Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7216/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
представника позивача - Линник В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Десна" до Старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександра Анатолійовича про визнання дій незаконними,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Десна» (далі позивач, ТОВ«Десна») звернувся до суду з позовом до Старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександра Анатолійовича (далі відповідач), в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо здійснення перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства позивачем, що мало наслідком накладення шкоди на ТОВ «Десна» в розмірі 22261,50 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що 25 липня 2011 року старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександром Анатолійовичем, без присутності посадових осіб TOB «Десна», було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №126. В акті перевірки зазначено, що станом на 25.07.2011 року TOB «Десна» самовільно зайняло та на безоплатній основі використовує земельну ділянку площею 25,7281 га (сільськогосподарські угіддя, рілля) з земель запасу державної власності Алтинівської сільської ради за межами населеного пункту, під посів озимого жита, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Такі дії, на думку старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншуна O.A. порушують вимоги ст.ст. 96, 125, 126, 206 Земельного кодексу України. Також старшим державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександром Анатолійовичем було здійснено розрахунок №7 розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 25.07.2011 року, згідно якого на TOB «Десна» було накладено шкоду у розмірі 22 261 грн. 50коп. Про складанням вищезгаданого акту та розрахунку розміру шкоди Позивач довідався лише 27.07.2011 року, коли й отримав копії даних документів для ознайомлення. На думку позивача, старший державний інспектор з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун O.A. на здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю «Десна», що мало своїм наслідком накладення шкоди на TOB «Десна», не мав відповідних повноважень, виходячи з наступного: Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 року № 962-IV (далі по тексту Закон України № 962) та ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» 19.06.2003 року № 963-IV (далі по тексту Закон України №963) охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. Законом України № 963 визначено правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля. Пунктом 1 статті 9 Закону України №963 передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи. Згідно статті 10 Закону №963, Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності. Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» передбачено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, проводиться Дерземінспекцією та її територіальними органами. Відповідно до пп. 7 п. 4 Положення «Про Державний комітет України із земельних ресурсів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 року № 224 Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та інших законів, а також державний геодезичний нагляд за виконанням топографо-геодезичних і картографічних робіт відповідно до Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність». Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель» від 21.06.2010 року № 477 утворено в складі Державного комітету по земельних ресурсах Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель як урядовий орган державного управління та затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель (далі по тексту Положення). Пунктом 4 Положення встановлено, що Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань зокрема організує і здійснює державний контроль за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства. Також, на виконання Закону №963, наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 року №312 було затверджено Порядок планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель. В даному Порядку також було зазначено, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи (п. 1.2). Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 року №1068 «Про ліквідацію Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель» (далі - Постанова КМУ №1068), було ліквідовано державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель. Обов'язки щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель було покладено на Державний комітет із земельних ресурсів (п. 3 Постанови КМУ № 1068). Також, постановою КМУ №1068 було зобов'язано державний комітет із земельних ресурсів подати у місячний строк Кабмінові України пропозиції щодо приведення актів законодавства у відповідність з цією постановою. Але, в даному випадку Закон № 963 та Постанова КМУ №1068 (підзаконний нормативно-правовий акт) мають протиріччя стосовно здійснення контролю за використанням і охороною земель. Тобто, за верховенством норм права, потрібно керуватися саме Законом № 963, п. 1 ст. 9 якого передбачає, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, заперечень проти позову не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 16).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Десна» зареєстровано 19.02.2000 року Кролевецькою районною державною адміністрацією Сумської області, ідентифікаційний код 03779596 (а.с. 10).
15 липня 2011 року відповідачем проведена перевірка з питання дотримання ТОВ«Десна» вимог земельного законодавства України при використанні земельної ділянки земель державної власності на території Алтинівської сільської ради, за наслідками якої складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 25.07.2011 року №126 (а.с. 8), (далі Акт перевірки).
Згідно з Актом перевірки, станом на 25.07.2011 року ТОВ «Десна» самовільно зайняло та на безоплатній основі використовує земельну ділянку площею 25,7281 га (сільськогосподарські угіддя, рілля) із земель запасу державної власності Алтинівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126, 206 ЗК України.
Згідно з Актом обстеження земельної ділянки № 7 від 25.07.2011 року, складеним відповідачем, встановлено аналогічні порушення земельного законодавства з боку ТОВ«Десна» (а.с. 7).
Згідно з Розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ«Десна» земельної ділянки з земель запасу сільськогосподарського призначення на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району за межами населеного пункту від 25 липня 2011 року, складеним відповідачем, розмір заподіяної шкоди склав 22261,50грн. (а.с. 9).
Аналізуючи доводи позивача щодо необґрунтованості дій відповідача з проведення перевірки та складання розрахунку розміру заподіяної шкоди, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Згідно статті 10 вказаного Закону, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» передбачено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, проводиться Держземінспекцією та її територіальними органами.
Відповідно до пп. 7 п. 4 Положення «Про Державний комітет України із земельних ресурсів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 року № 224, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та інших законів, а також державний геодезичний нагляд за виконанням топографо-геодезичних і картографічних робіт відповідно до Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність».
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель» від 21.06.2010 року № 477 утворено в складі Державного комітету по земельних ресурсах Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель як урядовий орган державного управління та затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель (далі - Положення).
Пунктом 4 Положення встановлено, що Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань зокрема організує і здійснює державний контроль за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 року №1068 «Про ліквідацію Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель» (далі - Постанова КМУ №1068) ліквідовано державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель. Обов'язки щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель покладено на Державний комітет із земельних ресурсів (п. 3 Постанови КМУ №1068).
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач мав належні правові підстави для проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства позивачем та складання розрахунку заподіяної шкоди, у звязку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 157-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Десна" до Старшого державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області Меншун Олександра Анатолійовича про визнання дій незаконними відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко
Повний текст постанови складено 14 листопада 2011 року.