ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" червня 2008 р. Справа № 16/238-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Горголь О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні
до Приватного підприємця ОСОБА_1, м.Херсон
про стягнення 5001 грн. 27 коп.
за участю представників сторін:
від позивача: Рейлян М. С. (довіреність у справі)
від відповідача: не прибув
Державна податкова інспекція (позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з приватного підприємця ОСОБА_1 (відповідач) фінансових санкцій в сумі 5001 грн. 27 коп.
Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач повторно не направив свого представника в судове засідання, не надав відзив на позов та витребувані судом документи, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення.
Суд, керуючись приписами ч.2 ст.128 КАСУ розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
в с т а н о в и в:
Преамбулою Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначені основні засади державної політики у сфері виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконний виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Законом України від 25.03.2005р. №2505 "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" частину 6 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХП доповнено п. 9, ч. 2 якого встановлено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України „Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
У зв'язку із тим, що одним із завдань ОДПС згідно Закону України „Про державну податкову службу в Україні" є контроль за повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, ДПІ має здійснювати контроль за надходженням сум застосованих санкцій до бюджету.
У відповідності з діючим законодавством України ДПА у Херсонській області, як контролюючим органом, проведена перевірка з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу у магазині „ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташований за адресою: АДРЕСА_1, що належить суб'єкту господарювання ПП ОСОБА_1., за наслідками якої складено акт перевірки від 11.05.07р. № 21220312/0235/201.
Перевіркою від 11.05.2007 року з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового обігу суб'єктом господарювання - ПП ОСОБА_1., встановлено такі порушення, які зафіксовано в акті № 21220312/0235/201 та застосовані фінансові санкції:
- за проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 999 грн. 35коп., що є порушенням пункту 1 статті 3 Закону України від 06.07.95 №265/95-ВР „Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями), відповідно до пункту 1 статті 17 вказаного Закону сума фінансової санкції становить 4996,75 грн.
- за проведення підприємницької діяльності без придбання відповідного торгового патенту, який регламентовано ст.3 Закону України від 23.03.96 №98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (із змінами та доповненнями) відповідно до ст. 8 вказаного Закону застосовується фінансова санкція у подвійній вартості торгового патенту за кожен відпрацьований день без патенту. В даному випадку встановлено факт діяльності за 1 день. Сума фінансової санкції становить - 4 грн.52 коп. Загальна сума за актом складає 5001 грн.27 коп.
Перевірка проведена у присутності касираОСОБА_2.- особи, яка здійснювала розрахункові операції, якою складено опис готівкових коштів з підтвердженням суми виручки, підписано акт перевірки без зауважень та одержано 2-й примірник акту. Рішення про застосування фінансових санкцій від 21.05.07р. №0003122305 на суму 4996,75грн.; № 0003132305 на суму 4,52грн. одержані підприємцем 22.05.07. Станом на 10.04.2008 року сума не сплачена.
Відповідно до ст. 2 Закону № 265 фінансова санкція - це грошова сума, що стягується за порушення вимог цього Закону з суб'єктів підприємницької діяльності за місцем їх реєстрації до відповідного місцевого бюджету. Суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 вказаного Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Фінансова санкція за порушення здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, згідно статті 9 Закону України "Про систему оподаткування в Україні", не є податковим платежем. Згідно із преамбулою Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Отже, зазначений Закон не є законом про оподаткування.
Відповідно до преамбули Закону № 2181-Ш „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів і обов'язкових платежів, включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Саме цим Законом і запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Фінансова санкція за порушення вимог Закону №265 не є податковим зобов'язанням в розумінні Закону №2181-Ш, тому на неї не розповсюджується процедура стягнення, визначена Законом №2181-Ш, яку має проводити податковий орган з метою стягнення податкового боргу (направлення податкових вимог, опис активів, продаж активів тощо).
Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року N 790 (далі - Порядок застосування фінансових санкцій). Пунктом 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-ХП передбачено право органу державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Відповідно до пункту 10 Порядку застосування фінансових санкцій - у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 160-163,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, розрахункові рахунки в установі банку суду не відомі, ІПН НОМЕР_1) на корить Державної податкової інспекції у м.Херсоні (м.Херсон, вул. І.Кулика,143-А, код 21296163) до державного бюджету на бюджетний рахунок 31118104700002, код платежу 21080900 фінансові санкції за проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій в сумі 4996 грн. 75 коп., за проведення підприємницької діяльності без придбання відповідного торгового патенту в сумі 4 грн. 52 коп.
3. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили та звернення заінтересованої особи з відповідною заявою.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.М. Немченко