Постанова № 19381325, 02.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2011
Номер справи
2а-9480/11/1270
Номер документу
19381325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2011 року Справа № 2а-9480/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Твердохліба Р.С..,

за участю

секретаря судового засідання Григоренко-Тумасян А.М.

та

представників сторін:

від позивача -старший державний податковий

інспектор юридичного відділу ОСОБА_1 (довіреність від 12.01.2011 № 842/10)

від відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток підприємств в сумі 2743,00 грн. та надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток підприємств в сумі 2743,00 грн. та надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» зареєстровано виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, та фізичних осіб підприємців від 01.08.2005 № 1384120 0000 000660.

В період з 08.02.2011 по 13.09.2011 в результаті господарської діяльності відповідача, виник податковий борг з податку на прибуток підприємств в сумі 2743,00 грн. Податковий борг складається з самостйно визначених відповідачем сумм податових зобов'язань по декларації з податку на прибуток від 08.02.2011 №49035 в сумі 571 грн., по декларації від 01.05.2011 №20144 в сумі 1176 грн, по декларації від 08.08.2011 №28229 в сумі 996 грн.

Позивач зазначив, що відповідно до судового рішення по справі №-53/11/1270 Алчевська ОДПІ в Луганській області направляла платіжні вимоги до банків що обслуговують ТОВ «Алчевськенергокомплект». Однак платіжні вимоги з банків було повернено в зв'язку з відсутністю коштів на рахунках платника податків.

Відповідно до актів опису майна від 03.03.2011 №6932/240 та від 19.05.2010 №16407/240, витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №30567033 від 10.03.2011 Алчевською ОДПІ в Луганській області було проведено опис майна ТОВ «Алчевськенергокомплект» у податкову заставу.

В зв'язку з наявністю несплаченого вказаного податковго боргу, не здійснення боржником належних та максимально можливих заходів щодо погашення податкового боргу та відстуністю можливості його погашення органами державної податкової слжби не інакше як шляхом надання сдом дозвоул на погашення боргу за рахунок майна боржника позивач просить стягнути податковий борг з податку на прибуток підприємств, який виник в період з 08.02.2011 року по 13.09.2011 року на користь державного бюджету в сумі 2743,00 грн. з Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект»; надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект», що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Правом надання заперечень протии позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

З огляду на положення ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справи за відсутності представника відповідача.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» зареєстровано виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області (а.с.7-10) та взято на облік до Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, як платника податків 14 травня 2001 року за №3044/10 (а.с.13).

Товариством з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» допущено заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток підприємств в розмірі 2743,00 грн. за період з 08.02.2011 по 13.09.2011.

Вищевказана сума заборгованості підтверджується податковими деклараціями за № 49035 від 08.02.2011 за 2010 рік, за № 20144 від 01.05.2011 року за І квартал 2011 року, за №28229 від 08.08.2011 за ІІ квартал 2011, які самостійно були надані позивачем до Алчевської ОДПІ в Луганській області. Сума заборгованості також підтверджується довідкою про суми податкового боргу платника податків та зворотнім боком облікової картки платника. (а.с.11-18).

У відповідності із статтею 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, (який був чинним до 01.01.2011) Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області було винесено першу податкову вимогу від 26 листопада 2009 року № 1/406 з повідомленням про податковий борг в сумі 1426,69 грн. та другу податкову вимогу від 08 січня 2010 року № 2/10 з повідомленням про податковий борг в сумі 3192,81 грн. Зазначені вимоги були отримані заступником директора Овчаренко Д.С.: перша податкова вимога №1/406 від 26 листопада 2009 року 09.12.2009, друга податкова вимога №2/10 від 08 січня 2010 року 25.01.2010. (а.с. 27-28).

Згідно актів опису майна від 03.03.2011 та від 19 травня 2010 року №16407/240 податковим керуючим Алчевської ОДПІ було проведено опис майна відповідача. (а.с.22, 25)

03.03.2011 керівником органу державної податкової служби було прийнято рішення про опис майна ТОВ «Алчевськенергокомплект» у податкову заставу (а.с.26).

Майно боржника знаходиться в податковій заставі відповідно до витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 30567033 від 10.03.2011, № 27305067 від 31.05.2010 року (а.с.23,24).

Частиною 1 статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно п. 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України, незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до п. 95.4 та 95.5 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним органом державної податкової служби.

Із зазначених норм випливає, що орган державної податкової служби насамперед здійснює заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а потім, лише в разі недостатності коштів - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

До матеріалів адміністративної справи позивачем долучено докази відсутності грошових коштів у боржника для погашення податкового боргу, а саме копії платіжних вимог №54від 29 червня 2011 року, №184 від 09 вересня 2011 року, №142 від 10 серпня 2011 року з відміткою банку про повернення.

Статтею 7 Закону України від 23 грудня 2010 року № 2857-УІ «Про Державний бюджет України на 2011 рік», зокрема, установлено, що суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Таким чином, з 01 січня 2011 року у відповідності із статтею 7 Закону України від 23 грудня 2010 року № 2857-УІ «Про Державний бюджет України на 2011 рік», підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20, пунктами 95.1, 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби за судовим рішенням, яке направляється йому до виконання, здійснює за платника податків - юридичних осіб і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків лише двома шляхами: шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення суми податкового боргу у судовому порядку згідно пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України передбачено лише щодо платника податку - фізичної

особи.

З огляду на вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 02 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 07 листопада 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Надати Алчевській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області дозвіл на погашення суми податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськенергокомплект» (ідентифікаційний код 31417713, місцезнаходження: 94203, АДРЕСА_1) з податку на прибуток підприємств у сумі 2743,00 (дві тисячі сімсот сорок три гривні нуль копійок) за рахунок майна, яке знаходиться у податковій заставі згідно акту опису майна від 03 березня 2011 року № 6932/240 та акту опису активів, на які поширюється право податкової застави від 19 травня 2010 року № 16407/240.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 листопада 2011 року.

СуддяР.С. Твердохліб