Постанова № 19384501, 15.11.2011, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2011
Номер справи
2а/2470/1116/11
Номер документу
19384501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/1116/11

15:07 год.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.,

за участю секретаря судового засідання Левчука Д.С.,

сторін:

представника позивача - Богачука О.В.;

представника відповідача - Клімова О.Л.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомпрокурора Сокирянського району Чернівецької області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької областідотовариства з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж»про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Сокирянського району Чернівецької області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області(далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 31636,88 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений прокурором в їх інтересах позов та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідачем подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази по справі судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж» (60236, м. Новодністровськ, «Промбаза» - база УІМ, Чернівецька область, ідентифікаційний код 31396772) зареєстроване Новодністровською міською радою 23.04.2001 р. як юридична особа (а.с. 5).

09.12.2010 р. управлінням Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області винесено рішення № 415 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у т.ч. донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до відповідача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 4617,03 грн. та нараховану пеню в розмірі 27335,83 грн. (а.с. 6).

Як видно з матеріалів справи, вказане рішення позивачем було направлено на адресу товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж», яке отримане уповноваженою особою відповідача 20.12.2010 р., про що свідчить відмітка про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 7).

Не погоджуючись з винесеним рішення відповідач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з вимогою про його скасування.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.07.2011 р. в адміністративній справі № 2а/2470/986/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж» до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про скасування рішення № 415 від 09.12.2010 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю (а.с. 58-59).

Вказана постанова набрала законної сили 01.08.2011 р., про що свідчить повідомлення Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.10.2011 р. за № 2а-2470/986/11/7028, що міститься в матеріалах справи (а.с. 60).

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакції Закону, що діяв на момент спірних правовідносин, далі Закон №1058-ІV).

Статтею 1 Закону №1058-ІV передбачено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно приписів ч.1 та 3 ст. 18 Закону №1058-ІV розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до статті 19 Закону №1058-ІV страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

У відповідності до ч. 6 ст. 20 Закону №1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Частинами 1, 2, 8 ст. 106 Закону №1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. На недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (п.2 ч. 9 Закону №1058-ІV).

Згідно до ч. 12 ст. 20 Закону №1058-ІV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням суду, що набрало законної сили, в задоволенні позову товариству з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж» до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про скасування рішення № 415 від 09.12.2010 р. відмовлено.

У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано (ч. 1 ст. 254 КАС України)..

Відповідно до ч.2 ст. 255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Отже, постанова Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.07.2011 р. в адміністративній справі № 2а/2470/986/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж» до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про скасування рішення № 415 від 09.12.2010 р. на час розгляду цієї справи набрала законної сили, а тому Чернівецьким окружним адміністративним судом згідно з правилами, встановленими ч.1 ст. 72 КАС України, не перевіряються обставини, які були встановлені судовими рішеннями в іншій адміністративній справі.

Як видно із матеріалів справи, відповідач застосовану штрафну санкцію в сумі 4617,03 грн. та нараховану пеню в сумі 27335,83 грн., всього на загальну суму 31952,86 грн. не сплатив. Враховуючи переплату відповідачем пені в сумі 315,98 грн. загальна сума заборгованості склала 31636,88 грн. (31952,86 грн. - 315,98 грн.). Вказані обставини підтверджується дослідженою в судовому засіданні карткою особового рахунку страхувальника за період з 01.01.2009 р. по 06.06.2011 р. та не заперечувались сторонами (а.с.37-38).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. На час вирішення справи відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним заборгованості.

В судовому засіданні представник відповідача не заперечував про несплату застосованої штрафної санкції та нарахованої пені, однак вказував на протиправність винесеного рішення № 415 від 09.12.2010 р.

Доводи представника відповідача, суд не бере до уваги, оскільки правомірність даного рішення перевірено судом в адміністративній справі № 2а/2470/986/11 та постановлено судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині несвоєчасної сплати заборгованості та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог, в сумі 31636,88 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судом не вирішується питання про судові витрати.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 162, 160- 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сантехмонтаж» (60236, м. Новодністровськ, «Промбаза» - база УІМ, Чернівецька область, ідентифікаційний код 31396772) на користь управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області заборгованість в сумі 31636,88 грн.

Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано судом 17.11.2011 р.

Суддя В.К. Левицький