком на 10 років. Згідно із ст.764 Цивільного кодексу України "...договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором." та ст.770 Цивільного кодексу України "У разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця", п.7 Перехідних положень Земельного кодексу України "Громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки." та п.9 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Землі в кількості 170,6 га входять до складу земель, що належали членам колективу КСП "Росток" на умовах колективної власності на землю. Фізичні особи - орендодавці, яким належать 170,6 га землі, протягом 2009-2010 рр. не мали на руках відповідних документів, які необхідні для укладання договору оренди землі, а саме державний акт на право власності на землю, та не виявляли бажання для зміни умов договору оренди.
Землі в кількості 14,75 га, які знаходяться на території Чагівської сільської ради за межами с.Мервин та с.Чагів, орендуються ФГ "Агроросток" на підставі договорів оренди земельної частки (паю) зареєстрованими в Чагівській сільській раді, що укладені з орендодавцями - фізичними особами на підставі сертифікатів на право на земельну частку (пай). Договори укладені на 5 років і діють до 20.10.2012 року включно.
Рішенням Судової палати у цивільних справах ВСУ від 06.11.2003р визначено "Порядок укладення договорів оренди земельної частки (паю) урегульований Указом Президента України від 3 грудня 1999 р. N 1529/99 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" та постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)".
П.17 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено "Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю."
Таким чином, ФГ "Агроросток" використовує "спірні" землі в кількості 185,42 га у відповідності з діючим законодавством.
В акті перевірки від 29.08Д011 року №147/23/24901564 зазначено "Перевіркою повноти визначення фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року не встановлено його заниження або завищення."(п.3.4 акту перевірки від 29.08.2011 року №147/23/24901564 стор.39-42)
Статтею 302 Податкового кодексу України визначено об'єкт оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком: "Об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди."
Податковою інспекцією в п.3.1. "Податок на додану вартість" акту перевірки від 29.08.2011 року №147/23/24901564, "спірні" земель в кількості 185,42 га, визнані такими що не надані ФГ "Агроросток" на умовах оренди згідно чинного законодавства, а при перевірці правильності нарахування та сплати фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року, п.3.4 акту перевірки від 29.08.2011 року №147/23/24901564, Податкова інспекція визнає зазначені землі, як такі що надані ФГ "Агроросток" на умовах оренди згідно чинного законодавства та не визнає факта завищення розміру фіксованого сільськогосподарського податку відповідно до "спірних" земель в кількості 185,42 га.
Оскільки факту завищення нарахування та сплати фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року Податковою інспекцією не було визнано, отже своїми діями підтверджує, що "спірні" землі в кількості 185,42 га використовуються ФГ "Агроросток" на умовах оренди у відповідності з діючим законодавством.
Протокол про адміністративне правопорушення серія АА № 056955 від 30.09.2011 року відносно ОСОБА_2 складений за вчинення правопорушення за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року .
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, а тому на підставі п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі відносно ОСОБА_4 підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст.38, та п.7 ст.247, 283, 284, 285 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП, відповідно до п.7 ст 247 КУпАП , так як на момент розгляду справи закінчилися строки накладання адміністративного стягнення.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя