ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/4631/2011
24 листопада 2011 року 15год. 10хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції
доФізичної особи ОСОБА_1
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Кузнецовська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі з фізичних осіб в сумі 26032,08 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подав клопотання, в якому, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить про розгляд справи у його відсутність.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подала, в судове засідання не прибула повторно, причини неприбуття суду не повідомила. На адресу відповідача надсилались копії ухвал про відкриття провадження у справі, про призначення справи до судового розгляду та повідомлення-виклики до суду. Однак конверт повернувся з відміткою поштового відділення про закінчення терміну зберігання.
Відповідно до ч.4 ст.33 КАС України, відповідач вважається повідомленою про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Судом не визнавалася обовязковою участь сторін в судовому засіданні.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що згідно даних обліку податкого органу станом на 13.10.2011 року за відповідачаем рахується податкова заборгованість по орендній платі за землю з фізичних осіб на загальну суму 26032,08 грн., яка виникла наступним чином.
В силу вимог статті 2 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року, що був чинним до 01.01.2011 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Згідно з частиною третьою статті 14 вказаного Закону, нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу. А в силу вимог частини третьої статті 17 вказаного Закону, земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, відповідно до статті 27, здійснюється органами державної податкової служби.
Судом встановлено, що податковим повідомленням форми "Ф" №0000351750/0 від 05.07.2010 року податковим органом визначено відповідачу податкове зобов'язання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" в сумі 6214,36 грн., а саме: по строку сплати на 16.08.2010 року в розмірі 3107,18 грн. та по строку сплати на 15.11.2010 року в розмірі 3107,18 грн. (а.с.6).
Податкове повідомлення винесене згідно з підпунктом "г" підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, в силу якого, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Відповідно до абзацу другого підпункту 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного на час існування відповідних правовідносин, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. Платник податку також має право в тридцятиденний строк оскаржити податкове повідомлення у тому випадку, якщо він не погоджується із сумою податкового зобовязання, визначеною в такому податковому повідомленні.
Податкове повідомлення №0000351750/0 від 05.07.2010 року отримане платником 15.07.2010 року. Доказів їх оскарження відповідачем в адміністративному порядку суду не надано, а за даними системи КП ДАС ОСОБА_1 з адміністративним позовом про його скасування до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталася. Відповідно, сума податкового зобовязання, що ним визначена, набула статусу податкового боргу.
Також судом встановлено, що 15.09.2010 року податковим органом, на підставі акту перевірки №292/17-2694114983 від 15.09.2010 року, винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0005571750/0, яким відповідачу, відповідно до п.п.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, визначено суму штрафу за платежем: орендна плата за землю з фізичних осіб в розмірі 0,11 грн. (а.с.8).
Відповідно до абз.3 пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а"-"в" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення "Ш" №0005571750/0 від 15.09.2010 року в адміністративному чи судовому порядку не надано, а за даними системи КП ДАС ОСОБА_1 з адміністративним позовом про його скасування до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталася.
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, податкове зобов'язання платника податків, визначене вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважається узгодженим.
Відповідно до пп.16.1.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
В силу положень підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження, визнається сумою податкового боргу платника податків, і на таку суму, в порядку передбаченому пунктом 6.2 статті 6 вказаного Закону, надсилаються податкові вимоги. Коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкові вимоги, сума податкового боргу збільшується, нові вимоги не виставляються, а погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкових вимог.
Згідно з матеріалами справи позивачем для відповідача вручено першу податкову вимогу №1/2 від 20.08.2010 року на суму податкового боргу - 3107,18 грн. та другу податкову вимогу №2/3 від 20.09.2010 року на суму податкового боргу - 3106,13 грн. (а.с.12). Оскільки за даними зворотного боку облікової картки платника податків - відповідача у справі (а.с.5) сума податкового боргу з орендної плати за землю після виставлення їй податкових вимог повністю не погашалась, підстав для винесення податкової вимоги в 2011 році не виникало, однак процедура стягнення податкового боргу вважається дотриманою.
З 01.01.2011 року Закон України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року втратив чинність. Натомість набрав чинності Податковий кодекс України, розділом XIII врегульовано питання плати за землю.
Так, згідно з пунктом 287.1. статті 287 цього розділу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Згідно пункту 288.1. статті 288, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати, відповідно до пункту 288.5 цієї статті, встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Крім цього, річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 % нормативної грошової оцінки. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів, в силу положень пункту 288.7. цієї статті, застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу, тобто базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, а підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. При цьому, відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до вказаних вище правових норм, податковим повідомленням-рішенням форми "Ф" №0000541750 від 27.06.2011 року податковим органом визначено відповідачу податкове зобов'язання за платежем "орендна плата за землю з фізичних осіб" по строку сплати на 29.08.2011 року в розмірі 19818,66 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено платнику під розписку 27.06.2011 року, про що свідчить відмітка на корінці рішення (а.с.17).
Згідно п.287.5. ст.287 Податкового кодексу України, чинного з 01.01.2011 року, податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Оскільки доказів оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку не надано, а за даними системи КП ДАС, ОСОБА_1 з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №0000541750 від 27.06.2011 року до Рівненського окружного адміністративного суду не зверталася, грошове зобов'язання визначене вказаним рішенням, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.
Станом на день розляду справи, заборгованість відповідача по сплаті орендної плати за землю перед бюджетом ним не погашена і, з урахуванням часткової сплати, штрафних санкцій та нарахованої пені складає 26032,08 грн.
Дані обставини стверджені поданими та дослідженими у судовому засіданні доказами: розрахунком податкової боргу відповідача (а.с.4), обліковою карткою платника податків (а.с.5).
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом.
Згідно з п.41.5. ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Водночас ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Оскільки доказів погашення боргу або оскарження у встановленому порядку податкового повідомлення та податкових повідомлень-рішень Кузнецовської МДПІ відповідачем не подано, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 до місцевого бюджету м. Кузнецовська на р/р 33217815700004 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, ЗКПО 23304211, код платежу 13050500, заборгованість по орендній платі за землю в сумі 26032 (двадцять шість тисяч тридцять дві) грн. 08 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя <Підпис >Друзенко Н.В.