Справа № 1718/2-а-1037/11
2011 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2011 року
Сарненський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - ТОВСТИКИ І.В.
при секретарі - ПОЛУПАН Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності, зобов"язання нарахування та виплати пенсії по інвалідності,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про зобов"язання нарахування та виплати пенсії по інвалідності.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що є інвалідом ІІ групи по захворюванню, яке пов"язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, а тому має право на отримання пенсії в розмірі, передбаченому ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року), що становить 8 мінімальних пенсій за віком та на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю згідно ст. 50 цього Закону в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, оскільки рішенням Конституційного Суду України визнані неконституційними положення даного Закону про те, що розмір пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України, в зв"язку з чим просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 14.10.2010 року по 29.06.2011 року, зобов"язати Управління ПФУ в Сарненському районі нарахувати і виплатити за цей період недоотриману пенсію в розмірі відповідно до ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року) та виплачувати її довічно.
ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги і дала пояснення згідно позовної заяви.
Представник відповідача УПФУ в Сарненському районі ОСОБА_2 позов не визнала, про що подала письмові заперечення, в яких посилається на те, що при здійсненні повноважень в сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач керується нормативними актами Кабінету Міністрів України, які є обов"язковими до виконання, зокрема Постановою № 654 від 16.07.2008 року, на підставі якої нараховувалась і виплачувалась з лютого 2011 році пенсія позивачу як інваліду ІІ групи та в межах коштів, які надходили з Державного бюджету на виплату даної пенсії, оскільки до цього часу ОСОБА_1 отримувала інший вид пенсії, просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення зі слідуючих підстав.
Із пояснень позивача і представника відповідача, довідки №208/03-16/1 від 28.03.2011 року, заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності від 10.02.2011 року, розпорядження 120159 від 10.02.2011 року достовірно встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі і з 10.02.2011 року отримує пенсію, передбачену ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( надалі Закон № 796-ХІІ) та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю особам, віднесеним до категорії 1, передбачену ст. 50 Закону № 796-ХІІ, але з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України № 1 від 3.01.2002 року, № 530 від 28.05.2008 року, №654 від 16.07.2008 року.
ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, визнана інвалідом ІІ групи по захворюванню, яке пов"язане з наслідками Чорнобильської катастрофи з 28.11.2000 року довічно згідно оглянутих копій посвідчень та висновку МСЕК.
Відповідно до ст.49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Таким чином, вихідним критерієм обчислення державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом.
Нормами ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв”язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по ІІ групі інвалідності –8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року) визначено, що особам, віднесених до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
Отже, для позивача як інваліда ІІ групи, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватись, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку державної пенсії позивачу відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІ групи щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 28 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, а тому з 22.05.2008 року відновлена колишня редакція ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надалі не зупинялась, в зв”язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії підлягають до задоволення, починаючи з 10 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого Законом України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Судом встановлено, що позивач отримувала пенсію по інвалідності в 2011 році в розмірах, передбачених постановами Кабінету Міністрів України № 1 від 3.01.2002 року, № 530 від 28.05.2008 року, №654 від 16.07.2008 року, а не в розмірі, передбаченому ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, вказані постанови є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв”язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не можуть прийняті до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб'єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, не приймається до уваги. Так, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Щодо позовної вимоги про зобов"язання перерахунку і виплати пенсії по інвалідності з 14.10.2010 року до 10.02.2011 року, то судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 до 10.02.2011 року обрала вид пенсійного забезпечення відповідно до умов Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", в зв"язку з чим, перебуваючи на обліку в Управлінні ПФУ в Сарненському районі, отримувала з 10.07.2008 року пенсію по віку.
Згідно положень п.13 Розділу 15 Прикінцевих положень до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" - у разі, якщо особа має право на отримання пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подачі заяви з усіма необхідними документами.
Оскільки, позивач лише з 10.02.2011 року скористалася видом пенсійного забезпечення відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подавши письмову заяву, позовна вимога про зобов"язання перерахунку і виплати пенсії по інвалідності з 14.10.2010 року до 10.02.2011 року не підлягає до задоволення.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю, надалі при нарахуванні пенсії довічно, то вказана вимога, починаючи з 23.07.2011 року не підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
З 19.06.2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, і на виконання даного закону 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийняти постанова №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року.
Оскільки, при вирішенні питання про застосування однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, які не визнані неконституційними в установленому порядку, необхідно застосовувати законодавчу норму, що прийнята пізніше, суд приймає до уваги положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року, які стали підставою для нарахування і виплати пенсії по інвалідності, передбаченої ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі визначеному постановою КМУ №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якими керується Управління ПФУ в Сарненському районі при нарахуванні пенсії по інвалідності позивачу з 23.07.2011 року, в зв"язку з чим суд вважає, що відповідач діє правомірно в межах наданих повноважень і в його діях відсутні ознаки порушення пенсійних прав позивача, які підлягають судовому захисту.
Суд з відповідача судового збору не стягує, так як в силу п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.
Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправною бездіяльності щодо здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності, зобов"язання нарахування та виплати пенсії по інвалідності задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області в частині ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплатити її, починаючи з 10 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року відповідно до ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням виплачених сум.
У решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня отримання повного тексту постанови, через Сарненський районний суд, допустити негайне виконання постанови суду про присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.
Суддя підпис копія вірно
Суддя Сарненського
Районного суду