Постанова № 195306, 17.10.2006, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.10.2006
Номер справи
28/144а
Номер документу
195306
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.06 р. Справа № 28/144а

13 год. 20 хв. Зала судових засідань – кабінет№ 213

м. Донецьк, вул. Артема, 157

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Кониченко О.М.

При секретарі судового засідання Трубачовій О.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрне науково – виробниче підприємство “Агрофонд” м. Донецьк

до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька

про визнання недійсними податкових повідомлень – рішень від 22.05.2006 р. № 0001512340/0 та № 0001522340/0.

за участю

представників сторін

від позивача: Дробитько Д.В. – за довір.

від відповідача: Єфанова Н.В. – за довір.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Аграрне науково – виробниче підприємство “Агрофонд” м. Донецьк, звернувся з позовом до господарського суду Донецької області до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень – рішень від 22.05.2006 р. № 0001512340/0 та № 0001522340/0.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на той факт, що податкові повідомлення-рішення № 0001512340/0 та № 0001522340/0 від 22.05.2006 р. були прийняті на підставі пп. 17.1.7 п.17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань (податкове повідомлення-рішення № 0001512340/0 від 22.05.2006 р. у сумі 200512,03 грн. - сума штрафних санкцій за затримку сплати податку на 2,15,7,8,9 календарних днів 10% у сумі 20051,22 грн. податкове повідомлення-рішення № 0001522340/0 від 22.05.2006 р. у сумі 376,24 грн. - сума штрафних санкцій за затримку сплати податку на 38 днів 20% у сумі 75,25 грн.). Із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач не погоджується з наступних підстав: листом від 23.04.2003 р. № 128 позивач повідомив ДПІ у Кіровському районі м. Донецька про зміну направлення платежу на податок на прибуток за перший квартал 2003 року у сумі 96100 грн. із суми підтвердженого податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню. Сума 96100 грн. повинна була бути сплачена до 20.05.2003 р., але перерахування коштів відбулося 22.05.2003 р. та 04.06.2003 р. не за провиною позивача. Також 24.07.2003 р. № 220 позивач повідомив ДПІ у Кіровському районі м. Донецька, про зміну напрямку платежу на податок на прибуток за перший квартал 2003 року у сумі 123000 грн. із суми підтвердженого податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню. Сума 123000 грн. повинна була бути сплачена до 19.08.2003 р., але перерахування коштів відбулося 26.08.2003р., 27.08.2003р., 28.08.2003 р., 26.09.2003 р.

Відповідач проти позовних вимог заперечують надавши суду заперечення. В яких зазначає, що Актом документальної перевірки від 12.05.06 р. № 963/23-3/25337947 встановлено порушення позивачем положень пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідно до якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. Також зазначає те, що дату надходження до бюджету коштів у рахунок сплати самостійно визначеного платником податку податкового зобов'язання податковий орган вважає саме момент фактичного надходження таких коштів до особистого рахунку СПД з такого податку, а зовсім не подання листа з проханням зробити перерахування певної грошової суми з одного рахунку, де наявна переплата з певного виду податку на інший, де обліковується податок за яким виникло податкове зобов'язання.

16.10.2006 р. відповідач надав суду додаткові пояснення по справі якими звертає увагу господарського суду на той факт, що при проведенні документальної перевірки відображення у податковому обліку результатів фінансово - господарської діяльності позивача за період з 01.01.2003 р. по 01.07.2004 р. працівниками ДПІ було виявлено, що підприємством були надані наступні податкові декларації з податку на прибуток з визначеними в них сумами зобов'язань зі сплати вказаного податку: І квартал 2003 р. - декларація № 10285 від 24.04.2003 р. - 96100 грн.; І півріччя 2003 р. - декларація № 20925 від 24.07.2003 р. – 123000 грн. Листами від 23.04.2003 р. та від 24.07.2003 р. ТОВ "Агрофонд" з метою добровільної та своєчасної сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток, визначених підприємством самостійно у вказаних вище деклараціях, звернулось до ДПІ у Кіровському районі м. Донецька з проханням щодо перерахування з особистого рахунку з ПДВ на рахунок з податку на прибуток певних сум грошових коштів. Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, на той момент представляли собою самостійно узгоджене податкове зобов'язання, яке й було погашене несвоєчасно позивачем шляхом перерахування певних грошових коштів з рахунку з ПДВ, що й стало підставою для податкового органу застосувати пп. 17.1.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Стосовно неврахування робітниками ДПІ, які здійснювали документальну перевірку ТОВ "Агрофонд" факту подання позивачем уточнюючих розрахунків до декларацій з податку на прибуток за І квартал 2003 р. та І півріччя 2003 р., зазначає те, що такі розрахунки були подані підприємством у серпні 2004 р., тоді як період, що перевірявся в рамках документальної перевірки, за результатами якої й було прийняті оскаржувані податкові повідомлення - рішення становить 01.01.2003 р. - 01.07.2004 р. Тобто перевіряти й враховувати документи, що були видані ТОВ "Агрофонд" за межами вказаного періоду було б явним перевищенням службових повноважень податковим органом.

Як вбачається із матеріалів справи до ДПІ у Кіровському районі м. Донецька 24.04.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 10285 за 1 квартал 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 96100 грн., граничний термін сплати - 20.05.2003 р. 22.05.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 531 від 22.05.2003 р. в розмірі 17780 грн., затримка погашення склала 2 дні.

24.04.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 10285 за 1 квартал 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 96100 грн., граничний термін сплати - 20.05.2003 р. 04.06.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 530 від 04.06.2003 р. в розмірі 78320 грн., затримка погашення склала 15 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 26.08.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 876 від 26.08.2003 р. в розмірі 13129 грн., затримка погашення склала 7 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 26.08.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 877 від 26.08.2003 р. в розмірі 18435 грн., затримка погашення склала 7 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 27.08.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 876 від 27.08.2003 р. в розмірі 14290,92 грн.(без урахування розподілу пені), затримка погашення склала 8 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 27.08.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 877 від 27.08.2003 р. в розмірі 18905,56 грн. (без урахування розподілу пені), затримка погашення склала 8 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 28.08.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 877 від 28.08.2003 р. в розмірі 39122,78грн. (без урахування розподілу пені), затримка погашення склала 9 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 28.08.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована з одного бюджетного рахунку на інший платіжним дорученням № 877 від 28.08.2003 р. в розмірі 623,76 грн.(без урахування розподілу пені), затримка погашення склала 9 днів.

24.07.2003 р. позивачем була надана Декларація з податку на прибуток № 20925 за 1 півріччя 2003 р. із сумою узгодженого податкового зобов'язання 123000 грн., граничний термін сплати - 19.08.2003 р. 26.09.2003 р. сума податкового зобов'язання перерахована платіжним дорученням № 25 від 26.09.2003 р. в розмірі 376,24 грн.(без урахування розподілу пені).

Позивачем до відповідача були надані уточнюючий розрахунок від 06.08.2004 року № 26511 до декларації за 1 квартал 2003 року відповідно до якого сума зобов”язань склала (-201,10 тис. грн. (збитків)

Також позивачем був наданий уточнюючий розрахунок від 06.08.2004 року № 26513 до декларації за 1 півріччя 2003 року відповідно до якого сума податкових зобов’язань склала 55,1 тис. грн.

Відповідачем була здійснена перевірка позивача за результатами якої складений Акт № 963/23-3/25337947 від 12.05.2006 р. про проведення виїзної позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства за період з 01.01.2003 р. по 01.07.2004 р.

Актом перевірки встановлено в тому числі порушення: пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, в частині несвоєчасної сплати податку на прибуток за 1 та 2 квартал 2003 р.

22.05.2006 р. на підстав Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення – рішення № 0001512340/0 яким визначена штрафна санкція у розмірі 20051,22 грн. та № 0001522340/0 яким визначена штрафна санкція у розмірі 75,25 грн.

Зазначені податкові повідомлення – рішення у апеляційному порядку не оскаржувались.

Спірні податкові повідомлення – рішення прийняті у відповідності з пп. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідно до яких до позивача застосовані штрафи в розмірі 10% за затримку на 2,15,7,8,9 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов”язанння з податку на прибуток та в розмірі 20% за затримку на 38 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток.

Суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню за наступними підставами.

У період 2002 року діяла наступна редакція пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідно до якого було встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків такої суми;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків такої суми.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Законом України „Про внесення змін до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 20 лютого 2003 року N 550-IV пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 був викладений із змінами, відповідно до яких дефініція норми викладена у наступній редакції: разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

При цьому зазначений Закон від 20 лютого 2003 року N 550-IV набрав чинності з дня опублікування, тобто з 26.03.2003 року.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону було передбачено, що порядок нарахування штрафів, встановлений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" із змінами, внесеними цим Законом, застосовується з календарного кварталу, наступного за кварталом, в якому набирає чинності цей Закон, а порядок погашення пені, визначений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" із змінами, внесеними цим Законом, застосовується з 1 липня 2003 року.

Згідно до приписів ч. 3 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Тобто обов’язок платника податків припинився із сплатою податку. Як вбачається із матеріалів справи позивач сплатив суму податку у 2003 році, ще до подання уточнюючих розрахунків. Відповідальність передбачена пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлюється від дати погашення податкового зобов’язання, тому санкції застосовані обґрунтовано.

Однак, відповідачем при прийнятті спірного податкового повідомлення – рішення не враховані приписи ст. 15 зазначеного Закону.

Так, відповідно до пп. 15.1.1 п.15.1 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Підпунктом 15.2.1 п 15.2 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Тобто, вищезазначеними нормами встановлено, що 1095 денний строк (для визначення податкового зобов’язання та стягнення податкового боргу) можливо застосувати тільки у випадку коли податкове зобов’язання визначається податковим органом.

Пунктом 1.2 ст. 1 вищезазначеного Закону встановлено поняття терміну „податкове зобов'язання” - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Штрафні санкції і є відповідною сумою грошових коштів, яку позивач повинен був сплатити до бюджету у порядку та строки визначені саме цим Законом.

Так, відповідно до приписів пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Тобто декларація за 1 квартал 2003 року повинна була подана до органів ДПІ до 10.05.2003 року та сплачена протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Однак, норма передбачає право податкового органу визначити податкове зобов’язання протягом 1095 днів наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, тобто 11.05 2006 року.

Враховуючи ту обставину, що спірне податкове повідомлення – рішення № 0001512340/0 яким визначена штрафна санкція у розмірі 20051,22 грн. було прийняте 22.05.2006 року, то у відношенні штрафних санкцій у сумі 9610 грн., застосованих за порушення строків сплати узгодженого податкового зобов’язання за податковою декларацією № 10285 від 24.04.2003 року, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ст. 1, 4, 5, 6, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України “Про внесення змін до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 20.02.2003 р. N 550-IV, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 53, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 161-163, 167, 185-186, 254, пунктами 6,7 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрне науково – виробниче підприємство “Агрофонд” м. Донецьк до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька про визнання недійсними податкових повідомлень – рішень від 22.05.2006 р. № 0001512340/0 та № 0001522340/0 задовольнити частково.

Визнати частково недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька повідомлення – рішення № 0001512340/0 від 22.05.2006 року суму на суму 9610 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю “Аграрне науково – виробниче підприємство “Агрофонд” (83112, м. Донецьк, вул. В.Дреля, 1, п/р 26008959676113 у Філії ПУМБ в м. Донецьку , МФО 335537, ЄДРПОУ 25337947) з Державного бюджету України судовий збір у сумі 1,51 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 жовтня 2006 року в присутності представників сторін.

Постанова виготовлена у повному обсязі 23 жовтня 2006 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кониченко О.М.