Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Вступна та резолютивна частини
м. Миколаїв.
11.10.2011 р. cправа № 2а-5854/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Продана Ю.І., секретаря судового засідання 11 О.В.,
за участю представників
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України:
ОСОБА_1 (довіреність від 04.10.2011 р. № 2405-25/651);
Державної податкової адміністрації України:
ОСОБА_2 (довіреність від 11.10.2010 р. № 10-6018/3798);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомМіністерства економічного розвитку і торгівлі України,
вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива",
вул. Леніна, 18, кв. 34, смт Ольшанське, Миколаївський район, Миколаївська область, 57113 третя особа, яка не заявляє
самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачаДержавна податкова адміністрація України,
пл. Львівська, 8, м. Київ, 04655 проподовження дії спеціальної санкції, керуючись статтями 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - П О С Т А Н О В И В: 1. Позов задовольнити повністю.
2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічного діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" наказом Міністерства економіки України від 20.04.2010 р. № 435 на термін усунення Товариством обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" порушення статті 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР "По порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічним контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між Товариством обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" і Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація), а саме на момент поставки Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація) товару (мазут) на суму 2790000 російських рублів на територію України.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Суддя Ю.І. Продан
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
11.10.2011 р. cправа № 2а-5854/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Продана Ю.І., секретаря судового засідання Ополинського О.В.,
за участю представників
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України:
ОСОБА_1 (довіреність від 04.10.2011 р. № 2405-25/651);
Державної податкової адміністрації України:
ОСОБА_2 (довіреність від 11.10.2010 р. № 10-6018/3798);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомМіністерства економічного розвитку і торгівлі України,
вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива",
вул. Леніна, 18, кв. 34, смт Ольшанське, Миколаївський район, Миколаївська область, 57113 третя особа, яка не заявляє
самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна податкова адміністрація України, пл. Львівська, 8, м. Київ, 04655 проподовження дії спеціальної санкції, В С Т А Н О В И В: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономіки) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" (далі - ТОВ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна податкова адміністрація України (далі - ДПА), про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на термін усунення відповідачем порушення вимог статті 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 185/94-ВР) за зовнішньоекономічним контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між ТОВ і Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація), а саме на момент поставки останнім товару (мазут) на суму 2790000 російських рублів на територію України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем так і не погашено прострочену дебіторську заборгованість у розмірі 2790000 рос. рублів за контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між ТОВ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація).
У судовому засіданні представник Міністерства позов підтримав та просив суд задовольнити його повністю.
Представник Адміністрації також просив суд позов задовольнити повністю, з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву на позов не надав, явку свого представника в судове засідання не забезпечив, у зв'язку з чим, судом визнано за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказах.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом установлено, що 26.02.2010 р. ДПА звернулася до Мінекономіки з поданням № 2001/5/22-6016 про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ, у зв'язку з порушенням останнім вимог статті 2 Закону (відповідно до якої, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики), що підтверджено актом Державної податкової інспекції у Миколаївському районі Миколаївської області від 15.04.2010 р. № 470/23-34387598 "Про результати невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" код за ЄДРПОУ 34387598 з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічному контракту від 03.02.2009 р. № 03-02/09М за період з о7.04.2009 р. по 15.04.2010 р." та повідомленнями Одеської філії Відкритого акціонерного товариства "Кредитпромбанк" від 09.11.2009 р. № 4122/08.2-004510-003, від 31.12.2009 р. № 4703/08.2-004635-001, якими підтверджено наявність простроченої дебіторської заборгованості у розмірі 2790000 рос. рублів за контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між ТОВ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація).
На підставі цього подання ДПА, Мінекономіки прийнято наказ від 20.04.2010 р. № 435 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України", яким, зокрема, до ТОВ застосовано спеціальну санкцію - тимчасово зупинено його зовнішньоекономічну діяльність до 27.07.2010 р.
17 червня 2010 року Мінекономіки звернулося до ДПА з листом № 4202-29/787, в якому запропонувало розглянути питання щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ.
За наслідками розгляду цього листа, ДПА у листі 16.07.2010 р. № 8584/5/22-6016, зокрема, вказала на доцільність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ, оскільки підприємством податкової звітності до Державної податкової інспекції у Миколаївському районі Миколаївської області не подає та за юридичною адресою не знаходиться.
26.07.2010 р. Мінекономіки прийнято наказ № 904 "Про переведення суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності", яким, зокрема, ТОВ переведено на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.
14 липня 2011 року Мінекономіки звернулося до ДПІ з листом № 4202-29/908 щодо дії спеціальної санкції, застосованої до ТОВ.
Розглянувши вказаний лист, 25.07.2011 р. ДПА звернулося до Мінекономіки з поданням № 8568/5/22-6016, в якому пропонувало подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ, оскільки останнім не погашена прострочена заборгованість у розмірі 2790000 рос. рублів за контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між ТОВ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація).
Спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, врегульовано нормами спеціальних нормативно - правових актів.
Відповідно до абзаців 4, 5 частини першої статті 37 Закону України від 16.04.1991 р. № 959-ХІІ "Про зовнішньоекономічну діяльність" (в редакції, яка діла на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 959-ХІІ), за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції як:
- застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;
- тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Згідно з частиною 2 статті 37 Закону № 959-ХІІ, санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 р. № 777, Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, політики у сфері внутрішньої торгівлі, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з ЄС.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування (частина 6 статті 37 Закону № 959-ХІІ).
Згідно з частиною 8 статті 37 Закону № 959-ХІІ, подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (частина 9 статті 37 закону № 959-ХІІ).
Відповідно до абзаців 1, 2 підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 р. № 340/672, при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження.
На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції (частина 9 статті 37 Закону).
З урахуванням установлених обставин цієї справи, при визначенні терміну, на який необхідно подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ, суд виходить з наступного.
Згідно з частинами 2, 3 статті 251 Цивільного кодексу України, терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення і який може бути визначений у т.ч. рішенням суду.
Враховуючи те, що доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем до суду не подано, позов ДПА про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ на термін усунення ним порушення вимог статті 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічним контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між Товариством обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" і Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація), а саме на момент поставки Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація) товару (мазут) на суму 2790000 російських рублів на територію України, слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, при вирішенні цього спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 1 статті 9 КАС).
Відповідно до частини 1 статті 69 КАС, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (частина 1 статті 11 КАС).
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з частиною 4 статті 94 КАС стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічного діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" наказом Міністерства економіки України від 20.04.2010 р. № 435 на термін усунення Товариством обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" порушення статті 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічним контрактом від 03.02.2009 р. № 03-02/09М, укладеного між Товариством обмеженою відповідальністю "Миколаївський завод альтернативного палива" і Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація), а саме на момент поставки Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергосервіс" (Російська Федерація) товару (мазут) на суму 2790000 російських рублів на територію України.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Суддя Ю.І. Продан
Повний текст постанови складено та підписано 14 жовтня 2011 року.