Постанова № 1952535, 31.03.2008, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
31.03.2008
Номер справи
а23/89-08
Номер документу
1952535
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

17.03.08р.

Справа № А23/89-08

За позовом Відкритого акціонерного товариства "Криворіжжитлобуд", м. Кривий Ріг,Дніпропетровської області

до Південної міжрайонної державної продаткової інспекції у м. Кривому Розі, Дніпропетровської області

про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень від 15.08.07 № 0002661502/0, № 0002671502/0, від 05.12.07 № 0002681502/2, № 0004341502/2

Суддя Добродняк І.Ю.

Представники сторін:

Від позивача: Молдован Л.М. –дов. від 17.03.08, голов. бухгалтер

Царевський В.О. - дов. від 15.02.08, юрисконсульт

Від відповідача: Дичик В.С. - дов. від 29.12.07 №39234/10/100, заст. нач. відділу

Маринич В.Я. - дов. від 29.02.08 №6135/10/152, головний держподатінспект

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом та просить визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про визначення сум штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість: від 15.08.07 №0002661502/0 у сумі 25457,03 грн; від 15.08.07 №0002671502/0 у сумі 672,20 грн; від 05.12.07 №0002681502/2 у сумі 4364,80 грн; від 05.12.07 №0004341502/2 у сумі 388,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що акт перевірки, на підставі якого винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення, не містить фактів виявлених порушень з посиланням на документально підтверджені обставини, інформаційних додатків щодо розрахунку штрафних санкцій за порушення вимог податкового законодавства, що унеможливлює встановити їх розмір, порядок розрахунків та період виникнення порушення.

Податкове повідомлення-рішення від 05.12.07 № 0004341502/2 є незаконним також з тих підстав, що в ньому міститься посилання в якості підстави складення на акт № 312/152/01239246 від 06.08.07. У рішенні ДПА у Дніпропетровській області про результати розгляду скарги від 28.11.07 № 21334/10/25-008 зазначено, що відповідачем невірно зазначено розмір штрафної санкції, однак відповідач ніяких штрафних (фінансових) санкцій не застосовував та не складав податкового повідомлення-рішення за № 0004341502, позивачем таке податкове повідомлення-рішення не оскаржувалась, у зв'язку з чим відсутні правові підстави вважати вказане податкове повідомлення-рішення законним.

Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що за результатами проведеної перевірки (акт від 06.08.07 № 312/152/01239246) встановлено, що позивач несвоєчасно перерахував до бюджету узгоджену суму податкових зобов'язань в розмірі 99682,99 грн., що стало підставою для винесення податкових повідомлень-рішень від 15.08.07 № №0002661502/0, №0002671502/0, №0002681502/0.

Під час розгляду повторної скарги позивача встановлено, що відповідачем невірно визначено розмір штрафної санкції за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1940,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 15.12.07 № 0004341502/2 винесене відповідачем з урахуванням вимоги п.9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 03.03.98 № 93, у зв'язку з збільшенням податковим органом суми податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги платника податків.

Щодо визначеної позивачем невідповідності акту перевірки вимогам Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питання дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.05 № 327, акт перевірки відповідає вимогам вказаного вище Порядку, крім того, згідно пп.2.4.2 п.2 Порядку в акті не допускається визначення виду і розміру штрафних (фінансових) санкцій за встановлене порушення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В :

15.08.07 Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі винесені податкові повідомлення-рішення, якими визначено суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість:

№0002661502/0 - у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання (50614,06 грн.), сплаченої з затримкою, в сумі 25457,03 грн.;

№0002671502/0 - у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов'язання (3361,00 грн.), сплаченої з затримкою, в сумі 672,20 грн.;

№000268502/0 - у розмірі 10% узгодженої суми податкового зобов'язання (45408,00 грн.), сплаченої з затримкою, в сумі 4540,80 грн.

Підставою для винесення означених податкових повідомлень-рішень є акт від 06.08.07 № 312/152/01239246, складений відповідачем за результатами перевірки позивача з питання повноти та своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість за період з 05.12.05 по 30.07.07.

Під час перевірки встановлено, що в порушення пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" підприємством несвоєчасно сплачено податок на додану вартість до бюджету. Розшифровка по нарахованим, сплаченим сумам податку на додану вартість, строкам сплати та кількості днів затримки міститься в таблиці № 1 акту перевірки, із якої вбачається несвоєчасне погашення позивачем податкових зобов'язань, визначених податковим органом згідно винесених податкових повідомлень-рішень від 05.12.05 № 0003982301, № 0003992301 та від 15.12.05 № 0004232301, а також самостійно визначеного податкового зобов'язання в декларації № 88752 від 20.01.06.

Позивач заперечує проти зарахування відповідачем перерахованих позивачем грошових сум в рахунок погашення вказаних в акті перевірки податкових зобов'язань, вважаючи, що фактично відбувалась оплата узгоджених податкових зобов'язань, задекларованих в податкових деклараціях за період з 01.11.05 по 30.06.07, про що свідчить призначення платежу в платіжних дорученнях.

Суми, зазначені в податкових повідомленнях-рішеннях від 05.12.05 № 0003982301, № 0003992301 та від 15.12.05 № 0004232301, містять в собі також штрафні санкції за несвоєчасну сплату, у зв'язку з чим фактично податковий орган неправомірно застосував штрафну санкцію на штрафну санкцію.

З огляду на викладене позивачем податкові повідомлення-рішення оскаржені в порядку п.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

За результатами розгляду повторної скарги Державною податковою адміністрацією у Дніпропетровській області (рішення від 28.11.07 № 31234/10/25-008) встановлено, що відповідачем при здійсненні розрахунку штрафних (фінансових) санкцій невірно визначено розмір штрафної санкції, а саме: замість штрафної санкції у розмірі 20% застосовано штрафну санкцію в розмірі 10% за затримку на 31 календарний день сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 1940,00 грн. за податковим повідомленням рішенням від 15.12.05 № 0004232301, у зв'язку з чим штрафна санкція повинна складати 388,00 грн.

ДПА у Дніпропетровській області прийнято рішення про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.08.07 № 0002681502/0 в частині 194,00 грн. штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість, а в іншій частині залишено вказане податкове повідомлення-рішення без змін. Також залишені без змін податкові повідомлення-рішення від 15.08.07 №0002661502/0, №0002671502/0, а скарга в цій частині –без задоволення.

У відповідності до порядку, визначеному п.9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 03.03.98 № 93, відповідачем за результатами розгляду повторної скарги позивача винесені податкові повідомлення-рішення від 05.12.07:

№0002661502/2 –про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, в сумі 25457,03 грн.;

№0002671502/2 - про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої з затримкою, в сумі 672,20 грн.;

№000268502/2 - про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 10% узгодженої суми податкового зобов'язання (43468,00 грн.), сплаченої з затримкою, в сумі 4346,80 грн.;

№0004341502/2 - про визначення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов'язання (1940,00 грн.), сплаченої з затримкою, в сумі 388,00 грн.

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для застосування до позивача штрафних санкцій в порядку пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" стало несвоєчасне погашення позивачем податкових зобов'язань, визначених податковим органом згідно винесених податкових повідомлень-рішень № 0003982301, № 0003992301, № 0004232301, а також самостійно визначеного позивачем податкового зобов'язання в декларації за листопад 2005 року (вих.№ 88752 від 20.01.06).

На підставі акту перевірки від 16.11.04 № 213/231 відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення від 18.11.04: № 0003992301/0, яким виявлено суму завищення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 27322,00 грн. Одночасно визначена сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 13661,00 грн.

№ 0003982301/0, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 24219,00 грн., із яких 16146,00 грн. –основний платіж, 8073,00 грн. (штрафні (фінансові) санкції).

На підставі акту перевірки від 09.12.05 № 238/231/1239246 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 15.12.05 № 0004232301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 88751,00 грн., із яких 59167,00 грн., 29584,00 грн. –штрафні (фінансові) санкції.

Відповідно до п.п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України для подання податкової декларації.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

У випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження (пп.5.3.2 п.5.3 ст.5 цього ж Закону).

У разі, коли платник податку не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірах, передбачених пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Порядок узгодження податкових зобов'язань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу встановлений статтею 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"

Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно пп.5.2.4 п.5.2 ст.5 цього ж Закону процедура адміністративного оскарження закінчується:

останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Податкові повідомлення-рішення № 0003992301, № 0003982301 оскаржені позивачем в порядку апеляційного узгодження та судовому порядку.

Господарським судом Дніпропетровської області у справі № 37/83 винесено рішення від 31.08.05, яким в позові ВАТ "Криворіжжитлобуд" про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 11.03.05 № 0003992301/3, № 0003982301/3 відмовлено. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.11.05 рішення господарського суду від 31.08.05 у справі № 37/83 залишено без змін.

Враховуючи положення ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 31.08.05 у справі № 37/83 набрало законної сили 28.11.05.

Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

З огляду на викладене, суд вважає, що визначення відповідачем строку виконання визначених податковими повідомленнями-рішеннями № 0003992301, № 0003982301 податкових зобов'язань –15.12.05 не суперечить нормам діючого законодавства, що регулює спірні правовідносини, доводи позивача з цього приводу є помилковим.

Разом з тим, суд вважає, що відповідачем неправильно визначена сума податкового зобов'язання, яка підлягає сплаті позивачем відповідно до податкового повідомлення-рішення №0003992301.

Згідно із ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Під час проведення перевірки (акт перевірки від 16.11.04 № 213/231) відповідачем виявлено суму завищення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 27322,00 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення від 18.11.04 № 0003992301/0. Одночасно цим же податковим-повідомленням рішенням визначена сума штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 13661,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 18.11.04 № 0003992301/0 складено за формою "В" про завищення суми бюджетного відшкодування згідно з додатком 6 до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.01 № 253.

Відповідно до п. 2.6 вказаного Порядку в редакції станом на день винесення податкового повідомлення-рішення від 18.11.04 № 0003992301/0 податкове повідомлення - рішення - це рішення керівника податкового органу (його заступника) щодо виявленого завищення бюджетного відшкодування, а також обов'язку платника податків:

сплатити нараховану або донараховану суму податкового зобов'язання;

сплатити суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій за порушення податкового законодавства та інших нормативно-правових актів, що приймаються за результатами перевірок платника податків (у т. ч. камеральних);

сплатити суми штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання;

сплатити штраф за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обов'язкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження.

Відповідно до п.3.3 цього Порядку на суму завищення бюджетного відшкодування виписується окреме податкове повідомлення.

Згідно з додатком 6 до цього ж Порядку у десятиденний термін від дня отримання цього податкового повідомлення - рішення завищена сума бюджетного відшкодування зменшується у картці особового рахунку платника податків, яка ведеться у податковому органі.

У зв'язку з тим, що заявлені до відшкодування суми ПДВ на момент перевірки платника податків відшкодовано, в такому податковому повідомленні-рішенні визначається сума штрафних санкцій і платник податків зобов'язаний у десятиденний термін від дня отримання цього податкового повідомлення - рішення сплатити такі штрафні (фінансові) санкції.

У разі несплати в установлений термін суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених у цьому податковому повідомленні - рішенні, виникає право податкової застави на всі активи платника податків і сума штрафних (фінансових) санкцій визнається податковим боргом.

Таким чином, визначена в податковому повідомлені-рішенні від 18.11.04 № 0003992301/0 завищена сума бюджетного відшкодування в розмірі 27322,00 грн. не податковим зобов'язанням платника податку в розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у платника податку, відповідно, не виникає обов’язку сплатити цю суму до бюджету, у зв'язку з чим на вказану суму не розповсюджуються положення пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", внаслідок чого нарахування штрафної санкції на суму 27322,00 грн. в розмірі 10%, що складає 2732,20 грн. є неправомірним, податкове повідомлення-рішення від 05.12.07 № 0002681502/2 в цій частині підлягає визнанню нечинним та скасуванню.

Щодо решти позовних вимог, суд, враховуючи, що виявлені відповідачем під час перевірки факти щодо термінів погашення (сплати) сум узгоджених податкових зобов'язань матеріалами, поданими сторонами документами не спростовуються, вважає дії відповідача щодо застосування до позивача штрафних санкцій в загальному розмірі 28131,83 грн. оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями правомірними.

Отримані від позивача грошові кошти зараховувались відповідачем в погашення податкового боргу попередніх періодів в хронологічному порядку, що відповідає вимогам п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в якому передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Заперечення позивача з цього приводу суд вважає помилковим, таким, що не відповідає вимогам Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не передбачають можливості спрямування коштів в рахунок погашення податкових зобов’язань, що мають більш пізні терміни виникнення. Відповідач фактично не змінював самостійно призначення платежу і не обмежував позивача в розпорядженні ним своїми коштами: призначені позивачем грошові кошти в погашення зобов'язань (боргу) з певного податку не зараховувались позивачем в рахунок погашення податкових зобов'язань (боргу) з іншого податку. Застосування принципу черговості в даному випадку є виключно виконанням відповідачем прямої норми п.7.7 ст.7 зазначеного Закону.

Керуючись ст.94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі від 05.12.07 №0002681502/2 в частині визначення суми штрафної (фінансової) санкції 2732,20 грн. за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

В решті позову відмовити.

Стягнути з державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства "Криворіжжитлобуд" 1,70 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

І.Ю. Добродняк

28.07.08