ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2011 року 12 год. 52 хв. Справа № 2а-0870/8977/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лазаренка М.С.,
секретаря Дужак М.В.
за участю представників:
від позивача Мазухін Р.М.
від відповідача Ременюк О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Чернігівського районного центру зайнятості
до: Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна Чернігівського району Запорізької області
про: стягнення боргу у розмірі 13943 грн. 99 коп
ВСТАНОВИВ:
Чернігівський районний центр зайнятості звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна Чернігівського району Запорізької області про стягнення боргу у розмірі 13943 грн. 99 коп., посилаючись на те, що у відповідності до відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття поданої за 2005 рік відповідач має недоїмку зі збору страхових внесків у сумі 15643 грн. 99 коп. Відповідно до узгоджених графіків погашення заборгованості по страховим внескам до Фонду соціального страхування на випадок безробіття на 2010 2011 рік сплачено заборгованість у розмірі 1500 грн. Відтак, станом на 01 жовтня 2011р. заборгованість по страховим внескам складає 13943 грн. 99 коп.
Представник відповідача у судовому засіданні проти поданого позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що порядок стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульований Законом України «Про порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». У звязку з тим, що заборгованість підприємства виникла у 2005 році на підставі поданої декларації, проте заявлено стягнення лише у 2011 році, тобто пізніше ніж через 1095 днів, відтак адміністративний позов подано поза межами строку, встановленого ч.1 ст.99 КАС України та підлягає залишенню без розгляду.
Ухвалою суду від 21 листопада 2011 року у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Приватне сільськогосподарське підприємство імені Калініна Чернігівського району Запорізької області зареєстроване в Чернігівському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків на випадок безробіття у відповідності до ст..4 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
12 січня 2006 року відповідачем подано до позивача Розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2005 рік., відповідно до якого вбачається наявність недоїмки у розмірі 15643грн. 90 коп.
25 лютого 2010р. засновником ПСП ім.. Калініна подано до Чернігівського РЦЗ графік погашення заборгованості по страховим внескам в Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття на 2010 рік.
06.01.2011р. за вих. № 1 засновником ПСП ім.. Калініна подано до Чернігівського РЦЗ графік погашення заборгованості по страховим внескам в Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття на 2011 рік.
12 вересня 2011 року за вих. №477 Чернігівський районний центр зайнятості надіслав на адресу ПСП ім. Калініна Претензію, відповідно до якої просить сплатити суму недоїмки у розмірі 14143 грн. 99 коп.
З урахуванням сплати по поданим графікам погашення заборгованості, загальна заборгованість по страховим внескам до Фонду соціального страхування на випадок безробіття станом на 01.10.2011 року складає 13943 грн. 99 коп.
Відповідно до п.1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі Закон №1533) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону №1533 Чернігівський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та виконує покладені на нього функції, серед яких є здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судових органах та інших органах.
Згідно зі статтею 34 Закону №1533 Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобов'язаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року №339, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за №30/5221, затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка визначає порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків. на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до статті 35 Закону №1533 та пунктів 5.1, 5.2, 5.6, 5.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України, встановлений частиною 2 статті 1 Закону України від 11 січня 2001 року №2213-ІІІ «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону №1533 роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
Абзацом 2 частини 2 статті 38 Закону №1533 передбачено, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування віл нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Відповідно до частини 6 статті 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції, що діяла до 01.01.2011р.) страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство.
Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції, що діяла до 01.01.2011р.) строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується
Згідно зі статтею 19 Закону України від 01 березня 1991 року №803-ХІІ «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки відповідачем самостійно визначено суму недоїмки зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування на випадок безробіття у розмірі 15643 грн. 99 коп. та частково сплачено зазначену недоїмку у розмірі 1500 грн., відтак з матеріалів справи вбачається, що відповідач не заперечує щодо розміру заборгованості, проте заперечує лише щодо строків давності застосування такого стягнення, відтак адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі, а заборгованість у розмірі 13943 грн. 99 коп. підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства імені Калініна Чернігівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 03749454) заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 13943 (тринадцять тисяч девятсот сорок три) грн.. 99 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.
Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 29 листопада 2011 року.
Суддя (підпис) М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 25 листопада 2011 року.