ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.06 р. Справа № 7/174а
Суддя господарського суду Донецької області Малашкевич С. А.
при секретарі судового засідання Скрипник О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду адміністративну справу
за позовом: Державного підприємства “Макіїввугілля” Мінвуглепром України, м. Макіївка
до відповідача : Макіївської ОДПІ, м. Макіївка
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 20.03.06 р. № 0001451840/0
за участю представників сторін:
від позивача – Гладкова Л. М. – нач. юрид. відд.
від відповідача – Єфременко Т. В. – держ. под. інсп.; Булига В. П. – держ. пд. інсп.
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство“Макіїввугілля” Мінвуглепрома України, м. Макіївка звернулось до господарського суду з позовом до Центрально-Міської МДПІ м. Макіївки про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 20.03.06 р. № 0001451840/0.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на відсутність у відповідача підстав для застосування штрафних санкцій, передбачених п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки граничні строки сплати узгоджених податкових зобов”язань з податку на землю визначені спеціальним законом – Законом України “Про плату за землю”.
Відповідач вимоги заперечує, посилаючись на правомірність прийняття оспорюваного повідомлення-рішення, крім того відповідач зазначив, що фінансова санкція у розмірі 100503,19грн., яка була нарахована за цим рішенням, списана 31.05.06 р. згідно рішення Центрально-Міської МДПІ м. Макіївки № 111 від 30.05.06р. “Про списання податкового боргу”, тому взагалі відсутній предмет спору.
Відповідачем подане клопотання від 10.10.06 р. про заміну його правонаступником – Макіївською ОДПІ, м. Макіївка, у зв’язку з ліквідацією Центрально-Міської МДПІ м. Макіївки шляхом реорганізації та створення Макіївської ОДПІ. На підтвердження викладеного у клопотанні додані копія наказу ДПА у Донецькій області № 264 від 30.06.06 р. “Про реорганізацію органів державної податкової служби у містах Макіївці та Маріуполі”, копія свідоцтва про державну реєстрацію Макіївської ОДПІ. Позивач не заперечив таке клопотання.
Суд вважає можливим задовольнити подане клопотання та на підставі ст. 55 КАС України здійснити заміну відповідача його правонаступником - Макіївською ОДПІ, м. Макіївка.
В поясненнях від 16.10.06 р. № 08-81/1409 позивач вказав аналогічні обгрунтування позовних вимог, що викладені у позовній заяві, крім того, зазаначив, що списання відповідачем податкової заборгованості по штрафним санкціям із земельного податку не повинно братися судом до уваги, оскільки факт такого списання не свідчить про скасування оспорюваного податкового повідомлення-рішення в адміністратвиному або судовому порядку.
Ухвалою від 03.08.06 р. провадження у справі зупинялося, за клопотанням відповідача.
Судом були досліджені письмові докази додані сторонами до матеріалів справи, заслухані пояснення і доводи сторін в обґрунтування вимог та заперечень.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
Відповідачем 20.03.06 р. була здійснена перевірка своєчасності сплати до бюджету платежів за 2005-2006 р.р. по підприємству ДП “Макіїввугілля” (код ЗКПО 32442295), за результатами якої був складений акт перевірки N 764/15-211 (далі – „акт перевірки”). Перевіркою було встановлено порушення позивачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. За наслідками перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001451840/0 від 20.03.06 р., яким за затримку на 244 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на землю нараховано штраф у розмірі 50 % на суму 100503,19 грн.
Позивач вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем необгрунтовано та незаконно, у зв”язку з чим просить визнати його недійсним в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.
З акту перевірки та оспорюваного повідомлення-рішення вбачається, що штрафні санкції позивачу нараховані за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з податку на землю. На думку перевіряючих позивачем порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача були застосовані штрафні санкції за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов”язання з податку на землю відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Вказаною нормою передбачається відповідальність платника податків у вигляді штрафних санкцій за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, тобто самим Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно преамбули Закону України № 2181, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов”язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов”язкових платежів), включаючи збір на обов”язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов”язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 19.6 ст. 19 Закону України № 2181 Закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону України № 2181 встановлені строки сплати узгоджених податкових зобов”язань, які передбачають обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування.
Для земельного податку таким законом є Закон України “Про плату за землю”.
Статтею 14 зазначеного Закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно п. 2 Наказу ДПА України від 26.10.2001 року N 434 „Про затвердження форм Зведеного розрахунку суми земельного податку, Довідки до уточненого Розрахунку та Порядку їх подання до органу державної податкової служби” розрахунок податку складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на 1 січня поточного року і щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частками за місяцями.
Таким чином, суд вважає, що базовим податковим (звітним) періодом у розумінні Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” для земельного податку є рік, а тому граничний строк подачі декларації (розрахунку) по земельному податку, передбачений підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону - 60-й календарний день за останнім календарним днем звітного (податкового) року; граничний строк сплати узгодженого податкового зобов’язання із земельного податку - десятий календарний день, наступний за 60-м календарним днем за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідачем не встановлено порушення позивачем зазначених граничних строків сплати узгоджених податкових зобов”язань з податку на землю.
Однією з умов застосування фінансових санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є порушення платником податків граничних строків проведення платежів, встановлених цих Законом. Оскільки строки сплати податку на землю встановлюються спеціальним Законом, то у відповідача відсутні правові підстави розповсюджувати на спірні правовідносини дію Закону України № 2181 в частині застосування фінансових санкцій.
Статтею 25 Закону України “Про плату за землю” передбачена відповідаьність за прострочення встановлених строків сплати податку у вигляді пені, інші санкції даним Законом не передбачені.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність предмету спору у зв”язку з проведенням списання фінансових санкцій по оспорюваному повідомленню-рішенню, оскільки предметом цього спору є правомірність прийняття податковим органом повідомлення-рішення, а не стягнення фінансових санкцій за цим рішенням.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 14,17,25 Закону України „Про плату за землю”, Преамбулою, ст. ст. 4,5,17,19 Закону України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.ст. 55, 94, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державного підприємства “Макіїввугілля” Мінвуглепром України, м. Макіївка до Макіївської ОДПІ, м. Макіївки про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 20.03.06 р. № 0001451840/0 - задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Центрально-Міської МДПІ м. Макіївки від 20.03.06 р. № 0001451840/0 про нарахування штрафних санкцій в сумі 100503,19грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства “Макіїввугілля” Мінвуглепром України, м. Макіївка (м. Макіївка, пл. Радянська, 2, п/р 26000301528430 у філії Центрально-Міського відділення ПІБ м. Макіївки, код ЄДРПОУ 32442295) судовий збір у сумі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Сторонам у судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі 23.10.06 р.
Суддя Малашкевич С.А.