Постанова № 19379283, 10.11.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2а-0870/8705/11
Номер документу
19379283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2011 року Справа № 2а-0870/8705/11

12 год. 30 хв.

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каракуші С.М.

при секретарі Лазько Д.В.

за участю представника позивача Кравець-Мінської Т.О.

представника відповідача Лазукової Л.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області

до: Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області

про: стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Інспекція державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області звернулась з адміністративним позовом до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування за постановою №43 від 12.05.2011 у розмірі 19864 грн. 36 коп.

Позивні вимоги обґрунтовані тим, що проведеною головним державним інспектором інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області плановою перевіркою дотримання законодавства у сфері містобудування при виконанні будівельних робіт на обєкті «будівництво водогону для водопостачання сіл. Петрівське та Ручаївка Запорізького району» встановлено проведення будівельних робіт з відхиленням від проекту на вищевказаному обєкті, а саме замість насосної станції камерного типу, розташованої нижче рівня землі пристанційного майданчика, як було передбачено проектом, збудовано насосну станцію надземного типу. Замовником будівництва є Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області, підрядником будівництва Приватне підприємство «ТЕСС». У звязку з цим, головним державним інспектором Касяновою Н.О. складений акт перевірки від 20.01.2011.

На підставі акту перевірки, у відповідності до Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244 заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 12.05.2011 винесена постанова № 43 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області накладений штраф у розмірі 19864 грн. 36 коп., який у добровільному порядку не сплачений, у звязку з чим позивач просить стягнути зазначену суму штрафу.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити, дала пояснення в його обґрунтування аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечила, про що подала до суду заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначила, що всі будівельні роботи проводилися на обєкті в суворому дотриманні проектної документації, розробка та коригування проекту, зокрема насосної станції, проводилося проектною організацією Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом «Запоріждніпроводгосп» та будівельні роботи проводилася строго по робочому проекту.

Також представник відповідача зазначила, що не погоджується з розміром штрафу 19864 грн. 36 коп. застосованим до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області згідно прийнятої постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №43 від 12.05.2011, оскільки на дату проведення перевірки на обєкті «будівництво водогону для водопостачання сіл. Петрівське та Ручаївка Запорізького району» вартість і обсяг виконаних робіт склали 198643 грн., згідно довідки КБ-3 за грудень 2010 року: монтаж і вартість насосного обладнання, огородження території парканом і вартість паркану, благоустрій території, земляні і електромонтажні роботи. У звязку з чим представник відповідача вказує на те, що незалежно від типу насосної станції надземного чи підземного типу потрібне проведення вищевказаних будівельних робіт. Тільки вартість обладнання насосної станції складає 93458 грн. 54 коп., що підтверджується платіжними дорученнями. Насосна станція представляє собою обладнання у вигляді трьох насосних агрегатів і шафи управління, які потребують монтажу, а тому при визначені розміру штрафу позивач безпідставно і необґрунтовано взяв за основу вартість всіх виконаних робіт по обєкту. Вважає, що від суми фактичних витрат вартості насосної станції в сумі 93458 грн. 54 коп. сума штрафу повинна складати 9345 грн. 85 коп.

Також представник відповідача зазначила, що постанова про накладення на Сонячну сільську раду штрафу у сумі 19864 грн. 36 коп. за правопорушення у сфері містобудування не містить посилань на протокол і припис від 27.04.2011, які не були отримані радою. У звязку з чим представник відповідача вказує на той факт, що сільській раді не відомо чи проводилась дійсно перевірка на обєкті або не проводилась, оскільки відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою Інспекції ДАБК за результатами перевірки, а також разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень.

З урахуванням викладених обставин представник відповідача вважає, що своїми діями Інспекція ДАБК у Запорізькій області порушила порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, оскільки складені позивачем документи, а саме протокол, припис та постанова не відповідають вимогам чинного законодавства України і суперечать дійсним обставинам.

Крім того представник відповідача вважає, що штраф повинен накладатися не на сільську раду, а на організації, які безпосередньо здійснювали технічний та авторський нагляд по обєкту будівництва, які є кураторами по обєкту будівництва водоводу для водопостачання сіл Петрівське та Ручаївка Запорізького району Запорізької області.

Додатково в судовому засіданні представник відповідача пояснила, що 16.08.2011 була проведена врезка в мережі КП «Водоканал» в трубопровід ? 320 мм трубою ? 200 мм. Вода ввійшла в насосну станцію та пішла по водогону. 24.10.2011 комісія у склад якої ввійшли спеціалісти КП «Водоканал» зауважень не виявили, наземна насосна станція відповідає технічним вимогам.

На підставі викладеного, представник відповідача вважає, що вищевикладені обставини підтверджують той факт, що Інспекцією ДАБК у Запорізькій області не дотримано порядок накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, акт перевірки, протокол, припис та постанова №43 прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України та без врахування всіх фактичних обставин. У звязку з чим просить суд відмовити суд в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.02.2009 № 28, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 № 50, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.

Відповідно до п. 3 вищезазначеного Положення одним з основних завдань інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до підпунктів 4, 5 п. 3 Положення про державний архітектурно - будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. № 225 Держархбудінспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244, штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.

Судом встановлено, що перед початком проведення планової перевірки обєкта «будівництво водопроводу для водопостачання сіл Петрівське та Ручаївка Запорізького району Запорізької області» Інспекцією ДАБК Запорізької області було надіслано поштою на адресу відповідача повідомлення про проведення планової перевірки від 06.01.2011 №5, згідно якого Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області було повідомлено про те, що відповідно до Законів України «Про планування і забудову територій», «Про архітектурну діяльність», «Про основи містобудування», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», план графіка планових перевірок субєктів господарювання та наказу від 22.12.2010 №480-ОД Інспекції ДАБК Запорізької області в термін з 15.01.2011 по 30.01.2011 буде здійснена планова перевірка вищевказаного обєкта щодо дотримання та виконання законодавства у сфері містобудування.

Вказане повідомлення про проведення планової перевірки отримане відповідачем 12.01.2011, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області у поштовому повідомленні, яке міститься в матеріалах справи.

20.01.2011 на підставі плану графіку планових перевірок обєктів будівництва на І квартал 2011 року, затвердженого наказом Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області № 480-ОД від 22.12.2010 головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Запорізькій області Касяновою О.Н. була проведена планова перевірка дотримання законодавства у сфері містобудування при виконанні будівельних робіт на обєкті : «будівництво водогону для водопостачання сіл Петрівське та Ручаївка Запорізького району», за результатами якої складений акт перевірки.

В ході проведення перевірки встановлено, що на вищевказаному обєкті було проведено будівельні роботи з відхиленням від проекту, а саме замість насосної станції камерного типу, розташованої нижче рівня землі пристанційного майданчика, як було передбачено проектом, збудовано насосну станцію надземного типу, що є порушенням вимог ст. 9 та ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність», ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, узгодження та затвердження проектної документації для будівництва» (проектування)».

Також перевіркою встановлено, що замовником будівництва є Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області, підрядником будівництва є Приватне підприємство «ТЕСС».

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій» (що діяв на момент проведення перевірки).

Згідно з абз. 4 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність» замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією.

У відповідності до ч. 6 ст. 23 ЗУ «Про планування і забудову територій» (що діяв на момент проведення перевірки), будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.

Розділом 9 державних будівельних норм А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва» встановлено склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації на нове будівництво та реконструкцію будинків та споруд (далі - об'єктів) громадського призначення та на нове будівництво, реконструкцію та технічне переоснащення об'єктів промислового призначення (далі - будівництво), вимоги яких є обов'язковими для застосування юридичними та фізичними особами-суб'єктами господарської діяльності в галузі будівництва незалежно від форм власності.

Відповідно до п. 9.17. вищезазначеного ДБН затвердження проектної документації інвестором (замовником) є фактом прийняття під його повну відповідальність рішень, передбачених в документації, при цьому для всіх інвесторів (замовників) незалежно від форм власності та джерела фінансування - перед державою за дотримання обов'язкових вимог нормативів і нормативних документів, порядку погодження і експертизи проектної документації.

Згідно з п. 9.12 ДНБ А.2.2-3-2004 проект його затвердження підлягає обовязковій комплексній державній експертизі у відповідності до законодавства незалежно від джерел фінансування будівництва.

Відповідно до п. 9.16 ДНБ А.2.2-3-2004 предявлення проектної документації на погодження, експертизу а затвердження є обовязком замовника.

Перевіркою встановлено, що відповідачем на обєкті «будівництво водогону для водопостачання сіл Петрівське та Ручаївка Запорізького району» виконано з відхиленням від затвердженої проектної документації 01039228-08129-01.00-АС (лист 3), а саме замість насосної станції камерного типу, розташованої нижче рівня землі пристанційного майданчика збудовано насосну станцію надземного типу.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення у сфері містобудування встановлена Законом України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 цього Закону, підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

11.05.2011 головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якого винним у правопорушеннях, зазначених в протоколі, встановлено Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області.

Згідно з ч. 4 ст. З вищезазначеного Закону, рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

Так, абзацом 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх обєднання, установи та організації незалежно від форм власності, в тому числі, які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за таке правопорушення як виконання будівельних робіт, що не відповідають державним стандартам, нормам і правилам або проектним рішенням, - у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт.

Як встановлено матеріалами справи, листом від 26.04.2011 №67-2629 вих. 11 прокуратура Запорізького району Запорізької області направила Інспекції ДАБК матеріали щодо здійснення робіт з будівництва водогону ПП «ТЕСС» на території Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, в тому числі довідку про вартість виконаних будівельно-монтажних робіт.

Згідно вказаної довідки будівельно-монтажні роботи були виконані з відхиленням від проекту на обєкті «будівництво водогону для водопостачання сіл Петрівське та Ручаївка Запорізького району», вартість вищевказаних робіт становить 198643 грн. 64 коп., (копія долучена до матеріалів справи).

На підставі поданих документів у відповідності до Закону України «Про відповідальність підприємств. їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244 заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 12.05.2011 винесена постанова № 43 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області був накладений штраф у розмірі 19864 грн. 36 коп., що становить 10% від вартості виконаних робіт.

Листом від 12.05.2011 №7/8-978/7 про направлення постанови №43 від 12.05.2011 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування вказана постанова була надіслана на адресу відповідача та отримана 16.05.2011 уповноваженою особою Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцяти денний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

Доказів оскарження даної постанови в адміністративному чи судовому порядку відповідачем не надані.

Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування не сплачено суму штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 19864 грн. 36 коп.

Підпункт 16 п. 5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 24.02.2009 № 28 передбачено право інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснювати захист у суді своїх прав та законних інтересів, звертатися до суду у разі виявлення правопорушень у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області про стягнення з Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області штрафу за правопорушення у сфері містобудування у сумі 19864 грн. 36 коп., який у добровільному порядку не сплачений, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Посилання представника відповідача про те, що вона не погоджується з розміром штрафу 19864 грн. 36 коп. застосованим до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області згідно прийнятої постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №43 від 12.05.2011, оскільки вважає, що сума фактичних витрат вартості насосної станції складає 93458 грн. 54 коп., тобто сума штрафу повинна складати 9345 грн. 85 коп., суд вважає їх необґрунтованими, у звязку з тим, що згідно наданої прокуратурою Запорізького району Запорізької області Інспекції ДАБК до перевірки довідки про вартість виконаних будівельно-монтажних робіт, вартість таких робіт на вищевказаному обєкті становить 198643 грн. 64 коп. (копія долучена до матеріалів справи).

Крім того, твердження представника відповідача про те, що Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області не було повідомлено завчасно про початок проведення планової перевірки на обєкті «будівництво водогону для водопостачання сіл. Петрівське та Ручаївка Запорізького району» спростовуються матеріалами справи, оскільки як встановлено матеріалами справи повідомлення про проведення планової перевірки від 06.01.2011 №5 було надіслано на адресу відповідача поштою та отримане уповноваженою особою сільської ради 12.01.2011 згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення.

Також суд вважає необґрунтованими заперечення представника відповідача про те, що штраф повинен накладатися не на сільську раду, а на організації, які безпосередньо здійснювали технічний та авторський нагляд по обєкту будівництва, які є кураторами по обєкту будівництва водоводу для водопостачання сіл Петрівське та Ручаївка Запорізького району Запорізької області з наступних підстав.

Відповідно до абзацу 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх обєднання, установи та організації незалежно від форм власності, в тому числі, які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за таке правопорушення як виконання будівельних робіт, що не відповідають державним стандартам, нормам і правилам або проектним рішенням, - у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт.

Замовником будівництва на обєкті «будівництво водогону для водопостачання сіл. Петрівське та Ручаївка Запорізького району» є Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області, а підрядником будівництва Приватне підприємство «ТЕСС».

Крім того, постанова від 12.05.2011 № 43 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на Сонячну сільську раду Запорізького району Запорізької області накладений штраф у розмірі 19864 грн. 36 коп., відповідачем у встановленому порядку не оскаржувалась, що також підтверджено поясненнями представника, які надані в судовому засіданні.

Відповідно до ч. 7 ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцяти денний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

Враховуючи, що сума штрафу, яка накладена на відповідача, у встановлені ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» строки відповідачем не сплачена, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення такої суми штрафу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-72, 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області (69089, м. Запоріжжя, вул. Шушенська, 65, код ЄДРПОУ 20488647) штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 19864 (девятнадцять тисяч вісімсот шістдесят чотири) грн. 36 коп. на користь державного бюджету (р/р 31110106700003, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677124, отримувач: державний бюджет Жовтневого району, код платежу 21081100).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша

Постанову в повному обсязі виготовлено 15 листопада 2011 року.