ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/2110/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Лисюк І.Ю.,
за участю представника відповідача Гаврилюка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинської асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2011 року №0012491501,
ВСТАНОВИВ:
Волинська асоціація орендарів водних обєктів «Волинська риба» звернулася з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (Луцька ОДПІ) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 18.07.2011 року №0012491501.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток підприємства, про що складено акт №4933/15-1/34524112 від 22.06.2011 року. В акті перевірки зазначено про порушення позивачем термінів подання податкової звітності з податку на прибуток за такі періоди: перше півріччя 2008 року, три квартали 2008 року, 2008 рік, перший квартал 2009 року, перше півріччя 2009 року, три квартали 2009 року, 2009 рік, перший квартал 2010 року, перше півріччя 2010 року, три квартали 2010 року, 2010 рік, перший квартал 2011 року, за що до платника податків застосована фінансова санкція у розмірі 1871грн. 00коп. згідно з податковим повідомленням-рішенням Луцької ОДПІ від 18.07.2011 року №0012491501. Волинська асоціація орендарів водних обєктів «Волинська риба» не погоджується з вказаним податковим повідомленням-рішенням та вважає його протиправним з таких підстав.
Позивач згідно зі статутом є неприбутковою організацією та здійснює діяльність, не спрямовану на отримання прибутку. Відповідно до норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) доходи неприбуткових організацій були звільнені від оподаткування, неприбуткові організації відсутні в переліку платників цього податку, визначених статтею 2 даного Закону. За таких обставин позивач вважає, що не є платником податку на прибуток та не повинен подавати декларації з податку на прибуток підприємства, а тому штрафні санкції за неподання звітності відповідачем застосовані неправомірно.
Позивач просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 18.07.2011 року №0012491501.
Представник позивача в судовому засіданні 12.08.2011 року адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, а в подальшому подав суду заяву від 16.08.2011 року про розгляд справи за його відсутності, просить адміністративний позов задовольнити (а.с.44).
В судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову (а.с.37), та пояснив, що позивачем 12.05.2011 року до Луцької ОДПІ подані податкові декларації з податку на прибуток підприємства за період з першого півріччя 2008 року по перший квартал 2011 року, тобто з порушенням граничних строків подання податкової звітності, в звязку з чим на підставі акту №4933/15-1/34524112 від 22.06.2011 року камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток Луцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення від 18.07.2011 року №0012491501 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1871грн. 00коп. Представник відповідача вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, тому просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволені адміністративного позову слід відмовити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що Волинська асоціація орендарів водних обєктів «Волинська риба» є юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організації серії АА №473434/1020, виданою Головним управлінням статистики у Волинській області 24.06.2011 року (а.с.12), зареєстрована як обєднання громадян, про що Волинським обласним управлінням юстиції видано Свідоцтво про реєстрацію обєднання громадян від 24.07.2006 року №555 (а.с.11), знаходиться на обліку як платник податків у Луцькій ОДПІ.
22.06.2011 року Луцькою ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток підприємства Волинської асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» за період з першого півріччя 2008 року по перший квартал 2011 року, про що складено акт №4933/15-1/34524112 від 22.06.2011 року. Перевіркою встановлено, що позивачем на порушення пункту 49.18 статті 49 ПК України несвоєчасно, а саме 12.05.2011 року, подано декларації з податку на прибуток підприємства за такі періоди: перше півріччя 2008 року, три квартали 2008 року, 2008 рік, перший квартал 2009 року, перше півріччя 2009 року, три квартали 2009 року, 2009 рік, перший квартал 2010 року, перше півріччя 2010 року, три квартали 2010 року, 2010 рік, перший квартал 2011 року (а.с.6-7).
Відповідно до розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки №4933/15-1/345241112 від 22.06.2011 року за податкові правопорушення до позивача застосовані штрафні санкції за кожен випадок несвоєчасного подання звітності за період з першого півріччя 2008 року по 2010 рік у розмірі по 170грн. 00коп. (11 х 170грн. 00 коп. = 1870грн. 00коп.) та у розмірі 1грн. 00коп. за несвоєчасне подання декларації за перший квартал 2011 року, а всього 1871грн. 00коп. (а.с.45).
18.07.2011 року Луцькою ОДПІ на підставі акту №4933/15-1/345241112 від 22.06.2011 року, за порушення пункту 49.18 статті 49 ПК України, підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», прийнято податкове повідомлення-рішення №0012491501 про визначення Волинській асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» грошового зобовязання у розмірі 1871грн. 00коп., у тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями 1871грн. 00коп. (а.с.5).
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України (чинного з 01.01.2011 року) передбачено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобовязання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Згідно із частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, відповідач у даній справі довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Волинської асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» за несвоєчасне подання податкової звітності у розмірі 1871грн. 00коп., а висновки акту перевірки про допущене позивачем порушення податкового законодавства знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи, з огляду на таке.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» (чинного до 31.12.2010 року) платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Пунктом 49.2 статті 49 ПК України визначено, що платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Строки подання платниками податків податкової звітності до 31.12.2010 року були визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», зокрема, підпунктом «б» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону передбачалося, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Аналогічні норми щодо строків подання податкових декларацій з 01.01.2011 року передбачені підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України.
Таким чином, позивач податкові декларації з податку на прибуток за відповідні податкові періоди повинен був подати у такі строки:
- за перше півріччя 2008 року до 09.08.2008 року;
- за три квартали 2008 року до 09.11.2008 року;
- за 2008 рік до 09.02.2009 року;
- за перший квартал 2009 року до 10.05.2009 року;
- за перше півріччя 2009 року до 09.08.2009 року;
- за три квартали 2009 року до 09.11.2009 року;
- за 2009 рік до 09.02.2010 року;
- за перший квартал 2010 року до 10.05.2010 року;
- за перше півріччя 2010 року до 09.08.2010 року;
- за три квартали 2010 року до 09.11.2010 року;
- за 2010 рік до 09.02.2011 року;
- за перший квартал 2011 року до 10.05.2011 року, що також підтверджується даними акту перевірки №4933/15-1/345241112 від 22.06.2011 року (а.с.7).
Разом з тим, як встановлено судом, фактично позивачем декларації з податку на прибуток підприємства за вказані дванадцять звітних (податкових) періодів подані до Луцької ОДПІ 12.05.2011 року, що підтверджується відмітками на кожній з поданих декларацій (а.с.46-57), тобто несвоєчасно, з порушенням граничних строків подання податкової звітності.
Відповідальність платників податків за податкові правопорушення передбачена главою 11 ПК України, зокрема, фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій застосовується згідно з положеннями цього Кодексу з 01.01.2011 року, з урахуванням розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Згідно з пунктом 120.1 статті 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Крім того, до набрання чинності з 01.01.2011 року ПК України відповідальність платників податків за неподання чи несвоєчасне подання податкової звітності була передбачена Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до підпункту 17.1.1 статті 17 якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Отже, враховуючи встановлені обставини справи та норми податкового законодавства, суд приходить до висновку, що позивач вчинив податкове правопорушення у вигляді несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за дванадцять звітних (податкових) періодів, у звязку з чим до нього правомірно та у правильно визначеному розмірі застосовані штрафні (фінансові) санкції згідно з податковим повідомленням-рішенням Луцької ОДПІ від 18.07.2011 року №0012491501.
При цьому, суд не приймає позицію позивача про те, що Волинська асоціація орендарів водних обєктів «Волинська риба» як неприбуткова організація не зобовязана була подавати декларації з податку на прибуток за спірні періоди, з огляду на таке.
Відповідно до підпункту 2.1.1 пункту 2 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (чинного до 31.12.2010 року) платниками податку є з числа резидентів субєкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Абзацом другим пункту 16.4 статті 16 цього ж Закону передбачено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період.
Разом з тим, пунктом 7.11 статті 17 цього Закону регламентовано порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій.
Згідно з підпунктами 7.11.10, 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці «ж» підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку. Набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.
З 01.01.2011 року порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій визначається відповідно до статті 157 ПК України, яка застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Відповідно до пункту 157.12 статті 157 ПК України з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до пунктів 2.2-2.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 року №232, для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення про: внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру; відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру.
Згідно з пунктами 1-4 розділу ІІ Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.01.2011 року №37 (чинного з 01.04.2011 року), включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення. Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах. За результатами розгляду заяви, установчих документів органом державної податкової служби за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.
З наведених правових норм слідує, що податковий орган може прийняти рішення про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру при недотриманні ними визначених законом умов, тобто не кожна юридична особа, що створена як обєднання громадян, відноситься до категорії неприбуткових організацій. Рішення про внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ приймається у встановленому законом порядку після дотримання визначеної процедури та перевірки.
Відповідне рішення про внесення Волинської асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» до Реєстру неприбуткових установ та організацій з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості прийняте Луцькою ОДПІ лише 19.05.2011 року за №53 (а.с.36). В розумінні положень статті 157 ПК України саме з 19.05.2011 року у позивача виникло право на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток, з цього часу позивач повинен подавати не податкову декларацію з податку на прибуток, а податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями.
Як встановлено судом, до 19.05.2011 року позивач не був зареєстрований у відповідному Реєстрі неприбуткових установ та організацій, не звертався до податкового органу для проведення такої реєстрації, а тому зобовязаний був у встановлені законодавством строки подавати декларації з податку на прибуток підприємства, незалежно від того, чи отримував прибуток. Позивач такі податкові декларації за період з першого півріччя 2008 року по перший квартал 2011 року подав до Луцької ОДПІ несвоєчасно, з порушенням граничних термінів подання податкової звітності.
Крім того, позиція позивача у справі спростовується його ж діями, адже стверджуючи про відсутність обовязку подавати податкові декларації з податку на прибуток за спірні податкові періоди, позивач 12.05.2011 року подав таку звітність до Луцької ОДПІ.
Отже, на думку суду, позивачем допущено податкове правопорушення у вигляді несвоєчасного подання податкової звітності, а тому штрафні (фінансові) санкції відповідачем застосовані правомірно. Відтак, адміністративний позов Волинської асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» до Луцької ОДПІ про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 18.07.2011 року №0012491501 до задоволення не підлягає.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Волинської асоціації орендарів водних обєктів «Волинська риба» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 18 липня 2011 року №0012491501 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 23серпня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх