ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2011 р. м. Львів№ 2а-10635/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Панчишин Н.Я., представників позивача Васильченко Л.В., Кравець В.Ю., представника відповідача Чабана О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства Проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект»до державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
ПрАТ проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, з урахуванням заяви від 20.10.2011 року просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005651530 від 19.07.2011 року в частині застосування штрафу в сумі 1805 грн. Згаданий штраф застосовано за те, що позивач подав уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ без застосування штрафу у розмірі три відсотки від суми, що донарахована. Позивач, зокрема, зазначив, що відповідно до п. 7 підрозділу 10 Перехідних положень ПК України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше однієї гривні за кожне порушення. З огляду на це, у податкового органу не було для застосування штрафу у тривідсотковому розмірі в сумі 1806 грн. Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та уточненнях до нього, просить його задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає, що штрафні (фінансові) санкції за неподання/несвоєчасне подання податкових декларацій визначено правильно, оскільки їх розмір визначено ст.ст. 50, 120 ПК України. Представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову.
Суд заслухав пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
ПрАТ проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект»(далі ПрАТ ПВНДКТІ «Укрзахіденергопроект») зареєстроване як юридична особа, згідно з довідки з ЄДРПОУ одним із видів діяльності товариства є діяльність у сфері інжинірингу (а.с. 34).
За наслідками камеральної перевірки ДПІ у Франківському районі м. Львова встановила, що всупереч вимог підп. «а»п. 50.1 ст. 50 ПК України платник податку подав у квітні 2011 року уточнюючий розрахунок податкового зобовязання з ПДВ за січень 2011 року, але без застосування штрафу за виявлені помилки у розмірі трьох відсотків від суми недоплати, що є підставою для накладення штрафу відповідно до пункту 120.2 статті 120 розділу ІІ ПК України. Про результати камеральної перевірки складено акт № 1095/15-2/00114073 від 08.07.2011 року (а.с. 5).
На основі таких висновків ДПІ у Франківському районі м. Львова винесла податкове повідомлення-рішення № 0005651530 від 19.07.2011 року про застосування штрафу в сумі 1806 грн. Зазначене рішення платник оскаржив в адміністративному порядку, але в підсумку його скаргу залишено без задоволення, у звязку з чим він звернувся до суду. Позивач не погоджується з розміром штрафних санкцій, встановлених за дане порушення, оскільки вважає, що ПК України визначено за кожне порушення, вчинене з 01 січня по 30 червня 2011 р. штраф у розмірі 1 гривня.
Вирішуючи спір, суд керується наступними положеннями чинного законодавства:
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпунктом 16.1.3 статті 16 ПК України платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Статтею 120 ПК України визначено, що невиконання платником податків вимог, передбачених абзацом другим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати).
Пунктом 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення»Розділ XX «Перехідні положення»встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
При вирішенні спору суд виходить з наступного:
Відповідно до п. 20.1.28 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом. Керуючись вищенаведеними положеннями ст. 120 ПК України податковий орган нарахував відповідачу штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1860 грн. за подання у квітні 2011 року уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ без нарахування штрафу у розмірі три відсотки від суми недоплачених податкових зобовязань за січень 2011 року. Однак, суд вважає, що податковий орган неправомірно застосував положення цієї статті ПК України, не врахувавши норму пункту 7 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
Відповідно до підпункту 14.1.265 ПК України «штрафна санкція (фінансова санкція, штраф)»це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 109.1 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 113.3 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий кодекс не робить будь-яких винятків щодо кола порушень податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року, для яких застосовується штраф в розмірі 1 гривня.
Враховуючи те, що порушення податкового законодавства, допущене ПрАТ ПВНДКТІ «Укрзахіденергопроект», мало місце в період з 1 січня по 30 червня 2011 року, а саме в квітні 2011 р., то й штрафні санкції повинні нараховуватися з урахуванням пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення повністю.
Під час звернення до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 3,40 грн. Судові витрати у вигляді судового збору відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова № 0005651530 від 19.07.2011 року в частині застосування штрафу в сумі 1805 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства Проектно-вишукувальний науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут «Укрзахіденергопроект»судовий збір в сумі 3 (три) гривні 40 копійок.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 15 листопада 2011 року.
Суддя Москаль Р.М.
З оригіналом згідно
Суддя Москаль Р.М.