Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 жовтня 2011 року Справа № 2а-8422/11/1270 < Текст >
<Текст >
Луганський окружний адміністративний суд
у складі:
Головуючого - суддіГорпенюк О.А.
при секретарі Марковій О.О.
за участю сторін:
від позивача - Лиманюк М.А. (від 05.05.2011 № 7486),
представник відповідача -не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ :
22 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позивач позовні вимоги обґрунтував наступним.
Станом на 15.03.2011 року відповідач має заборгованість перед бюджетом в сумі 392605,66 грн., який виник на підставі самостійно наданих до податкового органу декларацій та розрахунків. Відповідно до норм діючого законодавства, платник податків зобовязаний сплачувати податкові зобовязання у встановлені строки. Позивачем приймались усі заходи щодо погашення заборгованості, але борг до теперішнього часу не сплачений.
Для недопущення витрат бюджетом та державними цільовими фондами, своєчасності сплати боргу підприємством, позивач просить надати дозвіл на погашення на погашення вказаної заборгованості за рахунок майна платника податків.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у м. Сєвєродлнецьку є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецькпромбуд» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 29.09.1995 року.
Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецькпромбуд» перебуває на податковому обліку у Держаній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку та є платником податків.
Станом на 09 вересня 2011 року Відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецькпромбуд» має заборгованість перед бюджетом у сумі 392605,66 грн., яка складається:
- земельний податок на суму 260599,99 грн., який виник відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 153 від 17.01.2011 за 2011 рік (а.с. 40), № 434 від 21.01.2010 за 2010 рік (а.с. 50), в тому числі пеня за несвоєчасну сплату податкового боргу в сумі 9320,34 грн., що підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 16 25), розрахунком боргу (а.с. 58 - 59).
- податок на додану вартість на суму 12597,68 грн., який виник відповідно до податкових декларацій з податку на додану вартість за 7 місяців 2011 року № 35363 від 15.08.2011 на суму 17510,00 грн. (а.с. 26 - 27), за 6 місяців 2011 року № 29623 від 18.07.2011 на суму 9922,00 грн. (а.с. 28 - 29), за 5 місяців 2011 року № 25219 від 10.06.2011 на суму 22567,00 грн. (а.с. 30 - 31), за 4 місяці 2011 року № 24313 від 13.05.2011 на суму 3742,00 грн. (а.с. 32 - 33), за 3 місяці 2011 року № 19286 від 12.04.2011 на суму 26168,00 грн. (а.с. 34 - 35), за 2 місяці 2011 року № 6779 від 15.03.2011 на сума 25399,00 грн. (а.с. 36 - 37), за 1 місяць 2011 року № 3484 від 13480,00 грн. (а.с. 38 - 39), декларації № 57310 від 18.01.2011 на суму 118195,00 грн., в т.ч. пеня 87,65 грн. (а.с. 66 67) .Відповідачем частково сплачено податок на додану вартість в сумі 15000,00 грн., що підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 16 - 18) та розрахунком суми боргу (а.с. 44).
Відповідно до ст. 14.1.175 Податкового кодексу України, податковий борг-сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Згідно до п. 16.1.5 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Як передбачено п. 57.1, 57.3 ст. 57 Кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
З метою погашення боргу на адресу відповідача було спрямовано першу податкову вимогу форми «Ю1» № 1/119 від 05.03.2009 року (а.с. 14) та другу податкову вимогу форми «Ю2» № 2/188 від 09.04.2009 року (а.с. 15), які були отримані відповідачем, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи підприємства відповідача на вимогах.
Відповідачем податкова заборгованість у встановлені законодавством строки сплачена не була, у звязку з чим підлягає стягненню.
Згідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 цієї статті, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Рішенням № 40/24-069 про опис майна у податковій заставі від 24.02.2011 прийнято рішення про опис майна, що перебуває у власності відповідача. (а.с. 49)
Відповідно до постанови Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2011 року, з Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» були стягнуті кошти в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом: з податку на додану вартість в сумі 25399,00 грн., з орендної плати за земельні ділянки в сумі 17752,09 грн. (а.с. 78 - 79).
ДПІ в м. Сєвєродонецьку Луганської області направлено платіжні вимоги до банку и№ 41 від 11.05.2011; № 70 від 25.05.2011, № 396 від 04.08.2011, однак платіжні вимоги повернулись банківськими установами без виконання. (а.с. 41 - 43)
Актом опису майна № 41/24-071 від 24 лютого 2011 року було проведено опис майна у податкову заставу на загальну суму 318131,00 грн. (а.с. 68 - 70), та акту опису майна № 77/24-071 від 20.04.2011 на загальну суму 96637,98 грн. (а.с. 7 9) та внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) від 15.03.2011 № 30639504 (а.с. 4) та витягом від 20.10.2022 № 33426426 (а.с. 65).
Підпунктом 14.1.155 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу, про що зазначено у п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України.
Таким чином, враховуючи вищевикладені норми законодавства, позивач має право на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Вимогами Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.
Для цілей цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом: звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню Державною виконавчою службою, крім рішень щодо виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику у зв'язку із трудовими відносинами.
Разом з тим, ч. 95.9 ст. 95 Податкового кодексу встановлено, що у разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства, майно якого перебуває у державній або комунальній власності, чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного органу державної податкової служби із дотриманням законодавства з питань приватизації. При цьому інші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються.
Державний орган приватизації зобов'язаний організувати продаж цілісного майнового комплексу протягом 60 календарних днів з дня надходження подання органу державної податкової служби.
Таким чином суд приходить до висновку про необхідність надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок мана платника податків, що перебуває у податковій заставі.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги про надання дозволу на погашення податкової заборгованості на загальну суму 392605,66 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку до Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити.
Надати Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку дозвіл на погашення суми податкового боргу Відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» в розмірі 392605,66 (Триста девяносто дві тисячі шістсот пять грн. 66 коп.) гривень за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
< Текст >
<Текст >
СуддяО.А. Горпенюк