Постанова № 1952989, 12.08.2008, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
12.08.2008
Номер справи
8/347-ап-08
Номер документу
1952989
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.08.2008 Справа № 8/347-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом приватної житлово-експлуатаційної фірми "Реформа"

до Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Херсона

про визнання нечинними рішень.

за участю представників сторін:

від позивача- гол. бухг. Бородавка З.М., дов. №323 від 06.12.06р., директор Деркач Н.Б., пасп. серії МО №284160 від 21.01.97р.

від відповідача - зав. юр. сектором Чумаченко К.О. дов. №227/07 від 17.01.07 р.

Приватна житлово-експлуатаційна фірма „Реформа” (позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання нечинним рішення управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м. Херсона № 368 від 27 листопада 2007 року про застосування 22820 грн.04 коп. штрафу за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків та нарахування пені в сумі 25067 грн. 19 коп. В позові вказує, що є неприбутковою організацією, метою діяльності є утримання та експлуатацію житлового фонду за рахунок оплати власниками квартир жилих будинків. Послуги надаються мешканцям за розцінками, які встановлені міськвиконкомом для комунальних підприємств м. Херсона. Внаслідок того, що вартість житлових послуг для мешканців будинків не відповідала витратам на утримання будинків та при будинкової території позивач за 2000 –2006 роки мав збитки, не мав можливості своєчасно платити заробітну плату, а отже, і страхові внески. Рішенням Херсонської міськради № 373 від 15 серпня 2006 року встановлені ціни на житлові послуги, які дали можливості позивачу своєчасно виплачувати зарплату та страхові внески. З вересня 2006 року внески сплачувались в повному обсязі, а також погашались борги попередніх років, Вважає незаконним нарахування та стягнення штрафних санкцій і пені, яка нарахована на неіснуючу заборгованість.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Управління ПФУ в Суворовському районі м. Херсона (відповідач) заперечує проти вимог викладених заяві, посилаючись на те, що приватна житлово-експлуатаційна фірма „Реформа” є юридичною особою колективної форми власності, знаходиться на обліку управління ПФУ в Суворовському районі м. Херсона як платник страхових внесків. Спеціальним законом, який регулює правовідносини які виникають між суб'єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що дії з 1 січня 2004 року, відповідно до ст.17 якого страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Сплата страхових внесків не залежить від фінансового стану платника, а за несплату та несвоєчасну сплату внесків передбачена відповідальність, зокрема відповідно до п.2 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виконавчі органи пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, врахована за кожний день прострочення платежу. За несвоєчасну сплату страхових внесків накладається штраф та нараховується пеня.

Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Рішення про нарахування пені виноситься одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій (п.10.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.)

Рішення № 368 від 27 листопада 2007 року про застосування 22820 грн.04 коп. штрафу за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків та нарахування пені в сумі 25067 грн. 19 коп.

Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.

З 01.09.2005 набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України, статтею 3 якого встановлено, що справа адміністративної юрисдикції –переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Пунктом 7 цієї статті визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Як вбачається з матеріалів справи, предметом позову в даній справі є визнання недійсними рішень УПФУ у Суворовському районі Херсонської області про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій. УПФУ при прийнятті рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, діяло як орган державної влади при здійсненні ним владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень. Суб’єктний склад та характер правовідносин у цій справі свідчить про те, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 1 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Відповідно до пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 06.10.2005 № 2953-ІV "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.

Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши надані сторонами матеріали, заслухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Відповідно до ч.6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч.3 ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Положеннями, врегульованими ч.9 ст.106 Закону № 1058 встановлено, що за несплату /неперерахування/ або несвоєчасну сплату/ несвоєчасне перерахування/ страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків - за затримку їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.

Приватна житлово-експлуатаційна фірма «Реформа»є юридичною особою, та відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Суворовському районі м. Херсона. Матеріали справи свідчать, що позивач в установленому порядку та строки надавав управлінню ПФУ про нараховані та утримані із заробітної плати страхові внески, але не мав можливості сплатити їх у передбачені ст. 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” строки.

В зв'язку з цим управлінням ПФУ у Суворовському районі м. Херсона на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування прийнято рішення № 368 від 27 листопада 2007 року про застосування 22820 грн.04 коп. штрафу за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків та нарахування пені в сумі 25067 грн. 19 коп. Разом з тим, матеріали справи свідчать про те, що починаючи з вересня 2006 року позивач сплачував задекларовані страхові внески в повному обсязі, а також частково погашав існуючу недоїмку. Згідно ч.5 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” якщо страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції та здійснює оплату поточних см страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Чинне законодавство не надає платникам страхових внесків права погашати заборгованість, яка виникла в більш пізніші терміни та накопичувати борг за період, що пройшов. Порядок перерозподілу сплачених поточних сум у рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій органі ПФУ здійснюють відповідно до пп. 10.11 п.10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою ПФУ від 19.12.2003 № 21-1, у порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності, адвокату, приватному нотаріусу, під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення. З цього слідує висновок про взаємопов’язаність права органу Пенсійного фонду на врахування поточних платежів в якості погашення заборгованості за попередні періоди з його обов’язком направлення повідомлення страхувальнику про такий розподіл. Відповідачем не надано суду зазначених повідомлень, позивач заперечує факт отримання ним повідомлень про перерозподіл, отже, підстав для застосування відповідальності за несвоєчасну сплату страхових внесків суд не вбачає.

Враховуючи викладене, суд визнає нечинними рішення УПФУ № 368 від 27 листопада 2007 року про застосування 22820 грн.04 коп. штрафу за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків та нарахування пені в сумі 25067 грн. 19 коп.

Керуючись ст.ст. 94, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити. Визнати нечинним рішення управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м. Херсона № 368 від 27 листопада 2007 року про застосування 22820 грн.04 коп. штрафу за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків та нарахування пені в сумі 25067 грн. 19 коп.

2. Відшкодувати приватній житлово-експлуатаційній фірмі "Реформа" (м. Херсон, проспект 200 років Херсона, буд. 38, корпус 4, код ЄДРПОУ 30424468) 3 грн. 40 коп. з державного бюджету. Виконавчий лист видати за заявою позивача.

3. Видати приватній житлово-експлуатаційній фірмі "Реформа" (м. Херсон, проспект 200 років Херсона, буд. 38, корпус 4, код ЄДРПОУ 30424468) довідку про повернення 20 грн. 40 коп. надмірно сплаченого судового збору з держбюджету після звернення до суду з відповідною заявою.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Хом'якова

Постанову складено у повному обсязі

та підписано 18 серпня 2008 року.