Постанова № 1944735, 16.07.2008, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
16.07.2008
Номер справи
18/81а
Номер документу
1944735
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) "БУДІНДУСТРІЯ"
  • 2) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ФІРМА "БАЯРД"
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.07.08 Справа№ 18/81А

За позовом: ДПІ у Перемишлянському районі Львівської област, м.Перємишляни, Львівської обл.;

До Відповідача-1: ТзОВ "Баярд", м. Львів;

До відповідача-2: ПП "Будіндустрія", м.Перємишляни, Львівська обл.;

Про: визнання недійсним господарського зобов'язання та стягнення в дохід держави коштів

Суддя Левицька Н.Г.

Секретар судового засідання Байко А.Я.

Представники:

Позивача: Мисак С.Б.-

Ісп. з питань юр. роботи. (дов. №7/10-0 від 17.05.2007р.);

Відповідача-1: не з'явився;

Відповідача-2: не з'явився;

Представникам сторін, які взяли участь у справі, роз’яснено зміст ст.ст. 27, 29, 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: їх процесуальні права та обов’язки, зокрема право заявляти відводи.

Заяв та клопотань про відвід судді та секретаря судового засідання не заявлено та не подано.

Фіксація судового процесу здійснювалась за допопогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг".

Суть спору:

Розглядається адміністративна справа за позовом Державної податкової інспекції у Перемишлянському районі, м. Перемишляни Львівської області, до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю фірми “БАЯРД”, м. Львів, до відповідача-2: Приватного підприємства “БУДІНДУСТРІЯ”, місто Перемишляни, Львівської області, про: встанолення (підтвердження) недійсність господарського зобов'язання між Приватним підприємством "Будіндустрія" та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд" на загальну суму 503403,90грн., яке виникло на підставі Договору купівлі-продажу № 0421 від 21.04.2005р. та застосування наслідків, які передбачені ст. 208 ГК України, як за наявності наміру (умислу) у обох сторін, а саме: стягнення всього одержаного ними за укладеним зобов'язанням, в дохід держави.

Обставини справи:

Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надав суду документи, які вимагалися судом, в судовому засіданні надав Пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник Відповідача–1: ТзОВ "Баярд", м. Львів, повторно без поважних причин не прибув у судове засідання, від нього не поступило заяви про розгляд справи без його участі, не подано заяви про причини неприбуття, вимог ухвал суду - не виконав, не зважаючи на повідомлення про день, час та місце розгляду справи.

Представник Відповідача–2: ПП "Будіндустрія", м.Перємишляни, Львівська обл., повторно без поважних причин не прибув у судове засідання, не подав заяви про розгляд справи без його участі, не подано заяви про причини неприбуття, вимог ухвал суду не виконано, незважаючи на повідомлення про день, час та місце розгляду справи.

Справа розглядається відповідно до вимог частини 4 статті 128 КАС України, яка передбачає, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце розгляду судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд заслухав пояснення представника Позивача, оглянув та дослідив подані докази та встановив наступне:

Позивачем (Державною податковою інспекцією у Перемишлянському районі) була проведена виїзна позапланова перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість приватним підприємством “Будіндустрія” (відповідача-2), про що складений Акт перевірки від 28.01.2008р. № 1/23/32188376.

При проведення вищевказаної перевірки перевіряючим органом встановлено, що згідно з п.п. 7.2.4. п. 7.2. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” (зі змінами і доповненнями), право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам зареєстрованим як платник податку на додану вартість.

Однак, в порушення вимог пп. 7.4.5. п.7.4. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" платником: Приватним підприємством "Будіндустрія" безпідставно віднесено до податкового кредиту суму 146 663,00 грн., шляхом проведення взаєморозрахунку з Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд", м. Львів.

Між Відповідачем-1 та Відповідачем-2 укладено Договір купівлі-продажу № 0421 від 21.04.2005р. на поставку товару приватним підприємством "Будіндустрія" Товариству з обмеженою відповідальністю фірмі "Баярд" на загальну суму 503403,90грн., в тому числі ПДВ - 83 900,65 грн., що підтверджується податковими накладними № 10425 від 25.04.2005 року та № 10428 від 28.04.2005р.

Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд" віднесено до податкового кредиту ПДВ в сумі 35891,88грн., на підставі накладної № 10428 від 28.04.2005р. на загальну суму 215351,26грн. в тому числі ПДВ - 35891,88грн., та ПДВ в сумі 48008,77грн., на підставі накладної № 10425 від 25.04.2005 року на загальну суму 288 052,64 грн. в тому числі ПДВ - 48008,77грн., отриманих від приватного підприємства "Будіндустрія".

Державною податковою інспекцією у Перемишлянському районі при проведенні перевірки приватного підприємства "Будіндустрія", надіслано лист від 11.10.2007 № 1800/8/23-4/025 до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова та лист від 26.10.2007 № 1889/8/23-025.

Згідно з отриманою відповіддю від 31.10.2007р. № 23940/23-416/4474, Державна податкова інспекції у Галицькому районі м. Львова повідомила, що 18.01.2005р. Товариству з обмеженою відповідальністю фірма "Баярд" було анульовано Свідоцтво платника податку на додану вартість у зв'язку з неподанням до податкового органу податкових декларацій, звітів та інших розрахунків більше року та припиненням діяльності, за рішенням Господарського суду Львівської області було припинено реєстрацію юридичну особи вказаної фірми.

У зв”язку з тим, що Відповідачем-1 не подавалися податкові звіти у встановленому законом порядку та строки до податкового органу, 18.01.2005 року ДПІ у Галицькому районі здійснила анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Баярд".

Таким чином, сума ПДВ у розмірі 83900,65грн., за договором № 0421 від 21.04.2005року Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Баярд" у складі податкових зобов'язань не відображалась та не сплачувалась до бюджету.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Контроль за виконанням вказаної статті покладено на органи державної податкової служби.

Крім цього, відповідно до вимог п.1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість", бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету, у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом, а не з самого факту існування зобов'язань по сплаті податку в ціні товару.

За змістом Закону України "Про податок на додану вартість", право на податковий кредит, в тому числі на відшкодування податку, виникає лише при фактичній надмірній сплаті податку на додану вартість, а не з самого факту існування зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в ціні товару.

Так, норма п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 цього Закону, крім визначених судом обов'язкових підстав виникнення у платника права на податковий кредит з податку на додану вартість, передбачає обов'язкову наявність ще й такої підстави, як сплата платником податку у звітному періоді відповідних сум податку. Тобто, законодавцем чітко передбачено, що однією з обов'язкових підстав включення сум до податкового кредиту з податку на додану вартість є сплата цих сум до Державного бюджету України.

Висновок про те, що відшкодуванню підлягають лише суми, які були сплачені до бюджету випливає з самої суті поняття податку, його основної функції - формування доходів Державного бюджету України ( п.19 ст.1, ст.9 Бюджетного кодексу України ), а також з поняття платника податку - особи, яка згідно Закону України "Про податок на додану вартість", зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем ( п.1.3 ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість").

Тобто, як вбачається із системного аналізу вищевказаних норм, Законом України "Про податок на додану вартість" встановлений прямий зв'язок між сплатою, надходженням до бюджету податку на додану вартість та відшкодуванням такого податку.

При цьому зазначені етапи нерозривно пов'язані між собою: сплата податку, а потім включення відповідних сум до податкового кредиту з податку на додану вартість та відшкодування такого податку на додану вартість за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку.

При цьому, зазначенні твердження, щодо аналізу правових норм викладені у Постанові Верховного суду України від 19.04.2005 року.

Аналогічною є позиція Вищого адміністративного суду України, яка викладена у довідці "Про вивчення та узагальнення судової практики Вищого адміністративного суду України про відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету", в якій зазначається про те, що суд в кожному конкретному випадку має перевіряти факт надмірної сплати податку на додану вартість платником, який підлягає встановленню в судовому процесі як юридичний факт, оскільки з ним Закон пов'язує виникнення права платника податку на отримання бюджетного відшкодування.

Таким чином, несплата Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд", м. Львів податку на додану вартість до бюджету свідчить про відсутність надмірної сплати цього податку до бюджету, відтак вказує, із врахуванням викладених положень Закону України "Про податок на додану вартість", на безпідставність віднесення приватним підприємством "Будіндустрія" сум податку на додану вартість у розмірі 83900,65грн., до складу податкового кредиту.

Як зазначено в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України "Про заходи щодо забезпечення однакового і правильного застосування законодавства про податки" від 25.07.2002 року № 1056, до угод, які укладені з метою, за відомо суперечною інтересам держави та суспільства належать угоди, спрямовані на приховування фізичними та юридичними особами від оподаткування прибутків та доходів.

Крім цього, у вказаній Постанові зазначено, що доказами спрямованості умислу суб'єкта оспорюваних угод на приховування від оподаткування прибутків та доходів можуть бути надані податковими органами відомості про визнання недійсними в установленому чинним законодавством порядку установчих документів, неподання звітності, відсутність за юридичною адресою.

Відповідно до вимог ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Згідно із вимогами ст. 174 Господарського кодексу України, підставою виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інша угода.

Відповідно до вимог ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону або вчинено з метою, яка за відомо суперечить інтересам держави і суспільства, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Згідно з вимогами п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби уповноважені подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними.

Згідно вимогами ст. 208 Господарського кодексу України, якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка за відомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін,- у разі виконання зобов'язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною —з другої сторони стягується все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного. У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути Повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави.

Враховуючи викладене, а також те, що господарське зобов'язання між приватним підприємством "Будіндустрія" та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд" є таким, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, оскільки по його наслідках у Відповідача-2 (приватного підприємства "Будіндустрія") виникає право на податковий кредит, яке із врахуванням викладених обставин, а саме у зв'язку із несплатою Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд" податку на додану вартість до бюджету та нікчемністю правочину, укладеного між вказаними суб'єктами господарювання, є таким, що задекларовано неправомірно.

Відповідно включення приватним підприємством "Будіндустрія" до податкового кредиту податку на додану вартість, який не є сплачений Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд" до бюджету є неправомірним.

Факти неявки посадових осіб Товариством з обмеженою відповідальністю фірми "Баярд" на виклики ДПІ у Галицькому районі м. Львова та повідомлення про неможливість проведення перевірки, оскільки декларації та звіти підприємством не надаються, за фактичною юридичною адресою підприємство не знаходиться та припинило свою діяльність, про що винесено рішення судом, усе наведене свідчить про умисну несплату до бюджету податкового зобов'язання.

Наведені факти свідчать про укладення правочину, а саме: договору купівлі-продажу № 0421 від 21.04.2005р. на поставку товару, завідомо суперечного інтересам держави.

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Баярд" не виконала обов'язків платника податків, нанісши збитки за несплату державі податкових зобов'язань на суму 83900,65грн.

Згідно ст.203 Цивільного Кодексу, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Також ст.234 цього Кодексу, передбачено правові наслідки фіктивного правочину, які зазначають, що фіктивним є правочин, вчинений без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися, цим правочином.

Згідно з даних при проведеній зустрічній перевірці працівниками ДПІ у Галицькому районі, Товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Баярд", не тільки не відображено в деклараціях за квітень 2005 року податкових зобов'язаннь з ПДВ на суму 83900,65грн., за договором № 0421 від 21.04.2005р., а починаючи з 2004 року припинило звітувати, у зв'язку з чим ДПІ у Галицькому районі 18.01.2005 року було знято дану фірму з обліку як платника ПДВ, з анулюванням свідоцтва, що підтверджується матеріалами справи.

ДПІ у Перемишлянському районі, будучи Позивачем по справі керуючись чинним законодавством, яким не передбачено накладання штрафних санкцій на покупця при несплаті продавцем ПДВ до бюджету.

Однак, укладаючи дану угоду, продавець - Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Баярд" будучи стороною у даному договорі, діяло протиправно з метою умислу, що суперечить інтересам держави та суспільства, оскільки саме несплата податкового зобов'язання, згідно із вимогами ст. 42 ГК України, досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, не виконання конституційного обов'язку щодо сплати податків для забезпечення загальних інтересів держави, суперечить суті підприємництва та є прихованням від оподаткування прибутків.

Кошти, покупцем - ТзОВ фірма "Баярд" на рахунок приватного підприємства "Будіндустрія" на загальну суму 503403,90грн., в тому числі ПДВ на суму 83900,65грн., згідно пояснень отриманих в ході перевірки, сплачені не були, згідно пояснень наданих керівництвом підприємства, між зазначеними підприємствами було проведено взаємозалік.

При цьому п.11 ст.10 Закону України від 04.12.1990 № 509-Х11 "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами.

Як вбачається із інформації наданої ДПІ у Галицькому районі, відповідачу-1 зазначеним органом 18.01.2005р. було анульоване лише свідоцтво платника податку № 17967029, позивачем суду надано докази, що зазначене підприємство знаходиться в Єдиному державному реєстрі підприємств, організацій України, як юридична особа, код ЄДРПОУ 20840268, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Львівській області від 16.05.08р. № 20-09/1172.

Вищенаведене підтверджує наявність наміру (умислу) одного із підприємств –Відповідачів, а саме: Відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Баярд”.

У разі наявності наміру лише у однієї із сторін усе одержане нею повинно бути повернено другій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягується за рішенням суду в доход держави ( ст. 208 ГК України).

Заслухавши пояснення представника Позивача, оглянувши та дослідивши подані докази, оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позов нормативно та документально обґрунтований, відповідачами не спростований, підлягає до задоволення частково.

Позивач у позовній заяві просить покласти на відповідачів державне мито ( п. 4 прохальної частини позову). Як вбачається з матеріалів даної справи, Позивачем за даним адміністративним позовом, державне мито не сплачувалося, так як позивач відповідно до статті 3 Декрету КМ України від сплати останнього за своїми позовами, такі докази в матеріалах справи –відсутні, відтак відповідно до вимог статті 94 КАС України –судові витрати, з відповідачів не підлягають стягненню. Отже, в цій частині, вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Позивач у позовній заяві ставив вимогу про забезпечення позову ( п. 3 прохальної частини позову), просив відповідно до ч. 4 статті 117 КАС України, заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю фірма “Баярд”, м. Львів та Приватному підприємству “Будіндустрія”, м. Перемишляни вчиняти будь-які дії щодо відчуження активів.

Заслухавши в цій частині вимог пояснення представника Позивача, оглянувши та дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку, про відхилення клопотання Позивача про забезпечення позову, оскільки позивачем не обґрунтовано належними та допустимими доказами причин звернення із заявою про забезпечення позову, не подано жодних доказів наявності фактичних обставин, з якими пов”язується застосування певного заходу до забезпечення позову, не обґрунтовано імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду з адміністративної справи в разі невжиття таких заходів.

Крім того, оскільки Позивач просить заборонити Відповідачам вчиняти будь-які дії щодо відчуження активів (нерухомого та рухомого майна),- то Позивачем, в порушення Положення про Єдиний реєстр заборон відчуження об”єктів нерухомого майна, затвердженого Наказом Мінюсту України 09.06.99р. № 31/5 (у редакції наказу Мінюсту України від 18.08.04р. № 85/5), зареєстрованого в Мінюсті України за № 364/367 від 10.06.99р., не подано заяви встановленого зразка про реєстрацію (вилучення) обтяження нерухомого майна (додатки 1-3), відомості про яке вноситься до Реєстру заборон Реєстратором.

Виконуючи вимоги ст. 151 КАС України, після з’ясування всіх обставин у справі та перевірки їх доказами, головуючим у судовому засіданні надано Позивачу можливість дати додаткові пояснення.

Після закінчення з’ясування обставин у справі та перевірки їх доказами, керуючись вимогами ст. 152 КАС України, Позивач взяв участь в судових дебатах, в ході яких представник Позивача підтвердив свої правові позиції відносно предмету спору.

Після закінчення судових дебатів судом оголошено перерву для виходу до нарадчої кімнати для ухвалення постанови, згідно із вимогами ст.ст. 153, 154 КАС України.

На підставі вищевикладеного, та керуючись ст. ст. 207, 208 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 203, ч. 2 ст. 215, ст. 216 Цивільного кодексу України, ст.ст. 49, 51, 69, 70, 71, 76, 79, 86, 87-97, 122-124, 126, 127, 128, 130, 133, 134, 135, 138, 139, 143, 150, 151-154, 158-163, 167 КАС України, п. 6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України,-

суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задоволити.

2. Визнати нечинним (недійсним) господарське зобов'язання між Приватним підприємством "Будіндустрія" (81220, місто Перемишляни, вулиця Міжгірська, 2 (код ЄДРПОУ 321883713246) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Баярд"(79013, місто Львів, вулиця Котляревського, 3/2а, код ЄДРПОУ 20840268) на загальну суму 503 403,90 грн., яке виникло на підставі договору купівлі-продажу № 0421 від 21.04.2005 року.

3. Застосувати наслідки, які передбачені ст. 208 ГК України.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірма “Баярд” ( 79013, місто Львів, вулиця Котляревського, 3/2а, код ЄДРПОУ 20840268) усе одержане нею за договором купівлі-продажу № 0421 від 21.04.2005 року на загальну суму 503 403,90 грн., в т.ч. ПДВ - 83900,65 грн. на користь другої сторони - Приватного підприємства “Будіндустрія” (81220, місто Перемишляни, вулиця Міжгірська, 2, Львівської області, код ЄДРПОУ 321883713246), а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного стягнути за рішенням суду в доход держави.

Виконавчий лист видати відповідно до вимог ст.ст. 258,259 КАС України.

Постанову може бути оскаржено в порядку, визначеному главою 1 розділу IV КАС України.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Левицька Н.Г.