ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.07.08 Справа№ 28/191 А
За позовом: Комунального підприємства „Наше місто”, м. Трускавець Львівської області
до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Трускавець, м. Трускавець Львівської області
про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.11.2007 року №0000471501/0, №0000481501/0, №0000491501/0, та зобов”язання ДПІ у м. Трускавець провести списання нарахованої штрафної санкції на суму 167711,96 грн.
Суддя Морозюк А.Я.
Секретар судового засідання
Брик І.С.
м. Львів, вул. Личаківська,128,
Зал судового засідання № 302.
Представники сторін
Від позивача: Дикий А.О. –начальник юридичного відділу
Від відповідача: Баран Г.В. –завідувач юридичного сектору, Ключко Л.І. –начальник відділу
Комунальне підприємство „Наше місто” звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у м. Трускавець, в якому просить суд визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 19.11.2007 року №0000471501/0, №0000481501/0, №0000491501/0, зобов’язати ДПІ у м. Трускавець провести списання нарахованої штрафної санкції на суму 167711,96 грн відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»№ 2711-ІУ від 23.06.2005 року.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, позивач просить суд позов задоволити повністю відповідно до заявлених позовних вимог.
В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечили з підстав, наведених у письмовому поясненні на позовну заяву, відповідач просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанову у повному обсязі складено 22.07.2008 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
ДПІ у м. Трускавець проведено перевірку позивача - Комунального підприємства „Наше місто” на предмет своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов”язання.
За результатами перевірки складено Акт від 09.11.2007 року № 371/15-01/32213522.
Перевіркою встановлено порушення п. 5.3.1. ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) та ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»–КП „Наше місто” узгоджені суми податкових зобов'язань по податку на додану вартість, визначені платником в деклараціях з податку на додану вартість за березень-липень 2007 року, сплатило із затримкою: до 30 календарних днів в сумі 69578,00 грн; від 31 до 90 календарних днів в сумі 205544,48 грн; що є більшою 90 календарних днів в сумі 227290,52 грн.
На підставі Акту перевірки від 09.11.2007 року №371/15-01/32213522 ДПІ у м. Трускавець прийнято податкові повідомлення - рішення, якими на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання до КП „Наше місто” застосовано штрафні санкції за платежем з податку на додану вартість.
Зокрема, прийнято податкові повідомлення-рішення від 19.11.2007 року: №0000471501/0, на суму штрафу 6957 грн 80 коп (10% від 69578,00 грн); №0000481501/0 на суму штрафу 41108 грн 90 коп (20% від 205544,48 грн) та №0000491501/0 на суму штрафу 113645 грн 26 коп (50% від 227290,52 грн).
За результатами оскарження вказаних податкових повідомлень - рішень в адміністративному порядку, Рішенням ДПІ у м. Трускавець від 24.07.2008 року №598/10/25-005 про результати розгляду первинної скарги вищезазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін.
Рішенням ДПА у Львівській області від 03.04.2008 року №7206/10/25-005/361 про результати розгляду повторної скарги податковий орган залишив без змін податкові повідомлення-рішення від 19.11.2007 року №0000471501/0 та №0000491501/0, і скасував податкове повідомлення-рішення від 19.11.2007 року №0000481501/0 в частині застосованих штрафних санкцій в сумі 1936,5 грн за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з податку на додану вартість та в цій частині рішення ДПІ у м. Трускавець від 24.07.2008 року №598/10/25-005 про результати розгляду первинної скарги, та застосував штрафну санкцію в сумі 4841,24 грн. (50 %) відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов”язання з податку на додану вартість.
Рішенням ДПА України від 06.06.2008 року № 5716/6/25-0215 про результати розгляду повторної скарги, ДПА України залишила без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Трускавець від 19.11.2007 року №0000471501/0, №0000481501/0, №0000491501/0 з урахуванням рішення ДПА у Львівській області від 3.04.2008 року №7206/10/25-005/361, прийнятого за розглядом повторної скарги.
Пунктом 1.2 статті 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ встановлено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Згідно з пунктом 1.3 статті 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 5.11 пункту 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженому наказом ДПА України від 30 травня 1997 року № 166 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054), якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової І декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Позивачем на протязі березня –липня 2007 року самостійно декларувалися податкові зобов’язання по ПДВ у поданих податкових деклараціях, які відповідно до вищеназваних норм законодавства вважаються узгодженими із дня подання таких декларацій та які не були позивачем погашені у встановлені законодавством строки.
Із врахуванням термінів прострочення сплати узгодженої суми податкового зобов”язання та повного погашення суми податкового боргу по деклараціях, до позивача податковим органом було правомірно застосовано штрафні санкції відповідно до спірних податкових повідомлень-рішень.
Суд не вбачає підстав для висновку про неправомірність застосування до позивача штрафних санкцій. Застосування сум штрафу, визначеного у спірних податкових повідомленнях-рішеннях, здійснено податковим органом на підставі вищенаведених норм законодавства та відповідає обставинам справи.
Згідно з підпунктом 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України від 23 червня 2005 року № 2711-IV „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на умовах, визначених цим Законом, дозволяється списання заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, у складі сум пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих, але не сплачених, відповідно до законодавства України на суми податкових зобов'язань, що входять до складу податкового боргу, зафіксованого на розрахункову дату. Розрахункова дата - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року (пункт 1.8 статті 1 Закону).
Враховуючи той факт, що податкові зобов’язання, за несвоєчасну сплату яких застосовано штрафні санкції, виникли у позивача після вказаної розрахункової дати, відсутні підстави для зобов’язання ДПІ у м. Трускавець провести списання нарахованої штрафної санкції на суму 167711,96 грн відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
З огляду на все вищенаведене, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.
Виходячи із усього вищенаведеного, керуючись п.6 Прикінцевих та перехідних положень та ст.ст. 69-71,86,158,160,162,163,167 Кодексу адміністративного судочинства України (із змінами та доповненнями), господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя