Постанова № 19474369, 17.08.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2011
Номер справи
2а-1870/5069/11
Номер документу
19474369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2011 р. Справа № 2a-1870/5069/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Бабаніної О.В.

представника позивача - Тумки В.А.

представника відповідача - Талденко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Сумимостобуд" до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "Сумимостобуд" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.07.2011р. №0000722305/0/53848, яким визначено суму грошового зо бов'язання з податку на прибуток в розмірі 188149грн. та №0000732305/0/53850, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 37584грн.56коп. Свої вимоги мотивує тим, що податковою інспекцією порушені вимоги Податкового кодексу України щодо порядку проведення перевірки. Крім того, відповідачем безпідставно зроблений висновок про виплату акціонерам товариства дивідендів та несплату податків з цих дивідендів, оскільки прибуток товариства був направлений на розвиток виробництва а не виплату дивідендів. Також податковою інспекцією необґрунтовано збільшений розмір орендної плати за землю з розрахунку 3% від оціночної вартості землі, так як договором оренди визначений інший розмір орендної плати.

Державна податкова інспекція в м. Суми, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пп.7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", вимог ст.30 Закону України "Про акціонерні товариства" в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів за 2009 рік в сумі 150519,35 грн. Також в ході перевірки встановлено порушення пп.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, згідно якого, починаючи з 01.01.2011р. річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але не меншою 3% нормативної грошової оцінки. Але товариством "Сумимостобуд" сплачувалася орендна плата в менших розмірах ніж визначено законодавством.

В судовому засіданні представник позивача - Тумка В.А., позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача - Талденко О.В. позову не визнала, з підстав викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що державною податковою інспекцією в місті Суми проведено планову виїзну пе ревірку приватного акціонерного товариства “Сумимостобуд”з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2008р. по 31.03.2011р., за результатами якої складено акт від 10.06.2011р. №4158/2305/21118361/51 (а.с.9-16).

На підставі акту перевірки ДПІ в м.Суми винесені податкові повідомлення-рішення від 06.07.2011р. №0000722305/0/53848, яким визначено суму грошового зо бов'язання з податку на прибуток в розмірі 188149грн. та №0000732305/0/53850, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 37584грн.56коп.(а.с.7-8).

Як зазначено в акті перевірки сума нерозподіленого прибутку ПАТ “Сумимостобуд”за підсумками 2009 року станом на 01.01.2010р. склала 2607000грн. Загальними зборами акціонерів ПАТ "Сумимостобуд" (протокол від 24.12.2010р.) прийнято рішення про направлення всього прибутку за 2009рік на розвиток виробництва.

На думку податкової інспекції, виходячи з норм ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" та п.7.8 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", ПАТ "Сумимостобуд " повинно було в строк до 01.07.2010р. нарахувати і виплатити дивіденди грошовими коштами у розмірі не менше 30% чистого прибутку, отриманого у 2009 році, та/або нерозподіленого прибутку та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток з суми дивідендів.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки в періоді, що перевірявся, дія Закону України "Про акціонерні товариства" не розповсюджувалася на ПАТ “Сумимостобуд”.

Так, відповідно до вимог розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а також згідно роз'яс ненню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2009р. №8, дія Закону України "Про акціонерні товариства" у період до 30.04.2011р. поширювалась тільки на акціонерні товариства, які були зареєстровані після 30.04.2009р., або ті, які були створені раніше, але привели свою діяльність у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства".

Приведенням діяльності товариства у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства" - це внесення змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування на публічне або приватне акціонерне товариство, та приведення внутрішніх документів товариства у відповідність з вимогами вказаного вище Закону та статуту товариства.

Оскільки Закрите акціонерне товариство “Сумимостобуд”змінило найменування на Приватне акціонерне товариство “Сумимостобуд”і внесло відповідні змін до статуту лише 27 квітня 2011р., то саме з цього часу на нього почала поширюватись дія Закону України "Про акціонерні товариства".

До 27 квітня 2011року товариство “Сумимостобуд”керувалося у своїй діяльності Законом України "Про господарські товариства".

Відповідно до вимог ст.15 Закону України "Про господарські товариства" прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрямки його використання.

Статтею 41 вказаного Закону передбачено, що до компетенції загальних зборів належить затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строк та порядок виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків.

Тобто, на відміну від вимог Закону України "Про акціонерні товариства" про обов”язковість виплати дивідендів, Законом України "Про господарські товариства" такі вимоги не передбачені.

Отже, всі питання розподілу прибутку, в тому числі питання виплати дивідендів, вирішувалися позивачем протягом 2009-2010років у відповідності до вимог Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства - загальними зборами товариства.

Законом України “Про оподаткування при бутку підприємств”(п.п.7.8.1, 7.8.2 ст.7) також передбачено, що обов”язок нарахування і внесення до бюджету авансового внеску з податку на прибуток, нарахований на суму дивідендів, виникає лише у випадку прийняття емітентом рішення про виплату дивіден дів своїм акціонерам.

З матеріалів справи вбачається, що загальні збори акціонерів ЗАТ “Сумимостобуд”не приймали рішення про виплату дивідендів за підсумками роботи за 2009р., а навпаки - вони вирішили прибуток за 2009рік направити на розви ток виробництва.

Вказаний факт підтверджується самим відповідачем в акті пере вірки.

Оскільки вищий орган позивача не приймав рішення про ви плату дивідендів, то товариство не повинно було нараховувати і сплачувати авансо вий внесок з податку на прибуток на суму дивідендів.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 06.07.2011р. №0000722305/0/53848 про визначення суми грошового зо бов'язання з податку на прибуток в розмірі 188149грн. необхідно визнати протиправним та скасувати.

Що стосується орендної плати за земельну ділянку, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п.288.1. та п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.

З акту перевірки вбачається, що позивачем сплачується орендна плата за земельну ділянку по вул.Курській, 32, м.Суми у відповідності до умов договору оренди цієї ділянки від 25.12.2000р., укладеного між ЗАТ “Сумимостобуд”і Сумською міською радою.

В той же час, позивачем не враховано, що відповідно до вимог п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: …для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно пп. 288.5.2 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Тому, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, то з 01.01.2011року позивач повинен сплачувати орендну плату в сумі не меншій ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно листа від 25.03.2011 року № 526/01-23 Управління Держкомзему у м. Суми нормативна грошова оцінка земельної ділянки для ПАТ "Сумимостобуд" під виробництво становить 254 грн.80 коп.

Актом перевірки встановлено, що ПАТ "Сумимостобуд" занизило орендну плату за землю за 1 квартал 2011 рік у сумі 37583,56грн.

Таким чином відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення №0000732305/0/53850, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 37584грн.56коп.

Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, виходячи з наступного.

Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до п.п.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель".

Згідно ч.5 ст.5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельної ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Відповідно до ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону.

Згідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року N 2073 затверджено Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (далі - Постанова КМУ N 2073), згідно з пунктом 2 якого державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки.

Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів (пункт 3 Постанови КМУ N 2073).

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до якої за згодою сторін орендна плата переглядається за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.

Типовий договір оренди землі затверджено постановою КМУ №220 від 03.03.2004р.

Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою КМУ №1724 від 13.12.2006р.

Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крій фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно пп. 288.5.2 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, ПАТ "Сумимостобуд" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.

Посилання позивача на порушення порядку проведення перевірки, як на підставу скасування податкових повідомлень-рішень, є необґрунтованими, так як вони не вплинули на результати перевірки та виявлені порушення, не порушують право позивача на оскарження прийнятих відповідачем рішень.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов приватного акціонерного товариства "Сумимостобуд" до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 06.07.2011року №0000722305/0/53848.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 22 серпня 2011року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар