Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 листопада 2011 р. № 2-а- 13320/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Волошина Д.А.
за участю секретаря судового засідання Боклаг А.С.
представників : позивача –не прибув, відповідача –не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Київському районі міста Донецька до Акціонерного товариства відкритого типу "Свемон-Восток" про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Державна податкова інспекція в Київському районі м. Донецька , з адміністративним позовом до Акціонерного товариства відкритого типу "Свемон-Восток" , в якому просить суд, стягнути до місцевого бюджету з рахунків у банках, обслуговуючих АТВТ “Свемон-Восток”податковий борг у розмірі 265051,79 грн. на р/р 33217834700006, код платежу 13050200, одержувач Місцевий бюджет Київського району ОКПО 34687001, банк ГУДКУ у Донецькій області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на теперішній час за Акціонерним товариством відкритого типу "Свемон-Восток" лічиться заборгованість перед бюджетом у сумі 265051,79 грн., що виникла внаслідок несплати в установлений строк зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, самостійно визначених платником податку у деклараціях. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов’язку, щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених чинним законодавством України.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідач в судове засідання не з’явився , про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, причини неявки суду не повідомив, заперечень та клопотань не надав.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не з’явився в судове засідання двічі, причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення , на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
На підставі п.п. 1,2 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04 грудня 1990 року №509-ХП зі змінами та доповненнями, визначено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, відповідно до яких Державна податкова інспекція в Київському районі міста Донецька здійснює контроль за дотриманням законодавства про податки, інші платежі, забезпечує правильність обчислення та своєчасність надходження цих податків.
Як вбачається з матеріалів справи, юридична особа, Акціонерне товариство відкритого типу "Свемон-Восток" перереєстрований як правонаступник Дочірнєго підприємства Акціонерного товариства "Свемон" виконавчим комітетом Харківської міської ради 19.01.1996 р., згідно свідоцтва про державу реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності. Державна реєстрація проведена за юридичною адресою: 61068, м. Харків, в'їзд Семиградський, буд. 2. Стан юридичної особи: порушено справу про банкрутство.
Юридична особа, Акціонерне товариство відкритого типу "Свемон-Восток", перебуває на обліку як платник податків в ДПІ у Московському районі міста Харкова з 07.09.1993 року за №18АО , відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 27.10.2009 р. №1323.
Згідно з п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Щодо підстав виникнення заборгованості з орендної плати за землю з юридичних осіб судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем були подані податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) до Державної податкової інспекції в Київському районі міста Донецька із самостійно визначеними сумами податкового зобов’язання, які він у встановлені строки не сплатив, а саме:
- податкова декларація № 3943 від 30.01. 2009, якою АТВТ „Свемон-Восток" визначив свої податкові зобов'язання за 2009 рік у розмірі 103201,93 грн. На теперішній час податкові зобов'язання сплачені частково. Таким чином, податковий борг за вказаний період складає 16264,82 грн., згідно роздруківки облікової картки платника станом на 28.10.2011 року.
- податкова декларація № 3755 від 01.02. 2010 року, якою відповідач визначив свої податкові зобов'язання за 2010 рік у розмірі 157147,33 грн.
- податкові декларації № 4416 від 02.03.11 року за січень 2011 року, № 40451 від 15.04.11 року за лютий 2011 року, № 40454 від 15.04.11 року за березень 2011 року, № 500006 від 06.05.11 за квітень 2011 року, № 57502 від 20.06.11 року за травень 2011 року, № 76605 від 19.08.11 року за червень 2011 року, № 76607 від 19.08.11 року за липень 2011 року. Відповідач визначив свої податкові зобов'язання розмірі 13095,52 грн. по кожній декларації. На теперішній час податкові зобов'язання не сплачені. Таким чином, податковий борг за вказаний період складає 91638,64 грн., згідно роздруківки облікової картки платника станом на 28.10.2011 року.
Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України "Про плату за землю" втратили чинність.
Проте, у зв’язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України "Про плату за землю", які були чинні на момент виникнення правовідносин в частні визначення податкового зобов’язання з податку плата за землю за 2009-2010 роки.
Як з’ясовано судом, відповідач самостійно визначив податкові зобов’язання з орендної палаті за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 , 2010 роки у податкових деклараціях № 3943 від 30.01.2009 року та № 3755 від 01.02.2010 року (за 2009 рік у сумі 103201,93 грн., за 2010 рік у сумі 157147,33 грн.)
Відповідно до п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 року, який був чинним протягом 2009-2010 років, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Пунктом 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Щодо податкового боргу з податку плата за землю за 2011 рік, суд зазначає, що відповідач визначив свої податкові зобов'язання у розмірі 13095,52 грн. по кожній декларації (№ 4416 від 02.03.11 року за січень 2011 року, № 40451 від 15.04.11 року за лютий 2011 року, № 40454 від 15.04.11 року за березень 2011 року, № 500006 від 06.05.11 за квітень 2011 року, № 57502 від 20.06.11 року за травень 2011 року, № 76605 від 19.08.11 року за червень 2011 року, № 76607 від 19.08.11 року за липень 2011 року). На теперішній час податкові зобов'язання не сплачені. Таким чином, податковий борг за вказаний період складає 91638,64 грн., згідно роздруківки облікової картки платника станом на 28.10.2011 року.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 286.3 ст. 286 платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Пунктами 49.1, 49.2 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 54.1 ст. 54 зазначеного кодексу визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 56.11. ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. ( п. 287.4 ст. 287 Податкового кодексу України).
Крім того, судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в Київському районі міста Донецька 30.06.2011року була проведена камеральна перевірка податкової звітності з плати за землю за лютий 2011 рік. По результатах перевірки Акціонерного товариства відкритого типу "Свемон-Восток" встановлено несвоєчасне подання податкової декларації зі сплати за землю на 2011 рік № 40451 від 15.04.11 в порушення п. 286.4 ст. 286 ПК України.
Відповідальність платника за порушення граничних строків подання податкової звітності передбачена п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України .
Відповідно до п.п. 120.1 ст.120 Податкового кодексу України, за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Пунктом 7 підрозділу 10 Податкового кодексу України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
У зв'язку з виявленими порушеннями складено Акт від 30.06.2011 №4135/15-311-1/ 01188862, на підставі якого начальником ДПІ винесене податкове повідомлення-рішення від 05.07.2011 року №16191/10/15-311-1, за яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю з юридичних осіб у розмірі 1,00 грн., у т.ч. за основним платежем –0,0 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 1,00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 05.07.2011 згідно підпису на корінці податкового повідомлення - рішення.
Згідно з п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до облікової картки платника станом на 28.10.2011 року за Акціонерним товариством відкритого типу "Свемон-Восток" рахується заборгованість в сумі 265051,79 грн., що виникла внаслідок несплати в установлений строк зобов'язань з податку плата з землю, самостійно визначених платником податку у деклараціях за 2009 рік, 2010 рік, січень 2011 року , лютий 2011 року , березень 2011 року , квітень 2011 року , травень 2011 року , червень 2011 року , липень 2011 року.
На момент розгляду справи судом сума заборгованості у розмірі 265051.79 грн. відповідачем не погашена.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" від 04 грудня 1990 року №509-ХП зазначено, що до функцій Державної податкової інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції відноситься, зокрема, подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідач доказів на спростування вимог позивача суду не надав, податковий борг в сумі 265051.79 грн. не сплатив.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення заборгованості з податку плата за землю в сумі 265051,79 грн. з Акціонерного товариства відкритого типу "Свемон-Восток" на користь місцевого бюджету обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 8-14, 35, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Київському районі міста Донецька до Акціонерного товариства відкритого типу "Свемон-Восток" про стягнення податкового боргу –задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства відкритого типу "Свемон-Восток" (61068, м. Харків, в'їзд Семиградський, буд. 2, ЄДРПОУ 01188862, Банк: АТ "УкрСиббанк", МФО 351005, р/р 26045233642200, р/р 26001233642200; Банк: Філія ПАТ ПІБ в м. Харків, МФО 351458, р/р 26000301815071) на користь місцевого бюджету (р/р 33217834700006, код платежу 13050200, одержувач Місцевий бюджет Київського району ОКПО 34687001, банк ГУДКУ у Донецькій області) податковий борг в розмірі 265051.79 грн. ( двісті шістдесят п'ять тисяч п'ятдесят одна грн. 79 коп.).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 28 листопада 2011 року.
Суддя Волошин Д.А.